Bratislava 31. mája (TASR) - Legislatívna ochrana drevín v súvislosti s prechodom kompetencií z orgánov štátnej správy na miestnu samosprávu a príprava nového zákona o ochrane prírody a krajiny boli hlavnou témou dnešného seminára Strom v meste.
"Doterajšie skúsenosti ukazujú, že verejná zeleň v mnohých slovenských mestách je iba popoluškou. Podľa stavu zelene sa mnohokrát dá zistiť, aká bohatá je dotyčná obec alebo mesto. Ak chudobné mesto nemá ani na údržbu zelene, hneď to na jej stave vidno," povedala o tejto problematike Zuzana Hudeková, manažérka Regionálneho environmentálneho centra Slovensko (REC Slovensko).
"Kým niektoré bohatšie mestské časti Bratislavy môžu v lete vysadiť aj kvety, tie chudobnejšie poteší, keď raz pokosia trávu," doložila na vysvetlenie manažérka Hudeková.
V prvej časti seminára prítomní diskutovali o legislatívnej ochrane stromov, ako najdôležitejšej zložke zelene v sídlach. V druhej časti sa prítomní zoznámili s praktickými príkladmi, ktoré svedčia o súčasnom nevyhovujúcom stave drevín v mestách.
Odborníci hovorili aj o nevyhovujúcich rezoch, ktoré boli doteraz pri údržbe drevín urobené. Diskutovali o úmyselnom poškodení drevín, o pôsobení drevokazných húb a prejavoch hniloby, ktoré sa dajú odstrániť iba výrubom poškodených a napadnutých stromov.
Na podujatí, ktoré v hoteli Sorea zorganizovalo Regionálne environmentálne centrum Slovensko (REC Slovensko), sa zúčastnili pracovníci miestnej samosprávy, ministerstiev, štátnej správy a predstavitelia niektorých mimovládnych organizácií pôsobiacich vo sfére ochrany životného prostredia.
*šž som NNNN