BRATISLAVA. Prasacia chrípka na Slovensku nespôsobila pandémiu, ako varovali experti, ale v rizikových skupinách bola smrtiaca. Zomierali tehotné ženy.
„Zaznamenali sme desať prípadov ťažkých akútnych respiračných ochorení u tehotných žien a šesť z nich zomrelo,“ povedal včera pri vyhodnotení pandemickej chrípky Ján Mikas, šéf slovenských epidemiológov.
Napriek tomu sa ľudia očkovaniu proti prasacej chrípke vyhýbali. Z milióna vakcín väčšina zostala v skladoch, krátko pred dátumom spotreby. Štát teraz nevie, čo s nimi.
Zničia, predajú či predĺžia
- pandémiu vyhlásili 11. júna 2009, trvala do 10. augusta 2010;
- u nás vrcholila na konci roka 2009;
- počet mŕtvych u nás – 57, z toho 39 malo aj inú chorobu;
- cena jednej dávky – 7,6 eura;
- zaočkovanosť – 1,4 percenta.
V hre sú viaceré možnosti. Zdravotníci buď rozhodnú, že ich životnosť predĺžia, alebo vakcíny zlikvidujú. Dilemu má rozriešiť pandemická komisia vlády, podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej v decembri. Mikas však upozorňuje, že to už budú vakcíny po lehote spotreby.
Môžeme požiadať o predĺženie dátumu spotreby, ale nevylučujem, že sa budú likvidovať, povedala nejasne Zollerová. Navrhnúť predĺženie lehoty spotreby okrem komisie podľa Zollerovej môže aj výrobca, francúzska farmaceutická firma Sanofi Pasteur. Tá včera na otázky do uzávierky neodpovedala.
Šéf epidemiológov Mikas je k predlžovaniu životnosti vakcín skeptický, ľudia o ne podľa neho aj tak nemajú záujem. Doteraz sa podľa prieskumu Úradu verejného zdravotníctva dalo nimi zaočkovať len 1,4 percenta populácie.
Mikas nevylučuje, že by sa vakcína dala použiť aj proti sezónnej chrípke, zatiaľ je to však len teoretická možnosť. Ukážu to až výsledky skúmania chrípkových vírusov, tie je však možné robiť, až keď chrípka prepukne naplno. Výsledky by mali byť známe v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov.
Prebytočné
Zollerová pripúšťa aj možnosť predaja do zahraničia. O to sa pokúšajú aj iné krajiny, ktoré majú prebytok vakcín, napríklad Česká republika.
Naše vakcíny proti prasacej chrípke pochádzajú z niekoľkých šarží. Prvá expirovala na konci septembra, ďalšia končí v októbri a posledným asi 120-tisícom vyprší životnosť 31. novembra. Spolu ich Slovensko nakúpilo jeden milión.