BRATISLAVA. Kritika bývalých vlád za nečinnosť pri začleňovaní Rómov do spoločnosti, podpora rómskych elít v razantnej obhajobe svojej komunity, ale aj vtip a nadhľad dominovali dnešnému vystúpeniu svetoznámeho finančníka a filantropa Georgea Sorosa v Bratislave.
Angažovaný liberál s maďarskými koreňmi zavítal na dvojdňovú návštevu Slovenska v rámci svojho európskeho turné, počas ktorého chce presvedčiť politické špičky i expertov o potrebe spoločnej európskej rómskej politiky.
Sorosovmu verejnému vystúpeniu prechádzalo stretnutie s vicepremiérom pre menšiny Rudolfom Chmelom (Most-Híd).
Možnosť diskutovať s rešpektovanou svetovou osobnosťou prilákala do bratislavského hotela desiatky ľudí najmä z radov mimovládnych organizácií, nechýbali ani politici či študenti.
Účastníci diskusie hovorili o možnostiach účinného začleňovania Rómov do spoločnosti s dôrazom na Sorosov projekt takzvanej Dekády rómskej inklúzie, ktorého cieľom je boj proti diskriminácii Rómov.
Do desaťročnej iniciatívy, ktorú podporuje Inštitút otvorenej spoločnosti a Svetová banka, sa zapojilo deväť krajín strednej a východnej Európy.
Soros pri hodnotení päťročného fungovania projektu otvorene priznal, že nepriniesol očakávané výsledky.
"Nefungoval tak dobre ako som si myslel aj preto, lebo vlády veľmi veľa neurobili," dôvodil zakladateľ siete nadácií otvorenej spoločnosti. Upozornil, že slabé boli najmä aktivity slovenskej vlády. "Vyvíjala veľmi formálne iniciatívy, nič podstatné sa neudialo," zhodnotil milionár, známy svojimi nekompromisnými vyjadreniami.
Počas doterajšieho trvania projektu sa na Slovensku vystriedali tri vlády - dosluhujúci kabinet expremiéra Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) nahradila v lete 2006 vládna koalícia Roberta Fica (Smer-SD), ktorej súčasťou bola aj národne orientovaná SNS, známa svojimi protirómskymi výrokmi. Ficov kabinet vystriedala po júnových parlamentných voľbách stredopravá vláda premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS).
Soros verí, že nová slovenská vláda bude na medzinárodnej iniciatíve aktívnejšie spolupracovať.
Za nevyhnutné pri začleňovaní príslušníkov rómskeho etnika do spoločnosti považuje najmä dlhodobé projekty zamerané na vzdelávanie, nutná je tiež zmena postoja väčšinovej populácie. Zároveň vyzval predstaviteľov rómskych elít, aby pokračovali v obhajobe Rómov a vysvetľovaní.
"Nemôžeme očakávať, že slovenská spoločnosť zo dňa na deň zmení svoj postoj voči Rómom. (...) stereotypy sú silno zakorenené. Myslím si, že Rómovia, ktorí sú schopní sa obhajovať a viesť diskusiu, by mohli situáciu zmeniť," dodal.
Skoršie prieskumy potvrdili, že predsudky príslušníkov väčšinového obyvateľstva voči Rómom sa za posledných dvadsať rokov v zásade nezmenili. Väčšina ľudí si Róma neželá za suseda a privítala by napríklad prísnejšie pravidlá pri prideľovaní sociálnych dávok rómskym spoluobčanom.
Na Slovensku žije podľa odhadov niekoľko stotisíc Rómov; časť z nich býva v chatrčiach bez vody a elektriny. Odborníci opakovane kritizovali vládu za údajne nedostatočné riešenie rómskej problematiky. Viaceré mimovládne organizácie zas upozorňovali na diskrimináciu Rómov.