Poslanci podporujúci spájanie médií tvrdia, že ak k nemu nedôjde teraz, už sa do volieb nestihne.
BRATISLAVA. Zmeniť zákon v novembri, zvoliť nového riaditeľa v decembri a definitívne zlúčiť STV a Slovenský rozhlas už v januári?
Alebo expresne vymeniť riaditeľa televízie, zistiť, v akom je stave a až potom nájsť riešenie, čo s verejnoprávnymi médiami? Kým väčšina koalície podporuje prvú, radikálnejšiu verziu, KDH a štyria poslanci z OKS si myslia, že reformu STV treba rozdeliť na dva kroky.
KDH: Vyliečme televíziu Čo chce minister zrušiť rady STV a rozhlasu, zlúčiť STV a SRo, presunúť voľbu spoločného riaditeľa do parlamentu, v roku 2011 rozhodnúť o programovom zameraní „SRTV“, od roku 2012 prestať vyberať koncesionárske poplatky a telerozhlas platiť zo štátneho rozpočtu a z reklamy.
„Vzhľadom na to, že nevieme presne, v akej situácii sa STV nachádza, by bolo možno rozumnejšie ísť najskôr do jej ozdravenia,“ povedala podpredsedníčka KDH Jana Žitňanská.
Keď bude stav STV známy novému manažmentu, môže sa podľa Žitňanskej začať diskusia o ďalšom kroku, ktorým by mohlo byť aj zlúčenie s rozhlasom.
Podľa informácií SME má podobný názor veľká časť pätnásťčlenného klubu KDH. Predsedníctvo strany ani poslanecký klub sa touto otázkou nezaoberali.
Predseda OKS Peter Zajac súhlasí s tým, že situáciu v STV treba riešiť prioritne. „Ale nevyhnutnosť okamžitého riešenia situácie v STV a zároveň komplexná transformácia verejnoprávnych médií sú také náročné, že sme navrhovali rozdeliť ich na dva kroky.“
Rozhlas je podľa Zajaca v ekonomicky i programovo oveľa lepšej situácii ako STV. „Tým, že nepoznáme ekonomickú situáciu STV, by sme pri okamžitom zlučovaní riskovali, že sa ublíži rozhlasu.“ OKS má iba štyroch poslancov, ktorí sú súčasťou klubu Mosta, no bez ich hlasov zákon nemusí prejsť.
Koalícia sa správa chaoticky, píše Marián Leško o plánoch s STV.
Most aj SDKÚ podporujú ministra Krajcera Predseda Mosta Béla Bugár hovorí, že iba prvý krok – zmena spôsobu voľby riaditeľa STV a dosadenie nového – by bola účelová. „My lex Nižňanský nebudeme presadzovať.“ Pokiaľ bude definitívny návrh ministra kultúry dobrý, podporia urýchlené zlúčenie oboch médií.
Aj poslanca SDKÚ Tomáša Galbavého Krajcer presvedčil. „Treba urobiť rýchle a razantné opatrenie. V politike som už dlho a mám obavy, že keby sme riešili reformu verejnoprávnych inštitúcií na dva kroky, ku kroku číslo dva by v tomto volebnom období nemuselo dôjsť.“
Rozhlas vraj neohrozia Krajcer SME povedal, že keby najskôr zvolili nového riaditeľa STV, nemusel by televíziu dobre pripraviť na zlúčenie s rozhlasom.
„Nastavme to na začiatku podľa cieľa, ktorý sledujeme. Aby nový manažment mohol už od začiatku konsolidovať v spojení.“ Krajcer verí, že rozhlas dlhy STV neohrozia.
„Dlhová služba a jeho obsluha budú samostatne vyňaté, pretože nemôžu zasahovať do prevádzky, keďže by to nemohlo fungovať.“ Úplne zrušiť STV a vybudovať novú televíziu na zelenej lúke nie je podľa ministra možné.
Televízia je zrejme vo veľmi zlej finančnej situácii. Tento rok by mala uzavrieť so stratou asi 17 miliónov eur, jej dlhy by sa však mohli pohybovať až okolo 33 miliónov eur.

Beata
Balogová
