BRATISLAVA. Ministerstvo zahraničných vecí pripravilo novelu zákona o štátnom občianstve, ktorú do Národnej rady predložila skupina poslancov. K tomuto kroku sa pristúpilo preto, aby mohla byť prerokovaná už na novembrovej schôdzi parlamentu.
"Nemusel som to urobiť. Je to kompetencia iného rezortu, ale nesmierne nám záleží na tom, aby sme mali čistý stôl, aby sme mohli potom žiadať Budapešť, aby opravila svoju chybu, lebo tam je prapôvodný začiatok nedorozumenia," ozrejmil na dnešnej tlačovej konferencii minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. Novela by mala byť účinná od januára budúceho roka.
Dzurinda verí, že táto zákonná norma v pléne prejde, čím sa slovensko-maďarské vzťahy usporiadajú tak, aby sa obe krajiny sústredili na ďalší rozvoj spolupráce.
Súčasne platnú novelu schválil slovenský parlament 26. mája ako reakciu na maďarský zákon o dvojakom občianstve. Rozšírila tak prípady straty štátneho občianstva SR. Na jej základe občania SR, ktorí dobrovoľne požiadajú o občianstvo iného štátu, automaticky prídu o slovenské. Strata sa nevzťahuje na nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva v súvislosti s uzavretím manželstva alebo narodením. Maďarský parlament schválil zákon, ktorý sa týka zjednodušeného udeľovania dvojakého občianstva zahraničným Maďarom tiež 26. mája napriek ostrým protestom SR.
Po novom bude možné stratiť slovenské občianstvo iba prepustením zo štátneho zväzku SR na vlastnú žiadosť. Zároveň ho získajú naspäť žiadatelia, ktorí ho stratili od 17. júla do konca tohto roka, na základe novely pripravenej kabinetom Roberta Fica. Takéto osoby budú súčasne oslobodené od zaplatenia správneho poplatku súvisiaceho s týmto úkonom.
Po schválení tejto zmeny nebude Slovensko uznávať účinky udelenia štátneho občianstva cudzieho štátu slovenským občanom, ak bude udelené v rozpore s medzinárodným právom, medzinárodnou obyčajou a všeobecne uznávanými zásadami medzinárodného práva, týkajúcimi sa občianstva.