BRATISLAVA. Polročné vysvedčenia by žiaci nemali dostať už v januári 2011 a angličtinu by sa povinne mali učiť od septembra budúceho roka.
Norma neurčuje, od ktorého ročníka sa budú žiaci povinne anglický jazyk učiť, podľa ministra školstva Eugena Jurzycu by to malo byť od tretej triedy. Výsledkom by malo byť to, že anglicky bude plynule rozprávať každý absolvent strednej školy. Maturant musí dosiahnuť minimálne úroveň B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca cudzích jazykov. Novela zákona však školákom maturitu z angličtiny neprikazuje. Autori zákona veria, že znalosť anglického jazyka zvýši konkurencieschopnosť uchádzačov na trhu práce doma i v zahraničí. Ak návrh prejde, Slováci sa pridajú k trinástim krajinám z 27 štátov Európskej únie, kde je angličtina povinná. Norma tiež ruší polročné vysvedčenia a zaväzuje ministerstvo školstva, aby termíny prázdnin zverejňovalo tri roky dopredu na internete.
Opoziční poslanci návrh kritizujú. Nepáči sa im, že angličtina bude uzákonená ako povinný jazyk a upozorňujú na nedostatok kvalifikovaných učiteľov. Podľa nich žiaci by mali mať právo výberu a sami sa rozhodnúť tak ako doteraz, ktorý jazyk sa chcú učiť. Podľa Bibiany Obrimčákovej zo Smeru-SD môže povinná výučba angličtiny viesť k odporu žiakov k tomuto jazyku. Opozícia kritizuje aj avizované rušenie polročných vysvedčení a vyhlasovanie prázdnin tri roky dopredu. Za jediné pozitívum návrhu novely považujú prepisovanie existujúcich a vydávanie nových učebníc v Braillovom písme. Podľa Obrimčákovej to však nie je žiadna novinka, aj doteraz norma podobné ustanovenie obsahovala.