SME

Súd zrušil rozsudok v kauze nehody Rastislava Žitného

Krajský súd zistil v prípade procesné pochybenia. Rozsudok na dva a pol roka nepodmienečne zrušil.


BRATISLAVA. Senát Krajského súdu v Bratislave dnes na neverejnom zasadnutí o odvolaniach zrušil rozsudok, ktorým Okresný súd v Malackách 7. júna odsúdil bývalého televízneho moderátora Rastislava Žitného na dva a pol roka nepodmienečne.

Súd ho vtedy uznal za vinného zo smrti päťročného Tomáška Žilavého pri autonehode v júli 2008 za Rohožníkom, ale verdikt nenadobudol právoplatnosť a teraz sa prípad vráti prvostupňovému súdu, aby opätovne konal a rozhodol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Dôvodom rozhodnutia odvolacieho súdu je, že zistil vo veci procesné pochybenia. Odvolací súd taktiež považuje za potrebné zopakovať súdom 1. stupňa niektoré vykonané dôkazy, ako aj potrebu vykonania ďalších dôkazov," uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

SkryťVypnúť reklamu

Rastislav Žitný pôvodne dostal trestným rozkazom rovnako dva a pol roka väzenia a zákaz činnosti vedenia vozidla na päť rokov. Jeho obhajca však proti rozhodnutiu podal odpor, sudca preto nariadil pojednávanie.

Bývalý moderátor Rastislav Žitný pri nehode v júli 2008 za Rohožníkom, pri ktorej zomrel päťročný chlapec, prekročil maximálnu povolenú rýchlosť. Počas pojednávania v apríli to potvrdili súdni znalci. Podľa znaleckého posudku Antona Guštaru išiel Rastislav Žitný na svojom Audi pred nehodou rýchlosťou 142 km/h, podľa znalca obhajoby Jána Borloka 121 km/h. Zákruta, v ktorej sa nehoda stala, sa podľa prvého znalca dala teoreticky prejsť v rýchlosti 124 km/h, podľa druhého v rýchlosti 126 km/h.

Riaditeľ Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline Gustáv Kasanický potvrdil, že oba posudky považuje z pohľadu metodiky meraní za prijateľné. Posudok znalca Borloka však podľa neho nie je komplexný a rýchlosť pri nehode mohla byť o niečo vyššia. V rámci intervalu 115 až 127 km/h, ktorý Borlok uviedol, by Kasanický posunul hornú hranicu rýchlosti na 130 km/h.

SkryťVypnúť reklamu

Znalci rozdielnosť rýchlosti odôvodnili odchýlkami v spomalení, ktoré udávali do vzorcov a ďalšími technickými detailmi. Znalec prokuratúry Guštara spresnil, že podľa jeho prepočtov Rastislav Ž. do dieťaťa narazil v rýchlosti 103 km/h a do stromu narazilo vozidlo v rýchlosti 78 km/h. Borlok rýchlosť nárazu do cyklistov neuvádza, do stromu podľa neho audi narazilo v rýchlosti 73 km/h.

Obaja znalci sa zhodli, že príčinou nehody bola neprimeraná rýchlosť. Guštara si myslí, že obžalovaný by pre vysokú rýchlosť havaroval tak či tak, aj keby v zákrute nešli cyklisti. Skupinka na bicykloch podľa neho neporušila dopravné predpisy, šla technicky správne asi meter od kraja cesty. Zabrániť nehode pre krátkosť času cyklisti nemohli, vyjadril sa Guštara.

SkryťVypnúť reklamu

Brzdná dráha auta dosiahla 56,3 metra, okrem protiblokovacieho systému ABS, ktorý zabraňuje zablokovaniu kolies v prípade brzdenia, stopy na ceste poukazujú aj na reakciu elektronického stabilizačného systému ESP, ktorý predchádza šmyku vozidla.

Žitný, bývalá tvár Televíznych novín Markízy, odmietol, že by sa ponáhľal na skúšku šou Let's dance v Bratislave. Tá sa ale začala len niekoľko minút po tom, čo sa stala nehoda. Žitný tvrdil, že ak by si cyklistov všimol, určite by sa im vyhol. Na dve sekundy vraj stratil vedomie, čo podľa neho mohlo byť dôsledkom bolestí chrbtice. Pravdepodobne dúfal, že súd preto upustí od potrestania a pošle ho na liečenie.

Rodina Žilavých sa dodnes spamätáva z tragédie, keď prišli o jedného z dvoch synov, otec rodiny sa zo zranení liečil dva mesiace. Aj preto od Žitného žiadajú odškodné 3371 eur. Moderátor po nehode tiež skončil vo vážnom stave v nemocnici a prišiel o prácu.

Súdy

Súvisiace témy: Súdy
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 472
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 127
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 698
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 016
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 264
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 747
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Juraj Šeliga.

Strana zverejnila email s vyhrážkou.


SITA 3
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Alexandra Daška navštívil s primátorom Nálepkova aj miestnu komunitu Rómov.

Nálepkovu prisľúbil pomoc aj v oblasti školstva a kriminality.


TASR 1
Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR rozdalo samosprávam Banskobystrického kraja vyše 214 miliónov eur.


TASR
Budova Ústavného súdu SR.

Ústavný súd nevyhovel návrhu skupiny poslancov z roku 2023.


TASR

Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vo finále pohára sa stretnú MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava.


Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


SkryťZatvoriť reklamu