Vychylovka 26. mája (TASR) - Výmena skúseností z riešenia aktuálnych problémov úzkorozchodných železníc bola hlavným cieľom druhého pracovného stretnutia priateľov týchto železníc, ktoré sa dnes uskutočnilo v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici-Vychylovke. Seminár bol súčasťou Dní múzejnej železnice, ktoré sa v múzeu konajú tento víkend pri príležitosti 75. výročia vzniku Kysucko-oravskej železnice (KOLŽ), 30. výročia ukončenia prevádzky KOLŽ a 10. výročia vyhlásenia lesnej úvraťovej železnice Chmúra - Tanečník za národnú kultúrnu pamiatku.
Ako pre TASR uviedla riaditeľka Kysuckého múzea v Čadci Mária Húšťavová, diskutovali na ňom odborníci v oblasti úzkorozchodných železníc zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska.
Podľa Húšťavovej začalo Kysucké múzeum výraznejšie propagovať Historickú lesnú úvraťovú železnicu (HLÚŽ) v Novej Bystrici-Vychylovke pred šiestimi rokmi najmä v cestovných kanceláriách, čo sa prejavilo i na návštevnosti. V roku 1996 navštívilo Múzeum kysuckej dediny, ktorej súčasťou je aj HLÚŽ, 8 tisíc návštevníkov, minulý rok to už bolo 46 tisíc ľudí. Skanzen navštívilo takmer 26 tisíc ľudí a HLÚŽ odviezla 20 tisíc ľudí.
Kysucko-oravská lesná železnica vznikla v roku 1926 spojením kysuckej a oravskej lesnej železnice, ktoré boli vybudované v rokoch 1915 1918 na odvoz vyťaženého dreva. Hlavná trať z Oščadnice na Kysuciach do Lokce na Orave merala 61 kilometrov. Kvôli nerentabilnosti bola zrušená v roku 1969. Zachránil sa iba 8 kilometrov dlhý úsek, v ktorom sa nachádzal aj unikátny úvraťový systém. V roku 1974 bol daný do užívania Kysuckému múzeu v Čadci. To po prevzatí začalo práce na jeho funkčnej obnove. Skúšobné jazdy historických vlakov začali v roku 1980.
Národnou kultúrnou pamiatkou sa HLÚŽ stala v roku 1991, generálna oprava trate sa začala v roku 1992. Overovacia prevádzka sa začala v roku 1994 a prevádzkové povolenie získalo Kysucké múzeum v roku 1995.