BRATISLAVA. Štátna vlajka v triedach rozdelila koalíciu. Návrh poslancov, aby štátne znaky neboli pre školy povinné, nemá istú podporu. Povinné vlastenectvo pre žiakov zaviedla na jar ešte vláda Roberta Fica (Smer).
„Diskusia o tom iba vyvolá ďalšie nacionalistické vášne," myslí si Martin Poliačik (SaS). Štátne znaky v školách by už nechal tak. „Už keď ich riaditelia nakúpili, nech nemajú ďalšiu robotu s odstraňovaním."
Novelu zákona o štátnych symboloch predložili poslanci Ondrej Dostál (klub Most-Híd), Jozef Viskupič (klub SaS) a Miroslav Beblavý (SDKÚ). V každej triede by už nemuseli visieť zástava, text hymny a preambula.
„Táto vec mala byť riešená už dávno," hovorí Dostál, ktorý sa ako člen OKS do parlamentu prekrúžkoval na kandidátke strany Most-Híd.
Neistý minister
Čo zákon žiada od škôl
v triede musí visieť zástava, text hymny a preambula,
na začiatku a na konci roka sa hrá štátna hymna,
výchova k vlastenectvu je súčasťou štátneho vzdelávacieho programu,
zákon platí od 1. septembra.
Isté hlasy však jeho návrh nemá ani v klube kresťanských demokratov. „Za mnou nikto nebol, neviem, aký to bude mať v klube ohlas," konštatoval poslanec KDH Martin Fronc.
V čase, keď Ficova vláda povinné vlastenectvo zavádzala, pritom KDH aj SDKÚ ostro protestovali. „Je možné, že ani v klube SDKÚ to nezíska podporu," reagoval Beblavý.
Jasné stanovisko nedal ani minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ).
„Štátne symboly si treba ctiť, ale nemajú byť predmetom emotívnych diskusií a sporov." Minister hovorí, že ak parlament schváli zákon, on tomu prispôsobí predpisy.
Riaditeľ: Už je neskoro
Iniciatíva poslancov prichádza podľa riaditeľa asociácií gymnázií Pavla Sadloňa neskoro. „Už je to zbytočné. Školy majú symboly nakúpené a teraz by ich zase mali zvesiť a odložiť niekam do skladu."
Povinné vlastenectvo sa podľa neho malo vyriešiť pred 1. septembrom, odvtedy totiž začal Ficov zákon platiť.
Poslanecký návrh by mal parlament prerokovať v prvom čítaní na novembrovej schôdzi.

Beata
Balogová
