BRATISLAVA. Necelých 250 členov stačilo novej strane Sloboda a solidarita na to, aby zostavila kandidátku, uspela v parlamentných voľbách a v júni sa stala druhým najsilnejším subjektom vládnej koalície.
V novembrových komunálnych voľbách, v ktorých si vyberieme vyše 2900 primátorov a starostov a zhruba 20-tisíc mestských a obecných poslancov, je však SaS v úplne odlišnej pozícii.
Problém s nedostatkom ľudí mala už po úspechu v parlamentných voľbách, keď bolo treba obsadiť desiatky miest v štátnej správe.
„Sme nová strana, pre nás bude každé jedno miesto v obecnom či v mestskom zastupiteľstve alebo na primátorskej či starostovskej stoličke úspechom,“ hovorí poslanec parlamentu a predseda straníckeho výboru pre regióny Pavol Hladký.
Strana postavila niekoľkonásobne viac kandidátov, ako má členov. Samostatne aj v koalíciách s inými stranami podporuje až 1289 poslaneckých kandidátov, hoci len 126 z nich sú členovia SaS.
Smer, SNS a HZDS sú tabu Kandidáti SaS na primátorov
Košice
Ladislav Rovinský (SaS)
Považská Bystrica
Marián Kirsch (SaS, Most-Híd, SZ) Michalovce
Peter Sudzina (SaS)
Partizánske
Jaroslav Tkáč (SaS,SDKÚ,KDH)
Šaľa
Peter Andráši (SaS)
Senica
Pavol Kalman (SaS, SDKÚ, KDH)
Veľký Krtíš
Peter Šiška (SaS, Most-Híd)
Tvrdošín
Roman Mojš (SaS)
Na primátorov a starostov podporuje 164 kandidátov, mnohých v koalíciách s ďalšími pravicovými stranami.
„Nikde v republike sme nevytvorili koalíciu so stranami bývalej vládnej koalície – Smerom, SNS a HZDS,“ hovorí Hladký.
Vlastným kandidátom verí SaS najmä v mestách. Z krajských miest postavila samostatne kandidáta na primátora len v Košiciach, je ním občiansky aktivista Ladislav Rovinský.
„Aj v Košiciach boli tendencie spojiť pravicu, SDKÚ a KDH však v minulosti spravili viacero prešľapov a neukázali vôľu po zmene,“ vysvetľuje Rovinský.
Najbližšie k SDKÚ V piatich ďalších krajských mestách podporila SaS kandidáta SDKÚ. Výnimkou sú len Žilina a Trenčín, kde sa pridali k protikandidátom SDKÚ. V Žiline k Ľubomírovi Bažíkovi z KDH a v Trenčíne k nezávislému Richardovi Rybníčkovi.
Členovia alebo sympatizanti SaS kandidujú za primátorov najmenej v siedmich okresných mestách, napríklad v Michalovciach, Považskej Bystrici alebo v Senici. Vo väčšine zvyšných okresných miest sa SaS priklonila k niektorému pravicovému kandidátovi.
Rizikoví nestraníci Najmä vo väčších mestách stavia SaS aj pomerne veľa kandidátov na poslancov. Napríklad v Trnave si na spoločnej 31-miestnej kandidátke s SDKÚ vyrokovala až 17 miest. SDKÚ na oplátku postavila primátorského kandidáta.
„Ani jeden z našich kandidátov nie je členom SaS. My komunálne voľby vnímame skôr ako súboj osobností než straníckych tričiek,“ hovorí Jozef Viskupič, trnavský vyjednávač SaS, ktorý sám nie je členom strany.
Trnavskí kandidáti však museli rovnako ako všetci nominanti strany na Slovensku splniť podmienky SaS. „Nesmel nikdy spolupracovať s ŠtB ani KSČ, nesmie byť dlžníkom štátnych orgánov a musí sa stotožňovať s hodnotami strany,“ vraví Viskupič.
Hladký dodáva, že všetci ich kandidáti na primátorov a starostov a aj zvolení poslanci sa zároveň v rámci projektu Aliancie Fair-play Politika Open zaviazali zverejniť svoje majetkové pomery.
Šéf strany pre regióny však priznáva, že veľké množstvo nestraníckych kandidátov predstavuje aj riziko. „Snažili sme sa vyberať ľudí, za ktorých sa nebudeme musieť hanbiť a ktorým sú blízke naše myšlienky. Že nás po voľbách niektorí opustia, sa vylúčiť nedá,“ povedal Hladký.

Beata
Balogová
