BRATISLAVA. Získajú tak financie na svoj výskumný pobyt v švajčiarskych školách a inštitúciách.
Vybraní štipendisti dostanú mzdu vo výške 50.000 až 80.000 švajčiarskych frankov ročne v závislosti od kariérneho stupňa. Výskumný pobyt by mal trvať minimálne pol roka, u doktorandov maximálne dva roky, u postdoktorandov 18 mesiacov.
Uzávierky na predkladanie žiadostí v rámci Sciexu v rokoch 2011 2014 budú vždy jedenkrát ročne, a to 1. apríla. Na celé programové obdobie je v rámci štipendijného fondu k dispozícii 2,7 milióna švajčiarskych frankov, čo pokryje predbežne 64 šesťmesačných štipendijných období pre doktorandov a postdoktorandov, ako aj 94 krátkodobých návštev ich školiteľov.
"Cieľom tejto podpory je pomôcť mladým výskumníkom v kariérnom rozvoji, a to ich začlenením do existujúcich výskumných projektov vo Švajčiarsku, kde nielen budú riešiť zvolený problém, ale získajú aj ďalšie skúsenosti, zručnosti, ako aj kontakty na vedeckú komunitu," uviedol pre TASR Michal Fedák, zástupca výkonnej riaditeľky neziskovej organizácie SAIA.
Švajčiarsko-slovenský štipendijný fond je podporovaný prostredníctvom Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rozšírenej Európskej únii. Jeho cieľom je prispieť k zníženiu hospodárskych a sociálnych rozdielov.
Program poskytuje štipendiá na výskumné projekty vo všetkých vedných disciplínach. Program vo Švajčiarsku zastrešuje Rektorská konferencia švajčiarskych univerzít, koordinačnou jednotkou programu na Slovensku je SAIA na základe zmluvy s Úradom vlády SR.
Podrobné informácie o programe môžu záujemcovia nájsť na www.sciex.sk.