BRATISLAVA. Člen externého monitorovacieho tímu Európskej komisie pre projekty LIFE – Príroda príde v piatok na Slovensko skontrolovať výsledky projektu Ochrana dropa fúzatého na Slovensku. Projekt realizovala Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) v spolupráci s partnerskými organizáciami Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Ochrana dravcov na Slovensku, Obec Lehnice a Poľovnícke združenie Lehnice v období rokov 2005 až 2009. Náklady naň boli 1 260 000 eur.
"Cieľom projektu bolo zlepšiť ochranu dropa fúzatého na Slovensku prostredníctvom zabezpečenia vhodného manažmentu kľúčových lokalít jeho výskytu, zníženia hlavných príčin vyrušovania a mortality a zlepšenie podmienok pre zabezpečenie primeranej ochrany druhu," informovala agentúru SITA koordinátorka projektov ŠOP SR Zuzana Guziová.
Podľa Guziovej sú jedným z najdôležitejších výstupov projektu Programy starostlivosti pre Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Sysľovské polia a CHVÚ Lehnice. "Tieto programy v období desiatich rokov zabezpečia komplexnú starostlivosť o dropa fúzatého a ďalších druhov vtákov, pre ktoré boli územia vyhlásené. Programy starostlivosti sú zároveň kľúčovým nástrojom pre udržiavanie výsledkov projektu," vysvetlila.
V rámci projektu kúpili ochranári takmer 47 hektárov pozemkov pre ochranu dropa fúzatého. "V CHVÚ Lehnice boli na kúpených pozemkoch založené trávne porasty, ktoré poskytujú vhodné podmienky pre výskyt tohto druhu. Na pozemkoch kúpených v CHVÚ Sysľovské polia sa pestujú poľnohospodárske kultúry vyhovujúce dropovi, ako napríklad ozimná pšenica a repka olejná," uviedla Guziová.
Podľa nej organizácie, ktoré projekt realizovali, prispeli k tvorbe špecifického agroenvironmentálneho opatrenia na ochranu biotopov vybraných druhov vtákov, vrátane dropa fúzatého a jeho začleneniu do Programu rozvoja vidieka SR na obdobie 2007 - 2013. "V decembri 2009, v čase ukončenia projektu, bolo do tohto agroenvironmentálneho opatrenia zaradených 1 680 hektárov poľnohospodárskej pôdy v CHVÚ Lehnice a 380 hektárov poľnohospodárskej pôdy v CHVÚ Sysľovské polia. Tieto plochy spolu so 47 hektármi pôdy kúpenej v rámci projektu na ochranu dropa fúzatého reprezentujú 50 percent výmery oboch CHVÚ," informovala.
V CHVÚ Lehnice boli v spolupráci so spoločnosťami Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) a Západoslovenská energetika, a.s.(ZSE) všetky elektrické vedenia v celkovej dĺžke 30 km ošetrené výstražnými prvkami, aby sa zabránilo nárazom letiacich dropov do vodičov vedení. "Územie CHVÚ Lehnice sa takto stalo prvým chráneným vtáčím územím na Slovensku, ktoré má všetky elektrické vedenia kompletne ošetrené a v ktorom už elektrické vedenia neohrozujú vtáctvo," skonštatovala Guziová.
Dodala, že s poľovníckymi združeniami a poľnohospodármi boli podpísané Memorandá o spolupráci, ktoré predstavujú modelový prístup k spolupráci medzi organizáciami pre ochranu prírody a užívateľmi so spoločnými cieľmi ochrany fauny. "Za účelom zlepšenia ochrany celej stredoeurópskej populácie dropa, výmeny skúseností, poznatkov z výskumu a ochrany dropa fúzatého, bola počas realizácie projektu nadviazaná efektívna medzinárodná spolupráca s partnermi z Maďarska a Rakúska," informovala.
Guziová uviedla, že preto, aby bolo možné hodnotiť dopad projektových aktivít, bol na začiatku projektu začatý aj monitoring dropa fúzatého, jeho biotopov, predátorov a vyrušovania. "Vďaka monitoringu, bolo v rámci projektu získané veľké množstvo cenných údajov, ktoré budú aj v ďalšom období využívané pre manažment druhu," zhodnotila.
Monitoring podľa Guziovej potvrdil, že vďaka opatreniam realizovaným v rámci projektu populácia dropa na Slovensku zaznamenala mierne rastúci trend, v decembri 2009 počet jedincov pozorovaných na Sysľovských poliach dosahoval viac ako 240 jedincov.
"Pozorovania sliepky dropa fúzatého v CHVÚ Lehnice už od roku 2006 potvrdili potenciál územia pre reštitúciu druhu aj v tomto území. Predovšetkým ale tieto údaje potvrdili, že kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim stav zachovania populácie tohto globálne ohrozeného druhu je spôsob obhospodarovania biotopov a následná kvalita biotopov v ktorých tento najťažší lietajúci vták Európy žije," uviedla.
Dodala, že pozitívny vplyv dosiahnutých výsledkov projektu na stav populácie dropa fúzatého na Slovensku sa prejavil aj opätovným zaznamenaným hniezdením sliepok dropa v roku 2010 v oboch chránených vtáčích územiach.