Bratislava 30. mája (TASR) - Poslanec Ivan Gašparovič v reakcii na neúčasť členov vládneho kabinetu na interpeláciách poslancov vyhlásil, že predseda NR SR by mal požiadať vedúceho úradu vlády, aby zakúpil pre zákonodarcov bútľavú vŕbu. Tak sa budú môcť o podnetoch a sťažnostiach občanov aspoň vyhovoriť.
Podpredseda parlamentu Marián Andel ignoráciu tohto nepravidelného bodu zasadaní poslancov označil za poníženie poslancov a sľúbil zariadiť nápravu.
Vicepremiér Ľubomír Fogaš namiesto neprítomného šéfa rezortu obrany povedal, že okresné vojenské správy vykonávajúce úlohy štátnej správy v rezorte mali stanovený počet zamestnancov ešte pred začatím reformy ozbrojených síl. Nové podmienky dané schválením príslušných zákonov vyvolávajú nutnosť znížiť súčasné stavy. Preto ministerstvo vedené Jozefom Stankom v rámci naplnenia zámerov Modelu 2010 pristúpi k reorganizácii vojenských správ a počty ľudí budú znížené o 330 profesionálnych vojakov 556 občianskych zamestnancov. Nie všetci budú musieť z rezortu odísť, dodal.
Najrozsiahlejšie expozé mal dnes v rokovacej sieni parlamentu minister kultúry Milan Kňažko. Spomenul slová francúzskeho prezidenta Chiraca, že kultúra je najdôležitejšou formou diplomacie. Dostal totiž otázky, ktoré sa týkali nielen jeho vzťahu k Francúzsku, ale aj medzištátnej kultúrnej výmeny vo všeobecnosti. Minister hovoril nielen o stretnutiach s krajanmi, ale aj prednáške na Sorbonne a pripravovanom multinárodnom stretnutí spisovateľov a básnikov v Budmericiach. Vyslovil presvedčenie, že slová francúzskeho prezidenta si uvedomia všetci členovia súčasnej i budúcej vlády SR, ako aj zákonodarný zbor.
Minister Kňažko dnes poslankyni HZDS Marte Podhradskej povedal, že jeho úrad žiadnu budovu operety Novej scény nepredáva, a ani takú nepozná. Budova divadla bratislavskej Novej scény je v prenájme od mestskej časti Staré Mesto, a tak ju nemôže ministerstvo predávať. Od poslankyne si vypočul i výčitky, že "zlikvidoval" nielen komornú operu, ale aj napríklad knižnú distribučnú sieť Hrebenda, Dom zahraničných Slovákov a operetný súbor spomínaného divadla.
Kňažko sa ohradil voči označovaniu za hrobára slovenskej kultúry, pretože takéto označenie skôr patrí k pohrebnému úradu a nie do parlamentnej diskusie. Spomenul, že menované kultúrne ustanovizne prechádzajú logickou transformáciou a reštrukturalizáciou. Regionálne kultúrne centrá ako administratívny medzistupeň parazitovali na činnosti konkrétnych inštitúcií, a preto boli zbytočné. Nová scéna mala v čase ministrovho nástupu do funkcie 230 zamestnancov a platila 250 externistov. Riaditeľ znížil počet zamestnancov na 115, z nich však 80-90 pracovalo v administratíve alebo v obslužných profesiách. Z 30 miliónovej dotácie pre divadlo bolo vyčlenených 26 na mzdy zamestnancov.
Nová scéna prechádza transformáciou vyplývajúcou zo zákona, čím sa má dosiahnuť stav, že v divadlách, ako na celom svete, budú platení iba tí, čo pracujú. Vznikne nezisková verejnoprospešná inštitúcia s maximálnou garanciou divadelnej činnosti, dodal Kňažko.
*pm som NNNN