Podľa premiérky audity operačného programu odhalili rozsiahle plýtvanie a klientelizmus.
BRATISLAVA. Doterajšia realizácia operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS), hradeného z eurofondov, sa podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) nedá nazvať inak ako tunelovanie.
"Audit, ktorý sme dali urobiť, nielenže preukázal právne, rozpočtové, organizačné a technologické riziká, ale čo je najpodstatnejšie, že s veľkou pravdepodobnosťou to vôbec nenaplní cieľ a Brusel nám tie peniaze ani nepreplatí," upozornila v rozhovore pre TASR šéfka vládneho kabinetu.
Za implementáciu jednotlivých oblastí tohto operačného programu zodpovedá úrad vlády, ministerstvo financií a ministerstvo kultúry. Všetky tieto rezorty zistili pri kontrole závažné nedostatky doteraz realizovaných projektov, pričom podľa Radičovej ide o "veľké peniaze".
Zadania boli prehnané
Na elektronizáciu verejnej správy má ísť v aktuálnom programovom období 2007 až 2013 z európskych peňazí takmer miliarda eur, na rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií 192 miliónov eur a na zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu 113 miliónov eur.
"Prvý základný záver auditu, ktorý bol uskutočnený, zatiaľ je, že viaceré zmluvy budú musieť byť prehodnotené a prepracované, pretože základná zrada bola už v zadaní," podčiarkla premiérka.
Ako príklad uviedla projekt tzv. datacentier pre mestá a obce, ktorých cieľom je, aby občania mali prístup k všetkým informáciám a vybavili všetko z jedného miesta. Optimálne by podľa Radičovej mali byť takéto centrá dve, podľa momentálneho nastavenia projektu ich však malo vzniknúť až okolo 17.
"To nie je informatizácia spoločnosti, ale dohadzovanie kšeftov a biznisu konkrétnym vybraným firmám," myslí si šéfka kabinetu.
Projekty meškajú
Zvyšovanie prístupnosti k širokopásmovému internetu, tzv. os 3 v rámci OPIS, za ktorú zodpovedá úrad vlády, zase podľa Radičovej mešká dva roky a Európska únia (EÚ) už Slovensko vážne upozornila na nízky objem alokovaných prostriedkov na tento projekt.
"Boli uzavreté zmluvy za viac ako dva milióny eur, napriek tomu ten projekt v podstate nebol rozbehnutý. Tie zmluvy sú pre štát nevýhodné, ceny neboli výsledkom súťaže, ale dohody medzi štátom a dodávateľmi," dodala s tým, že v tejto súvislosti sú už podané aj trestné oznámenia.