BRATISLAVA. Predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár verí, že líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda, aj vzhľadom na "plamenné" vyjadrenia predsedu Smeru Roberta Fica, predloží stranícku nomináciu na nového generálneho prokurátora.
V dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 pritom nevylúčil, že pokiaľ by sa jedno meno našlo, mohlo by získať aj podporu ostatných koaličných partnerov. SaS, KDH a Most-Híd v súčasnosti na tento post preferujú Evu Mišíkovú. Kollár verí, že do tajnej voľby (3.11.) prokurátora dôjde v koalícii k zhode.
Súčasného šéfa prokurátorov Dobroslava Trnku do funkcie opätovne navrhli Stanislav Janiš (SDKÚ) aj Mojmír Mamojka (Smer). Jana Dubovcová (SDKÚ) nominovala Jána Hrivnáka. Ako však poznamenal Kollár, zástupkyňa najsilnejšej koaličnej strany neprišla na rokovanie o nominácii ani raz s menom, ktoré by mohla predostrieť za celú stranu.
Šéfa poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja teší, že sa koalícii nepodarilo jednotne dohodnúť na nominácii. Poznamenal, že jej zástupcovia majú pritom paradoxne výhrady voči Trnkovi, ktorého si v roku 2003 sami zvolili. Ozrejmil, že národniari nebudú mať striktne určené, za koho hlasovať.
Témou diskusie bola aj novela zákona o štátnom jazyku, ktorú Rafaj vníma ako výsledok politickej objednávky strany Most-Híd. Podotkol, že touto právnou normou sa potvrdzuje skutočnosť, že vždy keď sa do vlády dostane subjekt zastupujúci etnických Maďarov, príde aj k zmene zákona o štátnom jazyku.
Zdôraznil, že zo súčasného návrhu sa vyhodili všetky povinnosti a vyzerá, ako by do neho koalícia hodila granát. "Je to degradácia štátneho jazyka."
S tým Kollár nesúhlasil. Ako ozrejmil, cieľom je odstrániť nezmyselné reštrikcie voči menšinám a súčasne chrániť štátny jazyk. "Ani Most-Híd nie je nadšený, ale považuje to za dobrý kompromis," povedal s tým, že verí, že právna norma prejde aj v parlamente.
Obaja poslanci sa venovali aj aktuálnej téme znižovania platov zákonodarcov. Ako poukázal Kollár, tvrdenia, že návrh z dielne jeho straníckeho šéfa a predsedu parlamentu Richarda Sulíka zníži platy len o 4,6 percenta, sú skresľujúce. Vysvetlil, že návrh počíta so znížením nákladov na poslancov o desať percent, keďže výdavky na ich činnosť sa neskladajú iba z nákladov na mzdy, ale napríklad aj paušálnych náhrad či náhrad na asistentov a kancelárie.
Rafaj sa domnieva, že okolo tejto otázky sa robí zbytočná hystéria, preto si myslí, že by bolo dobré "odmraziť" platy ústavných činiteľov, aby sa ukázalo, v akom režime fungujú. Podotkol, že doterajšie ohodnotenie poslancov bolo objektívne, keďže vychádzalo z priemernej mzdy, čo je "slušný" ukazovateľ toho, ako sa darí slovenským domácnostiam.