Bratislava 31. mája (TASR) - Vznik špeciálneho prokurátora na boj proti korupcii a organizovanému zločinu si dala za cieľ iniciatíva poslancov KDH Pavla Hrušovského, Vladimíra Palka a Františka Mikloška. Špeciálny prokurátor by mal byť príslušný pre všetky súdy Slovenska, to znamená, že si bude môcť vyžiadať spisy o trestnom stíhaní alebo o obvinení zo všetkých okresov.
Podľa mienky navrhovateľov zákona by prokurátori, vyšetrovatelia a ďalšie policajné orgány mali špeciálnemu prokurátorovi postúpiť všetky oznámenia o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin korupcie alebo legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
Predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Ladislav Orosz nespochybnil ušľachtilý zámer zefektívniť boj s korupciou, no pre jeho systémové chyby neodporúča poslancom, aby právnu normu postúpili do druhého čítania.
Vylúčiť zo života spoločnosti akýkoľvek prejav sympatie voči fašizmu alebo komunizmu formou zákona sa snaží návrh právnej normy predloženej nezávislými poslancami Petrom Osuským, Petrom Tatárom a Františkom Šebejom. Dopĺňajú platný Trestný zákon o paragraf, ktorý znie: Kto verejne prejavuje sympatie k fašizmu, komunizmu alebo inému podobnému hnutiu, alebo verejne popiera, spochybňuje alebo sa snaží ospravedlniť zločiny fašizmu, komunizmu alebo iného podobného hnutia potresce sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Okrem Ladislav Pittnera návrh zákona v predloženej forme nepodporil žiaden z diskutujúcich. Spoločný spravodajca Ivan Gašparovič zdôraznil, že dikcia zákona je podľa jeho mienky v rozpore s ústavou. Za vôbec nevyhovujúcu formu považuje skutočnosť, že ideologicky podfarbené návrhy dopĺňajú Trestný zákon, ktorého novelu parlament aktuálne prerokováva. Poslanci odmietali zákonom určiť, čomu sa ľudia smú venovať, skúmať alebo pochybovať a v živote riadiť. Nespochybnili hrôzovládu komunizmu s miliónmi obetí, spochybnili však zámer zásahu do ľudských a občianskych práv.
*pm rč