Bratislava 27. mája (TASR) - V krajinách Európskej únie pasívne fajčenie zapríčiňuje smrť takmer 94 000 ľuďom. Aj preto Svetová zdravotnícka organizácia (SZO) zamerala tohtoročný Svetový deň bez tabaku, ktorý pripadá na 31. mája, na pasívnych fajčiarov. Uskutoční sa pod heslom Pasívne fajčenie zabíja. Nechajte nás dýchať. Cieľom je upozorniť na potreby a práva pasívnych fajčiarov a zároveň propagovať životný štýl bez tabaku.
Pracovník Štátneho zdravotného ústavu SR Róbert Ochaba TASR informoval, že napríklad v Číne zomiera na následky pasívneho vdychovania nikotínu a kondenzátu od 185 000 do 317 000 ľudí. Pasívne vdychovanie zahŕňa komplex tisícky chemikálií, pričom najmenej 40 látok z nich môže spôsobovať rakovinu.
Podľa jeho slov dlhodobé vystavenie účinkom tabakového dymu môže mať priame následky na zdravie, ako sú ťažkosti s očami, nosom, hrdlom a pľúcami. U pasívnych fajčiarov sa môžu na rozdiel od aktívnych fajčiarov častejšie vyskytovať bolesti hlavy, nutkanie na zvracanie a závraty. Pasívne fajčenie spôsobuje však veľkú záťaž na srdce a ovplyvňuje schopnosť organizmu využívať kyslík.
Osobitne zraniteľnou skupinou sú deti. Detské pľúca sú menšie a ich imunitný systém menej rozvinutý, konštatoval Ochaba. Pasívne fajčenie im môže skôr zapríčiniť nielen infekcie dýchacích ciest, ale aj akútne a chronické zápaly ucha.