BRATISLAVA. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa pri zastavení stíhania manažmentu Doprastavu odvolal na paragrafy trestného poriadku, ktoré využíva zriedka. Povedala to polícia.
Trnka podľa nej stíhanie zastavil podľa ustanovenia, že generálny prokurátor „zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon“. Má ísť o „podstatné pochybenie, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci“.
Kto a ako konkrétne podľa Trnku pochybil, včera polícia nechcela povedať. Trnkova hovorkyňa Svetlana Močková povedala, že Trnka sa vyjadrí dnes.
Koho stíhali? Nepovedia
Polícia nechce povedať ani to, ktorí konkrétni členovia manažmentu Doprastavu boli stíhaní. Známe je len to, že medzi nimi bol aj predseda predstavenstva Ivan Šesták.
„Predstavitelia Doprastavu mali posielať finančné prostriedky na základe fiktívnych zmlúv na účty sprostredkovateľských firiem. Peniaze mali posielať aj na osobné účty riadiacich pracovníkov Slovenskej správy ciest vo Švajčiarsku,“ popísala skutok Andrea Dobiášová z policajného prezídia.
Prípad, ktorý vyšetroval špeciálny tím zriadený kvôli tunelovaniu Braniska, má s Braniskom spoločnú len sprostredkovateľskú firmu. Tú si aj v prípade Braniska, aj v prípade iných stavieb najali nominanti SDKÚ v Slovenskej správe ciest. Práve cez ňu potom mali tiecť provízie aj pre nich samotných.
„Existuje úzka časová súvislosť a zhoda v sprostredkovateľských firmách a konečných príjemcoch s finančnými prostriedkami, ktoré pochádzajú z trestnej činnosti páchanej pri stavbe tunela Branisko,“ dodala Dobiášová.
Účasť Doprastavu je nejasná
V prípade akej stavby využíval sprostredkovateľskú firmu Doprastav, Dobiášová nepovedala. Prípad nekomentoval ani Doprastav. Trnka stíhanie manažmentu zastavil koncom júna, rozhodnutie je nezvratné.
Traja nominanti SDKÚ sú v kauze stále obvinení. Spolu s nimi ešte ďalších desať osôb. Vyšetrovanie začalo už v roku 2004, polícia ho plánuje ukončiť začiatkom budúceho roka.

Beata
Balogová
