BRATISLAVA. Predškolské vzdelávanie u Rómov zo sociálne znevýhodneného prostredia na Slovensku stále pokrivkáva. Škôlky podľa štatistík navštevujú približne len štyri percentá rómskych detí. Hovorili o tom dnes odborníci počas konferencie k projektu Dobrý štart, ktorý má pomôcť asi 500 rómskym a nerómskym deťom na Slovensku pri vzdelávaní.
"Veľmi malý podiel Rómov chodí do materských škôl v porovnaní s viac ako 90 percentami nerómskych detí na Slovensku," spresnil pre TASR Eben Friedman z Rómskeho vzdelávacieho fondu, ktorého cieľom je odstrániť rozdiely vo vzdelávaní medzi Rómami a Nerómami.
Friedman upozorňuje, že predškolské vzdelávanie je pre rómske deti dôležité pre úspešný prechod do základného vzdelávania. Zároveň si myslí, že škôlka môže byť pre chudobných rodičov drahá.
Ministerstvo školstva plánuje zlepšiť dochádzku rómskych detí v škôlke aj tým, že chce presadiť povinný posledný ročník. Štátny tajomník ministerstva Jaroslav Ivančo TASR povedal, že predbežne je táto zmena naplánovaná na roky 2012 alebo 2013. "Pripravujú sa analýzy, čiastočne by sa to mohlo realizovať," spresnil.
Vzdelanie nie je pre rodičov hodnotou
Príčiny v nízkom záujme o predškolské vzdelávanie u Rómov vidí Ivančo najmä v motivácii ich rodičov. "Necítia vzdelanie ako hodnotu, v tom je kľúčový problém motivácie."
Kvalitnejšiemu vzdelávaniu Rómov na Slovensku má pomôcť pilotný projekt Dobrý štart, ktorý podporuje aj Európska komisia (EK). Aktivita Rómskeho vzdelávacieho fondu prebieha aj v Maďarsku, Macedónsku a Rumunsku. Dokopy má pomôcť asi 4000 deťom počas 22 mesiacov. Na projekt sú vyčlenené dva milióny eur.
Projekt je zameraný na deti vo veku 0 - 6 rokov, na Slovensku sa realizuje v dvoch mestských a dvoch vidieckych lokalitách: v Banskej Bystrici, Martine a v dvoch obciach Prešovského kraja - Abranovciach a Zborove. Vo vybraných obciach tvoria Rómovia viac ako tretinu obyvateľstva.
Projekt chce riešiť aj oblasť zdravotnej starostlivosti a jej rozvoj v ranom detstve. Rómske deti majú vďaka odbornej pomoci v predškolskom veku ľahšie vstúpiť do vzdelávacieho procesu na základných školách.