BRATISLAVA. Otázka, či verejného funkcionára možno stíhať aj po tom, ako zmení svoj post, hoci ostane verejným funkcionárom, dnes rozdelila členov Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Poslanci mali totiž na stole prípad exministerky práce a súčasnej poslankyne Viery Tomanovej (Smer) a jej príkazných zmlúv z čias pôsobenia v exekutíve.
Tomanová mala výboru vysvetliť spomínané kontrakty, ktoré uzavrela spolu so svojou štátnou tajomníčkou Emíliou Kršíkovou (Smer) s Centrom vzdelávania ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak by sa dokázalo, že Tomanová porušila zákon, prišla by o ročný plat verejného funkcionára.
Obhajovala sa rozhodnutiami Ústavného súdu
Exministerka predložila na svoju obranu aj stanovisko bývalého ústavného sudcu odvolávajúce sa na judikáty Ústavného súdu SR, podľa ktorého nemožno stíhať verejného funkcionára za skutok v čase, keď už nepôsobí vo svojej funkcii. Argumentácia, ktorú predniesol Ľubomír Petrák (Smer), sa nepozdávala koaličným poslancom.
Podľa Kamila Krnáča (SaS) to vyzeralo ako návod na porušovanie zákona. Štefan Kužma (SDKÚ) poukázal na možný prípad, že politik bude cyklicky raz poslancom a potom ministrom, bude porušovať zákon, no v čase, keď zmení funkciu, by ho za to výbor nemohol trestať. Zároveň upozornil, že ide o stanovisko Tomanovej advokáta a nie nezávislej inštitúcie.
Naopak, Darina Gabániová (Smer) si myslí, že na prípadné protizákonné konanie treba prísť ešte v čase, keď je verejný funkcionár vo funkcii, počas ktorej sa mal previniť. Kužma ju upozornil, že kým je funkcionár na svojom poste, svoje protizákonné konanie kryje a často sa na to príde až po výmene vo funkcii.
Zákon o ochrane verejného záujmu potrebuje zmeny
Poslanci sa napokon zhodli na tom, že konanie voči Tomanovej prerušia, aby si mohli podrobne naštudovať výroky Ústavného súdu SR. Predsedníčka výboru Renáta Zmajkovičová (Smer) priznala, že súčasná podoba zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov má mnohé nezrovnalosti a je potrebné ho zmeniť. Táto téma je však na stole dlhodobo a k žiadnej novelizácii zatiaľ nedošlo. Podľa Zmajkovičovej sa to nedarí aj preto, že ide o ústavný zákon a na jeho zmenu by bola potrebná spolupráca koalície s opozíciou.