BRATISLAVA. Novela jazykového zákona je vecne neodôvodnená, obsahovo chybná a politicky škodlivá. V rozprave k norme, o ktorej plénum rokuje v prvom čítaní, to vyhlásil exminister kultúry a poslanec za Smer Marek Maďarič.
Podľa neho novela nič nerieši, pravým dôvodom sú úzko politické záujmy strany Most-Híd a navonok napĺňa ilúziu, že zlepšuje vzťahy s Maďarskom. „Maďarsko to neocení,“ zdôraznil.
Maďarič je presvedčený, že novela zákona viacerými zmenami významne zníži vymožiteľnosť práva na informácie v štátnom jazyku. Vláda Ivety Radičovej podráža nohy Slovenskej republike a oslabuje jeho pozíciu, zdôraznil. „Dúfam, že niektorí z vládnej koalície sa zamyslíte nad tým, čo som povedal a niektorí sa snáď aj zahanbíte,“ dodal.
„Tento zákon nesmeruje k tomu, aby sme nadŕžali blbcom z druhej strany, tento zákon nie je ani kvôli tomu, aby blbci na našej strane mohli vyťahovať maďarskú kartu, tento zákon je tu iba kvôli tomu, aby sme konečne upravili pravidlá a aby rovnováha medzi obranou štátneho jazyka a možnosťami menšín používať ten svoj bola nastolená a aby rozumné slovo prevládlo nad nacionalistickými a nič nehovoriacimi drístami,“ uviedol vo faktickej poznámke k Maďaričovmu vystúpeniu Martin Poliačik zo SaS.
Podľa Ondreja Dostála z poslaneckého klubu strany Most-Híd „táto novela nie je niečo, čo by dostávala Budapešť od vlády Ivety Radičovej, ale dostávajú to všetci občania Slovenskej republiky.“
Za veľmi drastické považuje zmeny navrhované v novele jazykového zákona Rafael Rafaj zo SNS. Predkladatelia normy podľa neho akoby opomenuli závažný fakt, že štátny jazyk je súčasne aj národnou, kultúrnou a duchovnou hodnotou a mali by sme veľmi citlivo pristupovať k akýmkoľvek zásahom a zmenám. „Keby som mal prirovnať samotný návrh, tak by som si z anatómie vypožičal iný orgán a nazval by som ho ako slepé črevo, ktoré dostalo politický zápal z hystérie, ktorá sa rozpútala okolo existujúceho stavu,“ zhodnotil novelu. Rafaj je presvedčený, že za návrhom stojí strana Most-Híd.
Predložená podoba zákona podľa Rafaja vyzerá, ako keby do neho „hodili granát.“ Prekáža mu, že vypadli všetky zmienky o povinnosti. Ocenil, že v novele zostala konštatácia o prednosti štátneho jazyka pred všetkými ostatnými. Zároveň však podotkol, že má obavy, aby nešlo iba o deklaratívnu zmienku. Za „úplne nenormálne, čo sa tu deje“ označil to, že zo znenia zákona vypadla povinnosť používať štátny jazyk v ozbrojených a silových zložkách. „Návrh evokuje bizarnú situáciu, akoby niekto chcel zrušiť gravitačné pole, ktoré drží planéty na svojich dráhach,“ zhodnotil Rafaj.
Novela jazykového zákona nie je dobrá ani v súčasnej podobe. Je o tom presvedčený László Sólymos zo strany Most-Híd. „Aj tento návrh je zlý, ale podarilo sa aspoň jedno - odstrániť strach,“ uviedol v rozprave k návrhu predloženého ministerstvom kultúry. Ako podotkol, teší ho, že pripravená novela patrí k tým demokratickejším na rozdiel od súčasného znenia. Sólymos informoval, že poslanecký klub Most-Híd nie je spokojný s tým, že v novele zostali pokuty a preto v druhom čítaní podajú pozmeňujúci návrh.
„Mám hlasovať za novelu, proti ktorej mám ako poslankyňa strany Most-Híd výhrady,“ skonštatovala v rozprave Edita Pfundtner. Ako však podotkla, ak nezahlasuje, zostane platiť súčasná, ešte horšia podoba. Pfundtner prekáža, že zákon sa zrodil s úmyslom pôsobiť proti jednej komunite, aby umožnil šikanovanie a prenasledovanie ľudí používajúcich maďarský jazyk. „Odmietame kriminalizovať používanie jazykov menšín,“ zdôraznila. Predloženú novelu síce hodnotí ako posun oproti existujúcej, napriek tomu ju vníma „ako čierny bod tejto koalície.“ Ako dodala, kým pokuty ostanú ako strašiak, pre ňu je táto problematika stále otvorená.
Do rozpravy o novele jazykového zákona je písomne prihlásený ešte aj Dušan Čaplovič zo Smeru. Jeho vystúpenie však potrvá dlhšie, preto predsedajúci schôdze Robert Fico prerušil rokovanie do stredy do 9:00. Do rozpravy sa budú môcť prihlásiť ústne aj ďalší poslanci.
Novelou zákona o štátnom jazyku rezort kultúry zmierňuje ustanovenia normy schválenej bývalým kabinetom.