BRATISLAVA. Ovládnuť súdnictvo za cenu pokrivenia vlastných pravidiel a dosadiť si svojich nominantov, ktorí nedokázali uspieť v sudcovských voľbách a nie sú sudcovskými autoritami chce cez novelu zákona o sudcoch a prísediacich ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Počas rozpravy k norme v parlamente to vyhlásil predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, ktorému poslanci umožnili vystúpiť v pléne. Návrh novely by mal byť podľa jeho mienky vrátený vláde. Harabin pred plénom rezort spravodlivosti kritizoval za to, že vynechal odbornú celospoločenskú diskusiu o návrhu spomínaného zákona, ktorý označil za jeden z kľúčových v súdnictve.
Harabin pred poslancami znovu zopakoval svoj už predtým prezentovaný názor, že Žitňanská opiera svoje návrhy o skupinu dvadsiatich jej blízkych sudcov, „ktorí nemajú dôveru, majú za sebou nezákonné rozhodnutia, prieťahy v súdnom konaní a nie sú žiadnym vzorom pre ďalších 1400 sudcov".
Predseda Najvyššieho súdu tvrdí, že predloženým materiálom sa vnáša do súdnictva napätie, vytvárajú sa skupinky a podprahovo sa natískajú podozrenia z korupcie v súdnictve.
Harabin, ktorého vystúpenie trvalo vyše trištvrte hodiny, prerušilo až dopoludňajšie hlasovanie, pokračovať bude po ňom. Počas Harabinovho prejavu musel zasiahnuť aj podpredseda národnej rady Béla Bugár. „Pán predseda, prosím Vás nekričte,“ upozornil šéfa Najvyššieho súdu, ktorý postupne zvyšoval hlas.
Na predchádzajúcej schôdzi v septembri poslanci neumožnili hlasovaním Harabinovi v pléne vystúpiť. Predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Pavol Paška to vtedy označil za neuveriteľný protidemokratický precedens, aby predseda Najvyššieho súdu SR nemal právo vystúpiť v parlamente.
Harabinovo vystúpenie vyvolalo množstvo reakcií
Nesúdržný, plný invektív a demagogických výrokov. Tak zhodnotil dnešný prejav predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Štefana Harabina v pléne zákonodarného zboru koaličný poslanec Národnej rady SR Peter Zajac (Most-Híd).
Podľa jeho slov je Harabin stelesnením toho, prečo ľudia nemajú dôveru k súdnej moci. "A pokiaľ vy budete predsedom NS, nemôže mať občan SR dôveru v naše súdnictvo," uviedol na jeho adresu.
Ľudovít Jurčík (SaS) sa pýtal, či je vôbec možné, aby sa predseda NS, ktorý by mal požívať vážnosť, správal ako človek v krčme a predsedajúci schôdze ho musel napomínať za jeho vykrikovanie. "Miera arogancie, kombinovaná s politickou angažovanosťou a trošku pristrihnutá vulgarizmami," tak ohodnotil jeho vystúpenie. "Nedá sa nič robiť, máme takého predsedu NS, tak to tak vyzerá," poznamenal. Jeho kolega z klubu SaS Igor Matovič dodal, že je zvláštne, keď človek prichytený pri verejnom klamstve, ide niekomu kázať o morálke.
Za dokonalý odstrašujúci príklad doby minulej označil Harabinov prejav poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). "Každý koaličný poslanec by si ho mal premietnuť v hlave a povedať, že toto sa už nesmie vrátiť," uviedol. Podľa neho by si mohli poslanci ako varovanie vypočuť občas bývalého komunistického funkcionára Vasila Biľaka či predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara.
Z opozičných poslancov sa Harabina zastali Rafael Rafaj (SNS), podľa ktorého šéf NS správne poukázal na narúšanie statiky základného ústavného princípu nezávislosti súdnej moci. Dušan Čaplovič (Smer-SD) tvrdí, že súčasná vládna koalícia hľadá nové metódy, ako ovládnuť NS.
Harabin si už pripomienky k svojmu vystúpeniu nemohol vypočuť pre ďalšie pracovné povinnosti. Odkázal poslancom, že bude reagovať prostredníctvom emailu.
Žitňanská: Novela má zabezpečiť dôveru v súdnictvo
Novela zákona o sudcoch a prísediacich a iné zmeny z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) majú zabezpečiť, aby mohli ľudia predstúpiť pred sudcu s dôverou. Šéfka rezortu justície to vyhlásila dnes na pôde parlamentu v reakcii na vystúpenie predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina.
"V čom spočíva ovládnutie justície? Spočíva v tom, že chcem, aby ľudia videli súdne rozhodnutia? Lebo chcem, aby ľudia mohli vidieť celý výber sudcov? Aby ľudia mohli vidieť celý výber súdov? Čo to môže ohroziť? Nebodaj to, že ľudia budú naozaj vidieť, že možno sú vyberaní nie tí najlepší kandidáti, ale, že sú vyberaní tí kandidáti, ktorí majú nejaké väzby na iného sudcu alebo niekoho iného, kto má vplyv v justícii? Toho sa bojíme?" spýtala sa Žitňanská, podľa ktorej je ale nevyhnutné toto vidieť.
"Lebo až potom, keď uvidíme, ako sa vyberajú sudcovia a predsedovia súdov, môžeme vytvoriť priestor na to, aby sa vyberali naozaj najkvalitnejší ľudia. A to nielen odborne, ale aj morálne," zdôraznila.
Za ovládnutie justície nepovažuje Žitňanská ani jej návrh, aby sa sprísnilo postihovanie predsedov súdov, ak manipulujú s rozvrhmi práce a porušujú princíp náhodného prideľovania súdnych prípadov. Rovnako ani snahu, aby o dočasnom pozastavení výkonu funkcie nerozhodoval už minister ako doteraz, ale disciplinárne senáty. "V čom je tu politizácia justície?" spýtala sa.
V reakcii na Harabinov prejav zároveň poznamenala, že tieto "silné a emotívne reakcie sú reakcie ľudí, ktorí sa boja, že nebudú už môcť ovládať tento justičný systém a že ním už nebudú krytí". Deklarovala tiež, že urobí všetko pre to, aby vzala moc nad justíciou z rúk "tejto pochybnej skupiny ľudí, ktorá ju dnes ovláda" a dala ju tým, ktorým patrí. "Pri rozhodovaní nestranným sudcom a pri kontrole verejnosti," uzavrela.
Poslanci prerokúvajú päticu noriem rezortu justície
Pätica návrhov zákonov z dielne ministerstva spravodlivosti otvára piaty rokovací deň 7. schôdze Národnej rady SR. Definitívne dnes budú zákonodarcovia rozhodovať o diskutovanej novele zákona o Súdnej rade, ktorá mení spôsob jej fungovania a otvára ju verejnosti.
V novele zákona o sudcoch a prísediacich, o ktorej plénum diskutuje v prvom čítaní, navrhuje ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská zverejňovanie súdnych rozhodnutí na internete, verejné výberové konania na miesta sudcov a predsedov súdov, verejné justičné skúšky či zrušenie odmien sudcom.
Právnu normu odmieta opozičný Smer, podľa ktorého ide proti všetkým súčasným justičným čakateľom.
Protikorupčnú agendu zastupuje novela Občianskeho zákonníka. Všetky zmluvy týkajúce sa nakladania s peniazmi štátu alebo verejným majetkom budú podľa nej inštitúcie verejnej správy od 1. januára 2011 povinne zverejňovať na internete.
Zmluvy podľa právnej normy nadobudnú účinnosť deň po ich zverejnení. Súčasťou návrhov rezortu spravodlivosti je tiež návrh zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu vlády SR, ktorý upravuje okruh žiadateľov, postup pri predkladaní žiadosti, spôsob poskytovania dotácií a kontrolu.
Žitňanská predložila aj novelu zákona o poplatku za udržiavanie platnosti patentu. Norma reaguje na povinnosť Slovenskej republiky odviesť pomernú časť príjmov z udržiavacích poplatkov za európsky patent Európskej patentovej organizácii.
Poslanci majú na programe ešte 34 bodov, minulý týždeň stihli prerokovať 36 návrhov. Prvé čítanie čaká na novelu jazykového zákona, ktorou rezort kultúry zmiernil ustanovenia normy schválenej bývalým kabinetom. Okrem iného ich čaká hlasovanie o zrušení imunity, pravdepodobne iba priestupkovej.
Koalícia pôvodne navrhovala, aby sa imunita vzťahovala len na výroky v parlamente, no na zmenu trestnoprávnej imunity by potrebovala aj hlasy opozície, aby dosiahla ústavnú väčšinu.
Na programe je tiež diskusia o návrhu uznesenia, ktorým národná rada žiada vládu o podanie správy o výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest. Na návrh Smeru-SD ju do programu zaradil predseda parlamentu Richard Sulík (SaS).