BRATISLAVA. Úradom boja proti organizovanej kriminalite otriasajú masové personálne výmeny. V Banskej Bystrici sa vedenie polície postupne zbavuje vyše tridsiatich kriminalistov, ktorí sa podieľali na úspešnom vyšetrovaní najzávažnejších mafiánskych prípadov.
Ako dnes informuje denník Pravda, ide o ľudí, ktorí spolu s prokuratúrou dostali za mreže napríklad zločincov v kauze kyselinári, vrahov podnikateľa Jána Kubašiaka či nájomného zabijaka podsvetia Alojza Kromku.
Rozkazom ministra vnútra Daniela Lipšica boli 9. októbra odvolaní z funkcií: šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite Stred Milan Lučanský aj jeho zástupca Jozef Mičieta.
Spolu s nimi musia elitný policajný útvar do dnešného dňa opustiť všetci riadiaci pracovníci tohto útvaru. Odísť by mali ďalší tridsiati vyšetrovatelia, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v objasňovaní kriminality organizovaného zločinu s vynikajúcimi výsledkami.
Vedenie úradu im v pondelok podľa informácií Pravdy oznámilo, nech si hľadajú iné miesta.
Dôvody personálnych zmien policajný prezident Jaroslav Spišiak neobjasnil. „Neexistuje právny predpis, ktorý by nám ukladal povinnosť informovať o personálnych zmenách v policajnom zbore,“ odkázal.
V stanovisku, ktoré Spišiak denníku poskytol okrem iného uviedol: „V prípade zverejnenia dôvodov by sa museli dotknúť aj negatívnych stránok osobnosti pracovníkov, ktoré sa u niektorých naplno prejavili tým, že podsúvajú dezinformácie médiám, prezrádzajú štátne tajomstvá a očierňujú súčasné vedenie polície a tým celý policajný zbor.“
Šéfom elitného útvaru Lučanskému a Mičietovi ponúklo vedenie polície podľa zdrojov Pravdy miesta na okresnom riaditeľstve v Žiline.
Obaja vyšetrovatelia, ktorí sú v polícii už vyše dvadsať rokov, by tam mohli nastúpiť na miesta určené pre policajných nováčikov zaradených v 4. platovej triede. Ich reakcie sa denníku nepodarilo získať.
V Úrade boja proti organizovanej kriminalite sa už pred časom vymenilo vedenie. Ako Pravda minulý týždeň informovala, z jeho vedenia odišiel Ivan Ševčík, policajt, ktorý sa podieľal na úspešnom vyšetrovaní zločinov Mikuláša Černáka.
Jemu vedenie polície ponúklo post na okresnom riaditeľstve v Prievidzi. Ševčík aktuálne odvolanie tímu vyšetrovateľov označil za stratu pre kriminalistiku, a naopak, za veľký úspech pre mafiu. Naznačil, že vedenie polície sa teraz môže snažiť o ich kriminalizáciu.
„Teraz môžeme čakať na to, že nás začnú kriminalizovať. Oni teraz na to majú sily a prostriedky,“ vyhlásil Ševčík.
Stanovisko prezidenta polície Jaroslava Spišiaka
„Cieľom v súčasnosti prebiehajúcich zmien v Policajnom zbore je zefektívniť výkon práce polície. Pri reštrukturalizácii Policajného zboru plánujeme znížiť počet riadiacich pracovníkov.
Zámerom zmien je tiež vytvoriť stmelený kolektív, ktorého sila vzájomnej spolupráce pozitívne ovplyvní vývoj bezpečnosti širokej verejnosti.
Individualizmus má krátkodobé výsledky. Pre komplexné riešenia musí byť polícia postavená na silnom kolektíve, nie na individuálnych hrdinoch, a to osobitne v boji s organizovanou kriminalitou.
Všetky kroky robíme v prospech občanov, pre zvýšenie ich bezpečnosti. Verejnosť si môže byť istá, že ak aj nastali personálne opatrenia, tie boli vykonané v ich prospech, pre zvýšenie efektívnosti výkonu polície.
Nie je podstatné kto bol vymenený, alebo kto je v riadiacich funkciách. Pre verejnosť sú dôležité výsledky do budúcna. Prijaté opatrenia verejnosť ohodnotí po prezentovaní výsledkov. V prípade negatívnych trendov budú okamžite vyvodené aj personálne opatrenia.
Pri výbere riadiacich pracovníkov sústreďujeme pozornosť na ich profesionalitu, ale aj na ich schopnosť viesť kolektív, čo povedie k zvyšovaniu výkonu ich podriadených. Snažíme sa preventívne predchádzať nezhodám v Policajnom zbore.
Zmeny na riadiacich postoch vykonávame na základe čisto profesionálnych kritérií. Personálne zmeny jednotlivých útvarov má v pôsobnosti riaditeľ príslušného útvaru. Prezident Policajného zboru nezasahuje do výberu jeho ľudí. Riaditeľ má generálnu právomoc výberu svojich podriadených.
Za svoj výber nesie plnú zodpovednosť, ako aj za výkony ich práce. Výkonnosť budeme hodnotiť mesačne. Pri stagnácii, či nedostatočnom vývoji prijmeme okamžite personálne opatrenia.
Všetky doterajšie zmeny boli vykonané v zmysle platných všeobecne záväzných právnych predpisov a interných právnych predpisov polície. Ani jedno doterajšie opatrenie nebolo vykonané iným ako zákonným spôsobom. Nebolo podané žiadne odvolanie, nebola zistená nezákonnosť.
Konkrétne informácie o výmene riadiacich pracovníkov neposkytujeme ani v jednom prípade, teda ani v týchto. Neexistuje právny predpis, ktorý by nám ukladal povinnosť informovať o personálnych zmenách v Policajnom zbore.
V prípade zverejnenia dôvodov by sme sa museli dotknúť aj negatívnych stránok osobnosti pracovníkov, ktoré sa u niektorých naplno prejavili tým, že podsúvajú dezinformácie médiám, prezrádzajú štátne tajomstvá a očierňujú súčasné vedenie polície a tým celý Policajný zbor.
Takto dávajú najavo, že ich osobné ciele a ambície sú nadradené cieľom kolektívu, do ktorého patrili, teda cieľom Policajného zboru. V minulosti policajti preukázali svoje schopnosti, oddanosť a čestnosť.
Nezverejnením dôvodov ich výmeny predchádzame nepriaznivému ovplyvneniu osobnej dôstojnosti, dobrého mena dotknutých policajtov pre ich budúce kariéry.“
(sita)