Minister dopravy Ján Figeľ prácu právnika z KDH pre svojho predchodcu Ľubomíra Vážneho zo Smeru obhajuje.
BRATISLAVA. Zákazky za desaťtisíce eur mal od Ficovej vlády súčasný poslanec za KDH Radoslav Procházka. Jeho právnickú firmu si najímali ministerstvá dopravy a zahraničných vecí.
Vyplýva to z ďalších zmlúv zverejnených na internetovej stránke zmluvy.gov.sk.
Právnickej kancelárii Procházka and partners zadalo vlani ministerstvo dopravy, aby vypracovala analýzu a legislatívny rámec pre úplne liberalizovaný poštový trh za 29,5 tisíca eur bez DPH.
Zmluvu podpísali v novembri 2009, štúdiu mala firma dodať do konca roka.
Radoslav Procházka (na snímke) hovorí, že zákazka aj cena boli v poriadku. „Boli tam zahrnuté aj naše cesty do Bruselu na rokovania s komisiou a celé pripomienkové konanie,“ vysvetľuje.
Právny expert KDH dodáva, že práce v skutočnosti trvali dlhšie ako dva mesiace. Začali s nimi už v októbri, teda pred podpisom zmluvy.
Bez súťaže Práca pre Smer ministerstvo dopravy si najalo Procházkovu právnu kanceláriu v novembri 2009, mala pripraviť rámec zákona o liberalizovanom poštovom trhu, dvojmesačná zákazka podľa zmluvy vyšla na 29,5 tisíca eur, Procházka tvrdí, že práce trvali dlhšie a mal vysoké náklady, l súčasný minister Ján Figeľ, ktorý je šéfom KDH, odkázal, že vyhrala najlacnejšia ponuka.
Procházkova firma pracovala pre ministra Ľubomíra Vážneho zo Smeru v čase, keď ho KDH tvrdo kritizovalo za predražené diaľnice či pochybný mýtny tender. Ministerstvo zákazku zadávalo podprahovou metódou po vlastnom prieskume trhu.
Výsledky štúdie mali byť zapracované do nového zákona o pravidlách fungovania poštových služieb, ktorý sa ešte stále pripravuje. Dnes už pod vedením ministra Jána Figeľa, ktorý je zároveň šéfom KDH.
Figeľ Procházku obhajuje. „Bola to najlacnejšia z predložených ponúk. Zhotoviteľ riadne odovzdal dielo a splnil všetky povinnosti podľa zmluvy,“ tvrdí hovorca ministerstva Martin Krajčovič.
Liberalizáciu poštového trhu štát rieši od vstupu do únie. Podobnú analýzu ministerstvo dopravy dalo vypracovať aj v minulosti. Kabinet Mikuláša Dzurindu ju schválil v januári 2005. Trh sa mal podľa nej plne liberalizovať v roku 2007.
V roku 2008 však Národná rada prijala novelu, ktorá podľa súkromných doručovateľov upevnila monopol Slovenskej pošty. Ovládala ju vtedy SNS.
Pripravovali zákon Procházkovu firmu si v roku 2007 najalo aj ministerstvo zahraničných vecí. Mala mu pripraviť celý zákon o zahraničnej službe. Cena bola vyše 37-tisíc eur, opäť išlo o podprahovú zákazku.
Podľa hovorcu rezortu Ľuboša Schwarzbachera zmluvu uzavreli s víťazom verejného obstarávania.
Ministerstvá, ktoré majú vlastné legislatívne odbory, si bežne nenajímajú na prípravu zákonov súkromné firmy. Ministerstvo spravodlivosti hovorí, že je len na nich, ako sa rozhodnú. „Musia však zvážiť, či ide naozaj o efektívny spôsob aj s ohľadom na hospodárne využitie verejných financií,“ povedal hovorca ministerstva Peter Bubla.
Z ministerstiev financií, hospodárstva a sociálnych vecí, ktoré SME včera oslovilo, si súkromných právnikov neplatí žiadne. „Návrhy zákonov pripravujeme vo vlastnej réžii,“ povedal napríklad hovorca ministerstva hospodárstva Róbert Merva.

Beata
Balogová
