BRATISLAVA. Pri hlasovaní o ad hoc sudkyniach Európskeho súdu pre ľudské práva v polovici septembra vláda pochybila.
Košickú sudkyňu Evu Stykovú a sudkyne Najvyššieho súdu Janu Baricovú a Janu Zemkovú nepustila do Štrasburgu, lebo si podali diskriminačné žaloby a žiadali od štátu 150-tisíc odškodné za to, že nemali rovnaké platy ako špeciálni sudcovia.
Kolegov o tom informoval pred hlasovaním minister vnútra Daniel Lipšic z KDH. V prípade košickej sudkyne to nebola pravda.
Štát nežalovala
„V minulosti a ani doposiaľ som nežalovala štát o štyri milióny korún pre svoj plat,“ vyhlásila Styková, ktorá je sudkyňou už 30 rokov.
V žiadosti o opravu, ktorú poslala denníku SME, uviedla aj to, že žalobu si nepodala napriek tomu, že od roku 1997 je predsedníčkou trestného senátu Krajského súdu v Košiciach, ktorý riešil aj najzávažnejšie trestné činy vrátane organizovaného zločinu. Časť tejto agendy prevzal od roku 2005 Špeciálny súd.
Sudkyňa tiež pripomenula, že už vyše šesť rokov je zástupkyňou Slovenska na plnenie úloh kontaktného bodu v Európskej justičnej sieti v trestných veciach. Do funkcie ju vymenoval ešte Lipšic.
Ospravedlnil sa
Ten si omyl priznáva a podľa hovorcu Gábora Grendela sa sudkyni už aj telefonicky ospravedlnil. „Ak opäť bude na vláde návrh na jej vymenovanie, nebude mať problém za ňu zahlasovať,“ povedal Grendel.
Kandidátov na ad hoc sudkyne navrhuje Súdna rada. Tá by mala voľbu zopakovať v polovici novembra. Kandidáti nie sú ešte známi. Denníku SME sa nepodarilo zistiť, či sa o post bude uchádzať aj sudkyňa Styková.
„Bez ohľadu na to, či si kandidáti túto žalobu podali, alebo nie, je nevyhnutné, aby boli splnené kritériá európskeho súdu,“ hovorí Lenka Škorpilová z ministerstva spravodlivosti.
Pripomenula, že nejde len o odborné a jazykové znalosti, ale že súd dbá aj na vyváženosť pohlaví, čo v septembri splnené nebolo. Súdna rada vtedy predložila len tri ženské kandidátky.

Beata
Balogová
