BRATISLAVA. Najsilnejšia parlamentná strana Smer už vypracovala vlastnú predstavu o spôsobe šetrenia na platoch ústavných činiteľov. Kým koaličné subjekty presadzujú uvoľnenie zmrazenia poslaneckých platov a ich následné zníženie o dvojnásobok výšky deficitu, návrh Jozefa Buriana, Roberta Fica, Jany Laššákovej a Pavla Pašku (všetci Smer-SD), ktorý predložili na novembrovú schôdzu NR SR, predstavuje ponechanie platov ústavných činiteľov na súčasnej úrovni. Tá sa nemenila od roku 2008.
Smer-SD tak chce pokračovať v línii zmrazovania, ktorú presadil ešte ako vládna strana pred dvoma rokmi. Burian, Fico, Laššáková a Paška argumentujú, že ich návrh bude znamenať prínos do štátneho rozpočtu vo výške približne jeden milión eur. "Navrhuje sa, aby ústavným činiteľom, t.j. prezidentovi SR, poslancom NR SR a členom vlády SR, nebola v roku 2011 priznaná valorizácia, pričom platy týchto ústavných činiteľov zostanú na úrovni roku 2008," uvádza sa v dôvodovej správe. Smer-SD tak chce predísť vyše 14-percentnej valorizácii.
Koaličná predstava, ktorou sa tiež bude parlament zaoberať na novembrovej schôdzi, spočíva v tom, že platy poslancov prejdú valorizáciou a následne sa znížia o dvojnásobok deficitu. Predseda NR SR Richard Sulík (SaS) nazval viazanosť platov na deficit ako Ficov odvod. Zároveň sa navrhuje aj zníženie paušálnych náhrad poslancov o desať percent a zlúčenie nákladov na asistenta a kanceláriu do jednej výdavkovej položky a jej zníženie na 90 percent hrubej mzdy poslanca. Sulík dodal, že celkové náklady na poslancov by mali tak byť v roku 2011 nižšie o 10,13 percenta, čo predstavuje úsporu necelých 1,3 milióna eur ročne.
Fico nazval tento spôsob úpravy platov za nezmysel. Podľa neho to odmieta celá vládna koalícia a je už preto zhodený zo stola. "Odmieta to absolútne celá vládna koalícia. Keď sa bavíme na chodbách s kolegami, je zrejmé, že nikto do tohto nepôjde, pretože nikto nechce riskovať, že o štyri roky bude mať poslanec o 6000 eur vyšší plat ako má teraz," upozornil pre týždňom expremiér.
Pod koaličný návrh sa podpísali ako navrhovatelia 32 poslanci. Okrem KDH tam majú zastúpenie všetky vládne strany. Anton Marcinčin (KDH) pred časom uviedol, že viazanie platu poslanca na výšku deficitu podľa jeho názoru kresťanskí demokrati nepodporia. Domnieva sa, že to znie veľmi populisticky a "takýto pravicový populizmus nie je dobrý".
Ktorá verzia napokon prejde a v akej podobe, rozhodnú poslanci na posledných dvoch tohtoročných schôdzach zákonodarného zboru. Prvá sa začína už 3. novembra, druhá 30. novembra.