BRATISLAVA. V utorok 26. októbra vstúpia zákonodarcovia do jej tretieho týždňa, počas ktorého by sa už mali dostať aj k otázke zúženia poslaneckej imunity.
Návrh na jej zásadné obmedzenie iba na výroky v pléne, ktorý parlament prerokoval na septembrovej schôdzi, no napokon o ňom nehlasoval a presunul ho na tú aktuálnu, sa bude podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) ešte meniť.
K existujúcemu návrhu, ktorý ruší trestnoprávnu imunitu poslancov, bude podľa jej slov predložený pozmeňujúci návrh tak, aby v konečnom dôsledku išlo len o zrušenie priestupkovej imunity. Poslanci tak nebudú môcť beztrestne rýchlo jazdiť či požívať pred jazdou alkohol. Na pôvodný vládny návrh je totiž potrebná ústavná väčšina 90 hlasov, ktoré koalícia nevie dosiahnuť, keďže opozičný Smer-SD návrh nepodporí. Na zrušenie priestupkovej imunity stačí jednoduchá väčšina.
Parlament začne svoj ďalší rokovací týždeň diskusiou o návrhu ministerstva obrany na ukončenie pôsobenia príslušníkov Ozbrojených síl SR vo vojenskej operácii KFOR v Kosove. Podľa neho by malo Slovensko stiahnuť svojich vojakov z misie do konca roka. Slovenská republika však bude aj po stiahnutí svojich ozbrojených síl pokračovať v plnení úloh medzinárodného krízového manažmentu v regióne západného Balkánu. Ozbrojené sily SR pôsobia v operácii Severoatlantickej aliancie KFOR od 7. septembra 1999. Slovensko má pre túto misiu Národnou radou SR schválený mandát v počte 140 vojakov. Rovnaký počet ich je v operácii reálne nasadených.
Poslanci budú tiež na budúci týždeň rozhodovať o viacerých bodoch, ktoré prerokovali v piatok (22.10.). Čaká na nich tiež viacero volieb. Hlasovať budú o uznesení k výstavbe diaľnic a rýchlostných komunikácií, o novele vysokoškolského zákona či o návrhu na odvolanie troch členov Rozhlasovej rady, ktorí sa podľa Aliancie Fair-play dostali do konfliktu záujmov tým, že v júni kandidovali do parlamentu vo farbách politických strán. Definitívne rozhodnú o pravidlách prideľovania dotácií z rozpočtu rezortov kultúry a obrany.
Okrem toho budú rokovať napríklad o návrhu novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch od opozičného poslanca Vladimíra Jánoša (Smer-SD). Ak jeho iniciatívu definitívne schvália, zoznam pamätných dní by sa rozšíril o Deň obetí banských nešťastí. Na základe novely by pripadol na 10. augusta.