BRATISLAVA. „Za obzvlášť závažný zločin sprenevery“ začal vyšetrovateľ odboru boja proti korupcii trestné stíhanie vo veci vo Fonde národného majetku.
Z trestného činu podozrieva zástupcov fondu nominovaných bývalou vládou.
Noví členovia výkonného výboru zistili, že po voľbách podpísali mimosúdnu dohodu, čím mohli štát pripraviť o 4,8 milióna eur.
Fond sa dohodol s protistranou – spoločnosťou Gemerský Mlyn napriek tomu, že mal súd takmer vyhratý, na jeho strane stál aj rozsudok Najvyššieho súdu.
Peniaze smerovali za hranice
Peniaze v júli odišli na účet právnikovi Richardovi Biročákovi, ktorý ich poslal klientovi – verejne neznámemu Zoltánovi Horváthovi s trvalým pobytom v Budapešti. Tesne predtým mu Gemerský Mlyn predali jeho dovtedajší zástupcovia Ľudevít Sucháč a Milan Hlavko.
Nominanti SNS, HZDS a Smeru schválili na výkonnom výbore dohodu 20. júla. Na schválenie ju predložil šéf právneho oddelenia Jozef Valo, nominant SNS. Po hovorcovi odkázal, že sa nepotrebuje vyjadrovať, lebo nie je verejný činiteľ.
Kto ako presne hlasoval, sa nedá z dokumentov zistiť, iba zo svedeckých výpovedí. V zápisnici z rokovania je len to, že šesť členov bolo za, traja sa zdržali a jeden bol proti. Uzavrieť dohodu fondu neodporúčal ani právnik fondu, považoval ju za krajne nevýhodnú.
Ďalší nominant SNS a člen výboru Ľubomír Neslušan bol údajne proti dohode. Povedala to tlačová tajomníčka SNS Jana Benková.
Uspel Smer
Neslušana na aktuálnej schôdzi Národnej rady navrhol predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj za predsedu Dozornej rady FNM. Parlament ho volil tajne v stredu, Neslušana poslanci nezvolili. Prešiel nominant Smeru Branislav Bačík.
Spor sa ťahá od roku 1992, keď sprivatizovali Gemerský Mlyn a fond odstúpil od zmluvy. Majitelia tvrdia, že im fond nevrátil kúpnu cenu 41 miliónov korún. Fond sa bráni, že majitelia založili majetok Gemerského Mlyna v tejto hodnote v banke, čo fond musel splácať.
Stíhanie začala polícia po tom, čo terajšie vedenie fondu podalo trestné oznámenie.

Beata
Balogová
