BRATISLAVA. Odpoveď ohľadom prejudiciálnej otázky, ktorú Najvyšší súd SR položil Súdnemu dvoru Európskej únie, a pre ktorú zároveň pozastavil prevádzku pezinskej skládky, by mohla byť známa o 15 až 18 mesiacov. Povedal to dnes generálny advokát Súdneho dvoru Európskej únie Ján Mazák.
"Predseda Najvyššieho súdu požiadal o zrýchlené konanie, neviem, či pán predseda súdneho dvora vyhovie tejto veci, ale keď to bude mať pravidelný priebeh, tak predpokladám, že do 15 až 18 mesiacov by bolo možné dostať relevantnú odpoveď. Treba sledovať tú vec, lebo určite budú predkladané návrhy generálneho advokáta, tie budú o tri až päť mesiacov skôr," povedal Mazák s tým, že nejde o jednoduchú vec.
"Otázka je veľmi ťažká a svedčí o tom, že slovenské súdy sú veľmi dobre informované o možnostiach znášať tieto témy na európskej úrovni," povedal k téme pezinskej skládky predseda SD EÚ Vassilios Skouris a pripustil, že otázka by mohla byť podaná na prerokovanie do Veľkej komory.
Občianska iniciatíva dĺžku konania rešpektuje
"Rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie bude významné nielen pre skládku v Pezinku, ale aj ďalšie podobné prípady. Dĺžku konania na tomto súde rešpektujeme. Momentálne je najdôležitejšie, že sa počas neho skládka nemôže zavážať odpadom," reagovala pre TASR právnička občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová.
Najvyšší súd SR vydal 17. augusta tohto roku uznesenie, ktorým prerušil konanie o preskúmaní zákonnosti povolení skládky. Zároveň týmto uznesením rozhodol, že predkladá SD EÚ predbežné otázky na rozhodnutie. Súd týmto uznesením tiež odložil vykonateľnosť povolení skládky a to až do ukončenia konania o predbežných otázkach.
Odpad by sa nemal voziť až do ukončenia konania
V praxi to znamená, že na skládku sa nevozí odpad a nemal by sa voziť až do ukončenia konania o predbežných otázkach. Po ukončení tohto konania na SD EÚ by malo pokračovať konanie pred Najvyšším súdom, ktorému prípad vrátil Ústavný súd, zavŕšené rozsudkom o zákonnosti povolenia skládky.
Zo strany slovenského súdu bola na Súdny dvor položená aj ďalšia prejudiciálna otázka, ktorú by mohol zodpovedať už na prelome rokov. Ide o výklad Aaruhského dohovoru, čo je medzinárodný dohovor o ochrane životného prostredia.
"Problém je v tom, či združenie, teda Lesoochranárske združenie Vlk, či vlastne môže podať žalobu vo svojom mene a žiadať preskúmať legálnosť rozhodnutí povedzme o odstrele hnedých medveďov," priblížil Mazák. "Je to veľmi pokroková myšlienka a je zaujímavé, že bola táto otázka položená práve zo strany slovenského súdu," povedal Skouris.
Predseda Súdneho dvoru Skouris prišiel na Slovensko na pozvanie Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Ide o jeho prvú návštevu Slovenska vo funkcii predsedu.
"Cením si ju o to viac, že sa mám možnosť nielen sa porozprávať s odborníkmi z oblasti, ale aj s predsedom Najvyššieho súdu SR a ostatnými súdnymi predstaviteľmi," povedal Skouris. Podľa generálneho advokáta Jána Mazáka ide o prvú návštevu "predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky".