BRATISLAVA. Upozornila na to dnes Szilvia Pallaghy z Rómskeho vzdelávacieho fondu počas konferencie k projektu Dobrý štart, ktorý má pomôcť asi 500 rómskym a nerómskym deťom na Slovensku pri vzdelávaní.
Menej šancí na vzdelávanie majú podľa nej práve rómske deti. Tie pochádzajú z veľkých rodín, v ktorých sú rodičia často nezamestnaní alebo trpia nejakými ochoreniami. "Až 30 percent detí nikdy neskončí strednú školu a z toho 60 percent detí pochádza z menšín." Podľa Pallaghy je to nespravodlivé. Vzdelávanie a výchova sú dôležité najmä pre deti, ktorých rodina má nízke príjmy a rodičia malé vzdelanie.
"Úspechy a nedostatky v ranných rokoch dieťaťa predurčia jeho ďalšiu úspešnosť v škole. Čím skôr dostáva dieťa investíciu do výchovy a vzdelania, tým ho čaká lepšia budúcnosť," konštatovala.
Kvalitnejšiemu vzdelávaniu Rómov na Slovensku má pomôcť pilotný projekt Dobrý štart, ktorý podporuje aj Európska komisia (EK). Zároveň má odstrániť rozdiely medzi Rómami a Nerómami. Aktivita prebieha aj v Maďarsku, Macedónsku a Rumunsku. Dokopy má pomôcť asi 4000 deťom počas 22 mesiacov. Na projekt je vyčlenených 2 milióny eur.
Projekt je zameraný na deti vo veku 0 - 6 rokov, na Slovensku sa realizuje v dvoch mestských a dvoch vidieckych lokalitách: v Banskej Bystrici, Martine a v dvoch obciach Prešovského kraja Abranovciach a Zborove. Vo vybraných obciach tvoria Rómovia viac ako tretinu obyvateľstva.
Projekt chce riešiť aj oblasť zdravotnej starostlivosti a jej rozvoj v rannom detstve. Rómske deti majú vďaka odbornej pomoci v predškolskom veku ľahšie vstúpiť do vzdelávacieho procesu na základných školách.