BRATISLAVA.
„Slovensko dozrelo na zmenu a som veľmi rád, že sa táto zmena realizuje,“ povedal na tlačovej besede Figeľ. Podľa neho sa vláde podarilo zmeniť dôveryhodnosť Slovenska, pozitívne najmä vo vzťahu k Maďarsku, kde sa záležitosti vo vzájomných vzťahoch už riešia bez emócií.
Predseda KDH vyzdvihol, že „neprehľadné tendre“ nahradilo vo veľkej miere elektronické verejné obstarávanie a množstvo zmlúv sa už zverejňuje na internete.
„V Seredi si mafiáni tykali s políciou, dnes je to minulosť,“ konštatoval Figeľ pri hodnotení pokroku v oblasti bezpečnosti. V zdravotníctve pripomenul, že v minulosti si seniori doplácali za zdravotnú starostlivosť, teraz existuje strop týchto doplatkov. Koalícia konsoliduje verejné financie, Slovensko bolo podľa Figeľa v minulom
období na ceste k maďarskému alebo gréckemu scenáru. Minister dopravy Figeľ povedal, že diaľnice sa stavajú ďalej a ich výstavba bude lacnejšia. „Slovensko môže mať európske parametre aj pri výstavbe infraštruktúry,“ vyhlásil. Pripomenul, že zrušili daňové zvýhodnenie pre príjmy z hazardu. Na začiatku vládnutia koalícia musela riešiť problematiku povodní. „Minulá vláda sa už po voľbách povodniam nevenovala,“ povedal Figeľ
Predseda vládneho KDH spomenul, že koalícii sa vyčíta menenie stanovísk a časté diskusie o jednotlivých témach. Figeľ pripustil, že súčasná koalícia potrebuje zlepšiť komunikáciu, koordináciu a kooperáciu. „Je to výzva aj pre našich partnerov, ponúkame svoje skúsenosti,“ dodal.
Po prvých sto dňoch vládnutia súčasného kabinetu možno podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) povedať, že sa vykonal kus dobrej práce aj napriek tomu, že bývalá garnitúra zanechala dlh v zdravotníctve vo výške takmer 200 miliónov eur.
Ako podotkol na dnešnej tlačovej konferencii, to sa odrazilo na zhoršenej kvalite služieb, menšej spokojnosti pacientov i zdravotníkov. Poznamenal, že teraz pred ním stojí ťažká úloha, a to vrátiť dôveru pacientov v zdravotníkov a zvýšiť ich kredit. "Verím, že ozdravenie slovenského zdravotníctva sa nám podarí."
Šéf rezortu ozrejmil, že šetrenie v rezorte sa začalo od samotného ministerstva, kde sa prepúšťaním zamestnancov do konca roku ušetrí 15 percent mzdových nákladov. Novovymenovaní riaditelia štátnych fakultných nemocníc majú zase o 20 percent nižšie platy ako ich predchodcovia.
Ďalšie prostriedky, asi desať miliónov eur ročne, by podľa Uhliarika malo v sektore ušetriť zavedenie degresívnej marže na lieky pre nemocnice. Upozornil, že napriek šetreniu by do zdravotníctva malo prísť o 85 miliónov eur viac ako v tomto roku.
Ministerstvo zdravotníctva pod súčasným vedením predložilo štyri návrhy noviel zákonov, z čoho tri sú v súčasnosti v parlamente. Ako vysvetlil šéf rezortu, ich cieľom je zlepšiť postavenie pacientov v styku so zdravotníctvom, ako aj ochrániť ich pred vysokými doplatkami za lieky.
Opätovne sa má spustiť transformácia štátnych nemocníc, ktorú zastavil kabinet Roberta Fica, na akciové spoločnosti. Nemocnice majú aj naďalej ostať v 100-percentnom vlastníctve štátu. Uhliarik zdôraznil, že v tomto prípade ide o transformáciu a nie o privatizáciu. Tvrdí, že tento krok povedie k ozdraveniu nemocníc, ktoré budú musieť robiť audit, pričom sa tiež zavedie priama zodpovednosť manažmentov za hospodárenie zariadení.
Zrušiť sa tiež majú výmenné lístky od všeobecného lekára k špecialistovi, ktoré podľa Uhliarika šikanovali pacientov. Minister je tiež odhodlaný zvýšiť transparentnosť napríklad zverejňovaním zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti na internete, šetriť na liekoch a zastaviť plytvanie v sektore.
Efektívnosť, otvorenosť a bezpečnosť. To sú tri piliere, na ktorých chce stavať vedenie ministerstva vnútra. Povedal to dnes na tlačovej konferencii šéf rezortu Daniel Lipšic (KDH), keď hodnotil svojich prvých 100 dní vo vláde.
Pod efektívnosťou Lipšic rozumie "veľmi radikálne šetrenie", ktoré vo svojom rezorte spustil. Zdôraznil, že šetrí sa na úradníkoch, nie na bezpečnosti. Minister zvažuje racionalizáciu verejnej správy, šetriť však nebude na policajtoch, hasičoch a záchranároch. V rámci otvorenosti Lipšic chce, aby bezpečnostné štruktúry neboli chápané ako represívny orgán, pokiaľ nejdú po kriminálnikoch. S tým má súvisieť aj zmena systému informovania o činnosti dopravnej polície. "Zdá sa, že ten nový systém z časti funguje," povedal Lipšic.
Po tragédii v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, rezort vnútra podľa Lipšica reagoval zmenami vo výzbroji policajtov. V rámci pilieru bezpečnosti minister spomenul snahu o sprísnenie legálnej držby zbraní. Boli vytypované oblasti zvýšenej kriminality, v ktorých by mala byť budúci rok zvýšená hliadková činnosť polície. Lipšic plánuje aj veľkú reorganizáciu v Policajnom zbore. Policajtov by malo byť viac v uliciach a menej v kanceláriách.
Lipšic na novinársku otázku, ako vidí priechodnosť svojho návrhu o sprísnení držania zbraní v Národnej rade SR, ktorý tam zožal kritiku, reagoval: "Minulý týždeň posunul parlament novelu do druhého čítania, takže myšlienka má zjavne podporu." Dodal, že chápe, že poľovnícke a strelecké združenia chránia záujmy svojich členov, ale niekto musí chrániť aj potenciálne obete šialenej streľby.