BRATISLAVA. Členovia Súdnej rady nebudú môcť zastávať súčasne posty predsedov alebo podpredsedov súdov. Vyplýva to z novely zákona o Súdnej rade, ktorú dnes parlament definitívne schválil. Podporilo ju 78 zákonodarcov.
Táto podmienka sa však nebude vzťahovať na šéfa Najvyššieho súdu, ktorý je z titulu svojej funkcie aj predsedom Súdnej rady. Člen rady, ktorý je zároveň predsedom alebo podpredsedom súdu, musí dôvody nezlučiteľnosti odstrániť do 31. januára 2011, inak automaticky prestane byť členom Súdnej rady. Túto zmenu v novele presadila skupina koaličných poslancov so súhlasom ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.
Zákonodarný zbor súhlasil aj s ďalším pozmeňovacím návrhom Ondreja Dostála (Most-Híd), aby sa z každého zasadnutia rady vyhotovil zvukový záznam a zápisnica, z ktorého musí byť jasný aj obsah, priebeh rokovania, vyjadrenia jednotlivých členov zasadnutia i výsledok hlasovania o bodoch programu. "Aby zo zápisnice bolo zrejmé, akými úvahami sa súdna rada riadila," uviedol Dostál.
Novela počíta aj s posilnením prvku občianskej kontroly nad činnosťou rady tým, že jej zasadnutia budú verejné. Účasť verejnosti zostane obmedzená len v prípade hlasovania v niektorých personálnych otázkach.
Opozičnému Smeru neprešli v pléne návrhy, aby sa nepokračovalo v rokovaní o tejto novele a vrátila sa vláde na dopracovanie. S navrhovanou úpravou zásadne nesúhlasí ani Súdna rada a Najvyšší súd, ktorého predseda Štefan Harabin dnes osobne predniesol na pléne svoje pripomienky.
Zákon nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roku.