BRATISLAVA. Mestské a obecné radnice už nemusia mať nutne politické zafarbenie. Komunálne voľby čoraz viac lákajú aj nezávislých kandidátov či občianske iniciatívy.
„Chceli sme vytvoriť politickú protiváhu straníckym koalíciám, do ktorých sa nastrkalo množstvo nedôveryhodných politikov,“ hovorí Elena Pätoprstá z občianskeho združenia Nádej pre Sad Janka Kráľa.
S desiatkami ďalších bratislavských aktivistov založila iniciatívu Zmena zdola, ktorá ide do volieb s Demokratickou úniou a Demokratickou stranou.
Niekoľko kandidátov tejto koalície sa objavilo aj v ďalších mestách, napríklad v Považskej Bystrici za ňu kandiduje známy aktivista a poradca premiérky Ivety Radičovej Juraj Smatana.
V Bratislave postavila kandidátov aj ďalšia iniciatíva Naša Bratislava, ktorá sa aktivizuje najmä v Karlovej Vsi.
Politické ambície si zopakujú aj aktivisti zo Žiliny a z Banskej Bystrice, ktorí uspeli už pred štyrmi rokmi.
Kto kandiduje Bratislava
Koalícia Zmena zdola, DÚ a DS, Naša Bratislava, Žilina
OZ Za krajšiu Žilinu (v koalícii s KDH, Most–Híd, SaS, OKS), 21 riešení pre Žilinu, Banská Bystrica
Banskobystrická alternatíva, Nitra
Strana patriotov, Východné Slovensko
Strana občianskej solidarity, Strana regiónov Slovenska, Náš kraj.
Občianske združenie Za krajšiu Žilinu vtedy dokázalo spolu s SDKÚ poraziť Jána Slotu a SNS. Po nezhodách sa však rozišli a väčšina aktivistov sa tentoraz pridala ku koalícii okolo KDH.
Radnice však čoraz viac lákajú aj regionálne strany. Darí sa im najmä na východe Slovenska, kde opäť kandidujú Strana občianskej solidarity či Strana regiónov Slovenska.
„Centrálne strany sú aj pri rozhodovaní v mestách viazané straníckymi pokynmi grémií kdesi nad Dunajom,“ hovorí kandidát SOS na košického primátora Cyril Betuš.
Podobne vysvetľuje opodstatnenie regionálnych strán aj šéf volebného štábu Strany regiónov Ladislav Falát. „Nám netreba politizovať, zaujímajú nás bežné starosti ľudí od vývozu smetí cez správu cintorínov až po verejný poriadok.“
Na východe ide do volieb aj nová regionálna strana Náš kraj. Ustanovujúci snem mala len pred necelým mesiacom a do volieb tak postavila iba kandidáta na primátora v Humennom a zhruba dvesto kandidátov na mestských a obecných poslancov.
„V žiadnom prípade nie sme strana na jedno použite, kľúčové budú regionálne voľby o tri roky,“ hovorí jeden zo zakladateľov strany Alexander Duleba.
V Nitre zas nedávno vznikla Strana patriotov, ktorá stavia iba nezávislých kandidátov. „Bola to technická záležitosť, aby sa nemuseli zaoberať zberom podpisov. Tieto administratívne záležitosti ľudí dosť zaťažujú a odborníci, ktorí by mohli hovoriť do komunálnej politiky, tak napokon nerobia,“ vysvetľuje predseda strany František Jašík.
Riešenie pre východ z centra nepríde
O dôvodoch vzniku regionálnej strany Náš kraj hovorí jeden z jej zakladateľov ALEXANDER DULEBA zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Čo vás viedlo k založeniu regionálnej strany?
Spolu s ďalšími ľuďmi, ktorí pochádzajú z východu, sme štyri roky debatovali, či to má na Slovensku zmysel. Napokon sme dospeli k presvedčeniu, že projekt regionálnej strany, ako ich poznáme z Talianska alebo Nemecka, by mal dostať priestor.“
Aký je váš program?
Náš kraj je regionálna strana, ktorá sa chce primárne zamerať na komunálnu a regionálnu politiku na východe a najmä v Prešovskom kraji, pretože to je jeden z najchudobnejších regiónov, ktorý trpí koncentráciou bohatstva a ekonomického rozvoja v Bratislave a na západnom Slovensku. V dôsledku toho dochádza k obrovskému odlevu mladých ľudí a migrácii za prácou.
Čo ľuďom ponúkate?
Ak si zoberiete výsledky parlamentných alebo prezidentských volieb na východe a najmä v severovýchodnom kúte krajiny za posledných 20 rokov, zistíte, že ľudia tu vždy volili politické sily, ktoré im sľubovali riešenia z centra. Ľudia, ktorí tam žijú, si musia uvedomiť, že svoj osud majú vo vlastných rukách, a kým sa nezorganizujú, aby si vedeli obhájiť svoje záujmy, tento kraj sa dopredu nepohne.
Východniari sú predsa aj v centrálnych stranách.
Áno, ale žiadna z centrálnych strán neposkytla dlhodobú víziu rozvoja tohto regiónu. Keď som si zrátal investičné stimuly, ktoré poskytli tri vlády od roku 2000 do roku 2009, zistil som, že Prešovský kraj získal iba 4 z 89. Ešte aj Bratislava, ktorá investície potrebuje najmenej, ich získala viac.
V čom sú vaši kandidáti iní?
Komunálna a regionálna politika je o miestnych ľuďoch. Chceme dať politickú príležitosť a uplatnenie aj novým a mladým ľuďom z regiónu, ktorí by v zabehaných stranách šancu tak ľahko nedostali. Michal Piško

Beata
Balogová
