BRATISLAVA. Takto ju Lieberman v Bratislave opísal novinárom po skončení stretnutia.
Diskusia sa dotkla ľudských práv, postavenia národnostných menšín, ale aj vzťahu slovenskej vlády k vyrovnaniu sa s minulosťou druhej svetovej vojny, "na ktorej sme sa podpísali svojimi rasistickými a antisemitskými postojmi a aktivitami", informoval Chmel s tým, že oboznámil svojho partnera aj so situáciou židovskej komunity na Slovensku a s jej aktivitami.
"Reflektovali sme spoluprácu na úrovni ekonomickej, kultúrnej, školskej a vedeckej, kde sú všade viaceré rezervy," priblížil Chmel a dodal, že Izrael a Slovensko by túto spoluprácu chceli v najbližšom čase zintenzívniť, predovšetkým s blížiacou sa návštevou izraelského prezidenta Šimona Peresa. "Širšie sme reflektovali otázku blízkovýchodného mierového procesu, o ktorej ma veľmi podrobne informoval pán Lieberman," dodal slovenský hostiteľ.
Podľa izraelského diplomata sa debata upriamila na politické problémy, hodnoty, históriu a budúcnosť na Blízkom východe. "Chcel by som vyjadriť svoje ocenenie prístupu slovenskej vlády k pamiatke obetí holokaustu a jej vyváženému pohľadu a prístupu ku všetkým senzitívnym otázkam týkajúcich sa Blízkeho a Stredného východu. Dúfam, že v týchto rozhovoroch budeme intenzívnejšie pokračovať na budúci rok v Jeruzaleme na najvyššej úrovni," dodal na margo stretnutia.