BRATISLAVA. Imunologické okno, počas ktorého na Slovensku nevieme zistiť, či je darca krvi infikovaný vírusom HIV, trvá prvých sedem až sedemnásť dní, ktoré v sebe človek nosí nákazu.
Vylúčiť riziko transfúzie infikovanou krvou nevieme, hoci testovanie podľa Národnej transfúznej služby spĺňa európske štandardy.
Tá v stredu zvolala tlačovú konferenciu v reakcii na zverejnenie informácie, že v Košiciach sa pred troma rokmi pravdepodobne nakazil pri transfúzii krvou infikovanou vírusom HIV v tom čase pätnásťročný chlapec.
Ani po tomto prípade sa však nebudú pri testovaní používať dokonalejšie metódy.
„Národná transfúzna služba postupuje pri svojej práci v súlade s európskou legislatívou,“ povedala včera jej riaditeľka Renáta Dundová.
Na Slovensku je na zavedenie dokonalejších testov málo HIV-pozitívnych ľudí, peňazí aj darcov. „Imunologické okno“ by totiž mohlo byť ešte o dva-tri dni kratšie, ak by sa na testovanie používala molekulárna diagnostika.
Na jej zavedenie je podľa Daniely Cupaníkovej, námestníčky transfúznej služby „veľmi nízka pravdepodobnosť prenosu HIV“ v populácii.
Zavedenie tejto metódy by bolo finančne nákladné. Danica Staneková, vedúca referenčného centra prevencie HIV/AIDS odhaduje, že jedno vyšetrenie by mohlo stáť približne sto eur.
Riešením by mohlo byť aj opätovné testovanie darcov. Ak by HIV v krvi nepotvrdil ani druhý test, krv by sa mohla použiť na transfúziu. Cupaníková hovorí, že na to je u nás príliš málo darcov.
„Predstavte si, že by sme mali na sklade odobratú krv, ktorá čaká tri týždne, neskutočné priestory a neskutočne veľa darcov, aby sme čakali s tou starou krvou, kým sa vyšetrí nová.“
Infikovanú krv sa na Slovensku snaží „zachytiť“ aj dotazník, ktorý vyplňuje každý darca pred odberom. Sú v ňom aj otázky, ktoré majú odhaliť, či nie je nakazený vírusom. Darca však nemusí uviesť pravdivé údaje
o svojom zdravotnom stave.
Niektoré krajiny preto nahrádzajú dotazník rozhovorom s psychológom. Cupaníková oponuje, že takýto postup by „zdržoval našu prácu“.
Na Slovensku je v súčasnosti vírusom HIV nakazených 329 občanov Slovenska a 114 cudzincov. Najčastejšie ide o homosexuálov a ľudí z Bratislavy a okolia. Počet infikovaných z roka na rok rastie. Po začatí liečby sa môžu v priemere dožiť 20 až 30 rokov.

Beata
Balogová
