BRATISLAVA. Novela jazykového zákona zamestnáva poslancov aj v úvode dnešného šiesteho rokovacieho dňa 7. schôdze Národnej rady SR. Po ňom sa budú môcť do diskusie ešte zapojiť ďalší členovia zákonodarného zboru. O norme by mali poslanci hlasovať dnes o 11.30 h.
Novela jazykového zákona posilní medzinárodné postavenie Slovenska, a to aj vo vzťahu k Maďarskej republike. Vyhlásil v parlamente predkladateľ návrhu právnej úpravy minister kultúry Daniel Krajcer (SaS).
Jednoznačne teda odmieta tvrdenia svojho predchodcu v rezorte Mareka Maďariča (Smer), že novela ohrozuje medzinárodné postavenie SR. "Opak je pravdou," zdôraznil. Svoju právna úprava považuje za dobrú.
"Odstraňuje nezmyselné reštrikcie voči menšinám a chráni štátny jazyk. Sankcie, ktoré sú zachované, sú iba krajný prostriedok vymožiteľnosti zákona v dvoch konkrétnych oblastiach," pripomenul. Možnosť sankcionovania sa bude podľa neho týkať len tých prípadov, ak sa v štátnom jazyku nezverejnia informácie verejnej správy a informácie týkajúce sa života, zdravia, bezpečnosti alebo majetku občanov Slovenska.
Krajcer je tiež presvedčený, že novela intenzívnejšie prepája zákon o štátnom jazyku so zákonom o používaní jazyka národnostných menšín. Tvrdí, že novela teda chráni aj jazyk národnostných menšín.
Kvalitu predloženej normy podľa neho dokazuje aj to, kto ju kritizuje. "Na jednej strane radikálne maďarské kruhy, SMK, na strane druhej strany Smer-SD a SNS. Toto je tá najlepšia doložka kvality predloženého zákona," zdôraznil.
"My nie sme kritici. My len chceme, aby bol zákon uplatňovaný a aby každý občan dostal informácie v štátnom jazyku a boli dodržiavané ľudské práva," reagoval poslanec Národnej rady SR Ján Senko (Smer-SD).
Minister kultúry vo svojom záverečnom vystúpení pred hlasovaním o jeho iniciatíve avizoval, že k posilneniu zahraničnopolitického postavenia SR pomôže nielen novela jazykového zákona, ale aj pripravované opatrenia voči maďarskému zákonu o dvojakom občianstve. "Prijmeme opatrenia, ktoré zabránia uplatňovaniu maďarského zákona na území SR," vyhlásil.
Rozsiahle diskusie o novele jazykového zákona považuje za politickú agendu pred voľbami. "S maďarskou kartou sa hralo pred tohtoročnými parlamentnými voľbami a hrá sa aj teraz. Veď idú komunálne," uzavrel.
Na novelu sú rozličné názory nielen u opozície, ale aj vo vnútri koalície. Podľa podpredsedníčky strany Most-Híd Edity Pfundtnerovej nie je Krajcerova úprava v súlade s programovým vyhlásením vlády a je čiernym bodom koalície. Napriek tomu, že Most-Híd naďalej nesúhlasí so zachovaním sankcií v zákone, hoci v oklieštenej podobe, jeho poslanci sú ochotní novelu podporiť. Podľa Pfundtnerovej nemajú totiž inú možnosť, ak nechcú, aby platila "horšia" podoba zákona, ktorú vytvorila ešte minulá vláda Roberta Fica (Smer).
Na poslancov čaká pravdepodobne aj tajné hlasovanie o kandidátoch na sudcov disciplinárneho súdu. Vyberať budú z 21 uchádzačov, z ktorých 12 návrhov by mali predložiť Súdnej rade SR. Najviac nominácií predložil podpredseda parlamentu Robert Fico (Smer). Po troch návrhoch dali predseda ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka (KDH) a poslanec SaS Milan Laurenčík. Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd László Solymos predložil dve nominácie rovnako ako aj poslankyňa SDKÚ Jana Dubovcová. Miroslav Beblavý a Alexander Slafkovský (obaja SDKÚ) navrhujú po jednom kandidátovi.
Plénum by sa tiež mohlo dnes zaoberať viacerými poslaneckými iniciatívami. Medzi nimi napríklad novelou Trestného zákona z dielne SNS. Národniari navrhujú trestať väzbou pozmeňovanie údajov na tachometri motorového vozidla.
Na rad by mohla prísť aj novela školského zákona od skupiny koaličných poslancov, ktorou chcú bojovať proti plagiátorstvu na vysokých školách. Chcú presadiť, aby boli všetky záverečné práce zverejňované na internete.