BRATISLAVA.
Na Lešti sa skončilo najrozsiahlejšie cvičenie v novodobých dejinách Slovenska - Spoločný cieľ 2010, v ktorom bolo všetko ozajstné, vymysleli si len názov krajiny Alfaland. „Prvý povel vojakom bol – zabudnite, že ste na cvičení! Ste v operácii!,“ konštatoval riadiaci cvičenia Pavol Macko, podľa ktorého si pri plánovaní akcie povedali „poďme von medzi reálnych ľudí a uvidíme, ako aj tí velitelia vedia vychádzať s autoritami, ako sa vedia dohodnúť s reálnymi ľuďmi a nie hráčmi úloh, teda s tými, ktorí tie úlohy nehrajú, ale žijú“.
Veliteľ vojakov aj pri nácviku ženijných stavieb poslal tam, kde ich naozaj potrebovali miestni obyvatelia. Tankovým mostom premostili Brezovský potok, ktorým opäť spojili osadu Rásnik s obcou Osuské. V tejto časti Kopaníc prišli o pôvodný most pri povodniach, na nový chýbali peniaze aj technika. V Senohrade v Krupinskom okrese zas opravovali cestu – robili priepuste v bahnitom teréne. Obec síce zohnala rúry, ale nemala techniku na ich položenie.
Nový prístup je trendom v celom NATO. „Konflikty, na ktoré sa my pripravujeme – to nie je studená vojna, nejde len o to zlomiť odpor nejakej organizovanej sily, ale tie konflikty sú mnohovrstevné,“ vysvetlil Macko a dodal, že „keď prichádzame do priestoru konfliktu, tam je zúfalá situácia, tam je problém vôbec prežiť a tomu sú vystavení aj vojaci“.
Preto je dôležité dať týmto operáciám aj ľudský rozmer, pomáhať zlepšiť životné podmienky domácich obyvateľov a pomôcť obnoviť ich nádej a vieru, že sa dá žiť aj normálne, nielen v strachu. „Je jasné, že ozbrojené sily nemôžu vybudovať celú infraštruktúru, ale potrebujú upokojiť situáciu a dať ľuďom pocit istoty, že je tu niekto, kto v najťažšom období pomôže,“ uviedol Macko.
Dobre umiestneným projektom sa podľa neho dá upokojiť situácia napríklad v obci alebo aj väčšej oblasti. Treba však dávať pozor, aby vojaci postavením niečoho na hornom konci dediny nevyvolali pocit krivdy na dolnom konci. Pomocou miestnym sa buduje ich pozitívny vzťah k vojakom, ktorí ich následne môžu napríklad priviesť k povstalcom, ktorí medzi nimi regrutujú svojich príslušníkov aj na základe tej biedy, dezorientácie a nátlaku.
Súčasný náčelník Štábu operácií Generálneho štábu OS SR Pavel Macko, ktorý cvičenie riadil, vychádza zo svojich zahraničných skúseností. Pôsobil štyri roky vo veliteľstve NATO v nemeckom Heidelbergu , odkiaľ ho vyslali do operácie ISAF v Afganistane, kde zastával funkciu náčelníka pre riadenie operácii. Bol aj na Kapverdských ostrovoch, kde riadil logistiku veľkého cvičenia NATO.