BRATISLAVA. Hoci koalícia už niekoľko dní rokuje o tom, kto bude novým generálnym prokurátorom, k zásadnej zmene jeho postavenia nedôjde ani za tejto vlády. „Na systémové zmeny nebola politická vôľa,“ priznáva ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ.
O potrebe transformácie prokuratúry sa hovorí už od roku 1989. „Nikdy to však nebola reálna debata, takže strany nemajú vyprofilovaný názor. Možno to súvisí aj so slabším verejným tlakom na prokuratúru, ktorá je na rozdiel od súdov menej uchopiteľná,“ myslí si Žitňanská.
Mimo kontroly
Generálny prokurátor má pritom v tzv. monokratickom systéme veľké právomoci. Môže napríklad nariadiť, aby sa nezačalo alebo zastavilo trestné stíhanie. „Ide o silné kompetencie, ktoré sú mimo akejkoľvek kontroly. Dnes nemusí prokuratúra nikomu skladať účty,“ pripúšťa Žitňanská.
KDH preto navrhlo, aby sa prokuratúra zmenila na štátne zastupiteľstvo. Oslabilo by sa tým aj postavenie generálneho prokurátora, ktorý by už nemohol zasiahnuť do vyšetrovania ktorejkoľvek kauzy. „Prokurátor Generálnej prokuratúry by zároveň nemohol bezdôvodne zobrať späť žalobu v závažnej kauze,“ vysvetľuje minister vnútra Daniel Lipšic z KDH.
Uzavretý systém
Do vládneho programu sa dostalo len niekoľko čiastkových zmien – zverejňovanie majetkových priznaní prokurátorov, transparentné výberové či disciplinárne konania.
„Výberové konania na prokuratúre majú ďaleko od transparentnosti. Zvonka do toho nikto nevidí, organizujú si ich sami,“ tvrdí Lipšic. Výberové komisie vymenúva generálny prokurátor. Pri disciplinárnych konaniach zase funguje solidarita.
Vláda chce posilniť aj „procesnú nezávislosť prokurátora“. Ako si to predstavuje, nepovedala. Žitňanská pripúšťa, že aj prokuratúra by mala podrobne zdôvodňovať a zverejňovať svoje rozhodnutia. V programovom vyhlásení sa však táto povinnosť vzťahuje len na súdy. Podľa ministerky je jedným z riešení, ako zlepšiť vymáhateľnosť práva, aj možnosť podávať súkromné žaloby. „Bola by to konkurencia k prokuratúre.“
Generálny prokurátor Trnka akúkoľvek zmenu v postavení prokuratúry dlhodobo odmieta. „Prokuratúra má postavenie, zodpovedajúce orgánom verejnej žaloby vo vyspelých štátoch.“

Beata
Balogová
