Tvrdí, že nápad navrhnúť Dobroslava Trnku na generálneho prokurátora nie je z hlavy Stanislava Janiša. A Fidesz vraj jeho stranu obchádza, ako keby mali lepru. Predseda Mosta–Hídu BÉLA BUGÁR.
Ako by sa vám páčilo, keby bol generálnym prokurátorom ďalších sedem rokov Dobroslav Trnka - s podporou Smeru, SNS a časti SDKÚ?
V tomto príbehu osoba prokurátora nie je najdôležitejšia. Najdôležitejší je spôsob. V koaličnej zmluve máme: Ak vo vážnej veci – a voľba generálneho prokurátora je vážna vec – časť koalície prehlasuje zvyšok koalície s pomocou opozície, je dôvod aj na vystúpenie z koalície. Čo predpokladám, že nikto z nás neurobí. Koalícia má tesnú väčšinu. Aj u nás sú poslanci, ktorí niektoré vládne návrhy nevnímajú pozitívne. Ak však v takejto dôležitej veci dovolíme časti koalície hlasovať, ako sa jej zachce, už nezastavím ani svojich, a neurobia to ani v iných kluboch, presadiť návrhy proti vôli niektorého ministra. A to je začiatok konca.“
Tá veta o vystúpení z koalície má byť ultimátum?
Nie. Iba hovorím o možnostiach, ale hneď som tam dal polvetu, že predpokladám, že to nikto neurobí. Ale takáto možnosť tam je. Čo ak piati, šiesti poslanci budú hlasovať s opozíciou? Prerobia nám zákony? Prerobia rozpočet? Budeme takto dlho vládnuť? To je v hre.
Nezačal sa začiatok konca už tým, že pán Janiš podal návrh na pána Trnku a že ho odmieta stiahnuť?
Predpokladám, že pána Janiša dlhšie poznáte. Viete si predstaviť, že je Janiš ten typ človeka, čo sa len tak sám rozhodne?
Takže mu to nariadil Mikuláš Dzurinda?
Minimálne má podporu aspoň časti vedenia SDKÚ.
Pán Dzurinda hovorí, že to nemohol ovplyvniť. Veríte tomu?
Všetko sa dá ovplyvniť. Aspoň snažiť sa ovplyvniť. Nemyslím si, že sa pán Janiš ráno zobudil, buchol sa po bruchu a povedal si: Podám návrh na Dobroslava Trnku. To určite nie.
Pýtali ste sa poslanca Janiša, prečo to urobil?
To nemá význam. Oni sa s tým musia vyrovnať. Problém nie je v mene, ale v tom, že porušili princíp. Ak bude porušený v takejto dôležitej veci, poslancov už nikto nezastaví, aby ho porušili aj inokedy.
O čo im ide? Chcú tam mať Trnku? Alebo im ide o niečo iné, o čom nevieme?
Musíte sa spýtať SDKÚ, prečo si myslia, že môžu v takejto vážnej veci porušovať princípy. Čo je v hre? Boja sa niečoho? Prečo nechceli akceptovať našu ponuku, že stiahneme našich kandidátov, pána Szaba aj pani Mišíkovú, a podporíme kandidáta pani Dubovcovej pána Hrivňáka. A pán Dzurinda to neakceptoval. Keď som sa ho pýtal, čo je v hre, povedal, že nič. Že len budú rokovať v klube, koho podporia.
To malo byť vysvetlenie?
Považujem za čudné, keď v takejto závažnej veci v klube, ktorý sa považuje za ťahúňov koalície, čo si nemyslím, nedôjde aspoň k jednému kolu rokovania.
Cítite za tým nejaké dohody so Smerom?
To sú zatiaľ len dohady.
Čo by ste spravili, keby váš poslanec prišiel do podateľne, a nahlásil tam meno Dobroslav Trnka? Povedali by ste ako pán Dzurinda, že má na to právo?
Má poslanec právo podať hocijaký návrh?
Ústava hovorí, že má.
Áno, je to jeho ústavné právo. Ale keby náš poslanec podal bez konzultácií návrh, minimálne by som s ním rokoval.
Nie je to zvláštne práve pri strane, kde istá stranícka disciplína určite je?
Áno. A je to ich problém a z neho môže byť aj ich blato. Je to veľmi nebezpečný precedens.
Čo hovoríte na to, že sa premiérka postavila na stranu vašej kandidátky? Je to podpredsedníčka SDKÚ.
Je to zvláštne tým, že sa predseda strany vyjadruje inak ako podpredsedníčka strany a premiérka. Ale premiérka je zodpovedná za celú koalíciu, kým predseda strany, hoci má zodpovednosť aj za koalíciu, má najväčšiu zodpovednosť hlavne za svoju strany. V tomto prípade pani premiérka jednoznačne chráni koalíciu. Cíti to nebezpečenstvo, čo môže vyvolať takéto rozhodnutie časti SDKÚ.
Ako sa funguje v koalícii, kde premiérka nie je predsedníčkou strany? Nie je problém už len toto?
To by nemal byť problém. Dôležité je, aby mala za sebou aj svoju stranu. Aby sa nestalo, že niečo povie a zrazu by sa jej strana správala inak. Zatiaľ sa to nestalo.
Nie je to práve tento prípad?
Ešte nie. Uvidíme. Máme ešte dva týždne. Potrebujeme vedieť, ako sa rozhodne SDKÚ a ako konkrétne bude hlasovať. Ak sa nám podarí to, že pani Mišíková dostane 51 hlasov, teda toľko, koľko poslancov sa pre ňu podpísalo, bude jednoznačné, kto ako hlasoval.
Vládne v koalícii chaos, ako to tvrdí Robert Fico?
Nemyslím, že je to chaos. Mne osobne prekáža, keď na koaličnej rade prijmeme rozhodnutie a o pár dní minister či poslanec začne opravovať dohodu. Všade a vždy to fungovalo tak, že koalícia dala návrh a v druhom čítaní sa podali pozmeňujúce návrhy. Ale nekecalo sa minimálne mesiac pred tým. Toto je najväčšia chyba. To nie je chaos, len podaktorí zbytočne veľa rozprávajú.
Premiérka systém pokus - omyl vysvetľovala silnými osobnosťami v koalícii, aj tým, že ide o veľmi dobrých odborníkov.
Nemyslím, že je to tým. Podľa mňa sú podaktorí ukecaní a čo najrýchlejšie sa snažia zmeniť niečo, čo sme predtým prijali.
Minulý týždeň hovorila, že sa to zmení. A prišiel Trnka.
Trnka nie je pokus - omyl. To je obrovská chyba.
Sú tie pokusy - omyly reformovateľné?
Stačí väčšia disciplína a áno.
Tento týždeň vyšlo najavo, že už odobrali občianstvo dvom ženám, lebo sa stali občiankami Maďarska a Talianska. Slovenský antizákon o dvojakom občianstve tým vstúpil aj do praxe. Čo na to hovoríte?
Hovorili sme, že je absurdné trestať občanov Slovenskej republiky len za to, že majú aj iné ako slovenské štátne občianstvo. Existuje obrovské množstvo štátov, kde to nikomu neprekáža, pokiaľ si plní povinnosti. A to na Slovensku panuje názor, že keď niekto požiada aj o občianstvo inej krajiny, znamená to automaticky nelojalitu štátu? Veď to je 19. storočie. To odmietame, a preto sme spolu so SaS a SDKÚ podali návrh, kde takéto chyby, excesy, a prepáčte za výraz, blbosti, nebudú.
Sú to však tri, nie štyri kluby.
Pretože KDH ešte rozmýšľa. Budeme rokovať. KDH je v horšej situácii ako ostatní, lebo za ten Ficov protizákon hlasovalo.
Dohodnete sa s KDH?
Myslím, že áno.
Nebude výsledok, že sa občianstvo bude ďalej odoberať, a vypadne iba finančná sankcia za neoznámenie žiadosti o cudzie občianstvo?
Neexistuje. Oni dobre vedia, že s tým by sme nesúhlasili. Je strašné trestať ľudí, ktorí nie z vlastnej viny museli odísť pracovať do zahraničia a zobrali si občianstvo dotyčného štátu.
Fidesz hovorí, že chcú umožniť voliť aj Maďarom, ktorí nemajú trvalý pobyt v Maďarsku. Je dobré v takej situácii zmierňovať antizákon?
S tým to nesúvisí. Veľmi otvorene vám poviem, ak to Fidesz urobí, vyvolá to nevôľu minimálne v štátoch, kde žije maďarská menšina. Ale je to nebezpečný precedens, ktorý bude nútiť minimálne členské krajiny EÚ, aby rozmýšľali, čo to bude znamenať v celoeurópskom kontexte, pokiaľ to prejde.
Ste najvplyvnejším politikom maďarskej menšiny na Slovensku. Komunikujete o takýchto veciach s maďarským premiérom Viktorom Orbánom? Mohol by sa možno poradiť aj s vami.
No, mohol. Ale odmieta.
Žiadali ste ho o stretnutie a on odmietol?
Po voľbách sme mu odkázali, že by bolo dobré, keby sme aspoň v týchto veciach komunikovali. Zatiaľ je tam odmietnutie. Znamená to, že sem napríklad príde minister zahraničia a oficiálne sa stretne len s SMK a s nami nie. Neoficiálne, samozrejme, hľadajú rôzne kontakty, ale to nie je ono. Povedal som im – musíte sa rozhodnúť. Buď budete normálne komunikovať a potom komunikácia bude aj o tom, prečo navrhujete zlý zákon, alebo nebudeme komunikovať ani neoficiálne.
Komunikujete s niekým z maďarskej politickej scény? Napríklad so socialistami?
Mám samozrejme aj osobné kontakty, ale neoficiálne. Komunikoval som aj s ministrom zahraničia Mártonyim a upozornil som ho na rôzne veci, ale potom sa stalo, že prišiel sem a stretol sa len s SMK. To takto nejde, že zháňajú informácie, potrebujú rôzne veci, sú zvedaví na názor. Ja im ho poviem a potom, keď sem príde, sa správa, ako keby sme mali lepru.
S Orbánom sa osobne poznáte roky. Nie ste v takom vzťahu, že keď sa vám niečo nepáči, jednoducho mu zavoláte na mobil?
Nie.
Ale číslo na neho ste určite mali.
Áno, ale aj vtedy bol problém. Premiér hocikedy nemôže zobrať telefón a vždy má na to svojich ľudí. Po voľbách bol jeden pokus z našej strany komunikovať. Odvtedy sa nikde nehlásim. Ja sa vnucovať nebudem. Oni sa musia rozhodnúť. Som občan Slovenskej republiky, budem zastupovať záujmy svojich voličov a krajiny. Keď chcú, aby fungoval medzi krajinami nejaký most, môžeme byť nápomocní. Ale snaha musí byť na oboch stranách.

Beata
Balogová
