BRATISLAVA.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja za odstránenie chudoby, ktorým je 17. október, sa návštevníci mohli oboznámiť s projektmi na pomoc chudobným na Slovensku i v zahraničí, ktoré realizuje Slovenská katolícka charita (SKCH), Evanjelická diakonia ECAV, spoločnosť Depaul Slovensko, kresťanské združenie Cenacolo v Piešťanoch, občianske združenie Slnečnica a ďalšie.
Podpredseda Fóra kresťanských inštitúcií Pavol Kossey pozdravil a poďakoval všetkým prítomným členom organizácií, ktorí ochotne a s láskou pomáhajú tým, čo si nevedia pomôcť sami, a vyzdvihol prácu dobrovoľníkov.
Peter Zsapka zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku uviedol, že cieľom tejto akcie v prostredí luxusných obchodov či reštaurácií je upozorniť verejnosť na to, že v našej spoločnosti žijú aj ľudia, ktorí potrebujú pomoc a takisto ľudia, ktorí ochotne pomáhajú prežiť chudobným a tým, ktorí sa ocitli na okraji spoločnosti. Ocenil prácu všetkých, ktorí ochotne pomáhajú chudobným a opusteným, deťom bez rodičov, starým a chorým, chudobným ženám s deťmi či ľuďom trpiacim rôznymi závislosťami.
"V Európskom roku boja proti chudobe by sme si mali všetci uvedomiť, že sa musíme viac zapojiť do boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu ľudí a venovať im viac pozornosti. Treba byť citliví na chudobu," pripomenul generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.
Pozdrav ministra práce, sociálnych vecí a rodiny a ďalších predstaviteľov ministerstva prítomným odovzdal generálny riaditeľ Fondu sociálneho rozvoja Marek Hojsík. Súčasne sa zmienil aj o svojich skúsenostiach z práce s Rómami.
Bratislavský gréckokatolícky biskup Peter Rusnák, ktorý je predsedom sociálnej subkomisie Konferencie biskupov Slovenska (KBS), poukázal okrem iného na potrebu bojovať proti sebectvu a ľahostajnosti ľudí.
Páter Anton Srholec, ktorý už 20 rokov spravuje resocializačné centrum Resoty v Bratislave, vyzval všetkých, aby venovali pozornosť a lásku ľuďom chudobným, rodinám s deťmi, opusteným deťom, starým a chorým.
Súčasťou popoludňajšieho programu na Veľtrhu sociálnych aktivít bola aj prezentácia knihy s názvom Život na okraji. Prostredníctvom čierno-bielych fotografií táto publikácia približuje život bezdomovcov. Vydalo ju Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a nezisková organizácia Depaul Slovensko v rámci Európskeho roka boja proti chudobe.
Program podujatia spevom a hudbou obohatili deti a mladí ľudia z Úsmevu ako dar.