Maďari žijúci na Slovensku, ktorí požiadajú o dvojaké občianstvo, zrejme budú môcť voliť aj v Maďarsku.
BRATISLAVA. Slovensko už naplno využíva reakčný zákon namierený proti maďarskému dvojakému občianstvu. Zobralo pas dvom ženám. Dobrovoľne sa totiž priznali, že dostali občianstvo inej krajiny – Talianska
a Maďarska.
Odobratie občianstva potvrdilo agentúre ČTK ministerstvo vnútra. Štát postupuje podľa zákona o strate slovenského občianstva, ktorý krátko pred voľbami prijala predchádzajúca koalícia. Nová vládna zostava ho stále nezmenila.
Predchádzajúca vláda sprísnila zákon v reakcii na krok Budapešti umožniť zahraničným Maďarom získať občianstvo i bez trvalého pobytu v Maďarsku. Maďarský vládny Fidesz teraz ide ešte ďalej. Krajanom v zahraničí s dvojakým občianstvom chce ponúknuť aj volebné právo.
Stratili status občana
„Dve ženy oznámili, že nadobudli cudzie štátne občianstvo. Jedna nadobudla maďarské a druhá talianske,“ povedala Alena Koišová z ministerstva vnútra pre ČTK.
Zákon hovorí aj o pokute 3319 eur v prípade, že by slovenskí občania nové občianstvo zatajili. Obe už bývalé slovenské občianky ju tak platiť nemusia.
Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) včera povedal, že už predložili do Národnej rady návrh zákona, ktorý zruší sankcie i stratu slovenského občianstva. Späť by ho podľa návrhu mali dostať aj obe ženy, ktoré občianstvo stratili.
„Štátne občianstvo sa udelí žiadateľovi, ktorý stratil štátne občianstvo Slovenskej republiky nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva od 17. júla 2010 do 31. decembra 2010,“ píše sa v návrhu. Keď prejde parlamentom, štát už nebude občianstvo odoberať. Ľudia oň prídu iba na vlastnú žiadosť.
„Nesmierne nám záleží na tom, aby sme mali čistý stôl a aby sme potom mohli žiadať povedzme Budapešť, aby opravila svoju chybu. Pretože tam je prapôvodný počiatok nedorozumenia,“ povedal Dzurinda.
Volebné právo pre krajanov
Dzurinda včera pri hodnotení svojich prvých sto dní v úrade povedal, že vzťahy so susednými krajinami vrátane Maďarska sú pozitívne. Dvojaké občianstvo chce uzavrieť s maďarským ministrom zahraničných vecí Jánosom Martonyim z Fideszu.
Martonyiho stranícky kolega a podpredseda parlamentného výboru pre prípravu novej ústavy Gergely Gulyás pritom v utorok v televízii TV2 vyhlásil, že po schválení novej maďarskej ústavy dostanú všetci Maďari žijúci v zahraničí šancu hlasovať vo voľbách.
„Z ústavy pravdepodobne odstránime časť, ktorej zaisťuje volebné právo len tým, čo majú v Maďarsku trvalé bydlisko. Môj osobný názor je, že aj maďarskí občania žijúci za hranicami musia v nejakej forme dostať volebné právo“ povedal Gulyás.
Fidesz zatiaľ nie je rozhodnutý, v akom rozsahu si budú môcť aj Maďari žijúci na Slovensku uplatniť volebné právo, isté však je, že maďarské národnostné menšiny vrátane Slovákov budú mať zastúpenie od roku 2014 v parlamente.
Dzurinda zostáva pokojný
Šéf slovenskej diplomacie Dzurinda nechcel včera dvojaké volebné právo komentovať. „Vo vzťahu nielen k Maďarsku, bude rozumné, keď veci budú na stole. To, čo je kľúčové, je naša dohoda s kolegom Martonyim, že sa nebudeme prekvapovať, ale že si zatelefonujeme a prípadne budeme riešiť nedorozumenia v rámci zmiešaných komisií,“ odpovedal Dzurinda.
Slovenský veľvyslanec v Budapešti Peter Weiss sa včera odmietol k volebnému právu vyjariť s tým, že „ako zamestnanec ministerstva zahraničných vecí sa v otázkach zahraničnej politiky priamo nevyjadruje slovenským médiám,“ odpísal Metod Špaček z ambasády v Maďarsku.
Maďarské deti si pripomenú Trianon povinne
Parlament v Budapešti vysiela žiakov za krajanmi.
BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ. Maďarský parlament v pondelok rozhodol, že žiaci si budú v školách povinne 4. júna pripomínať výročie podpisu Trianonskej mierovej zmluvy, ktorá v roku 1920 spečatila rozpad historického Uhorska.
Už v lete parlament prijal zákon, ktorý toto výročie určil za Deň národnej spolupatričnosti.
Parlament tiež rozhodol o programe, v rámci ktorého bude štát dotovať triedne výlety žiakov z Maďarska ku krajanom v susedných štátoch. Do konca roka má vzniknúť nová inštitúcia Dom Maďarov, ktorá pomôže školám s organizovaním spomienkových programov k výročiu Trianonu a výletov ku krajanom.
Hlavným cieľom výletov je, aby sa každý žiak z Maďarska počas svojho štúdia na základnej či strednej škole aspoň raz s pomocou štátu dostal na Maďarmi obývané územia za hranicami Maďarska, aby sa oboznámil so životom krajanov a vytvoril si s nimi osobné väzby.
Jedným z cieľov programu je aj podpora maďarských podnikateľov v susedných štátoch.
(pm)

Beata
Balogová
