SME

Gašparovič počas návštevy Haralda V. vyzdvihol Björnsona

Nórsky kráľovský pár pricestoval na návštevu Slovenska v pondelok. Oficiálny program sa však začal dnes dopoludnia stretnutím s Gašparovičom.

(Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Nórsky kráľovský pár pricestoval na návštevu Slovenska v pondelok. Oficiálny program sa však začal dnes dopoludnia stretnutím s Gašparovičom.

BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič dnes pred nórskym kráľom Haraldom V. vyzdvihol nórskeho spisovateľa Björnstjerne Björnsona. Severské kráľovstvo si tento rok pripomína sto rokov od jeho úmrtia. Björnson, ktorý v roku 1903 získal Nobelovu cenu za literatúru, počas života upozorňoval aj na zlé postavenie Slovákov v Rakúsko-Uhorsku.

"Ak toto výročie je veľkým sviatkom pre Nórov, je to veľkým sviatkom aj pre Slovákov," vyhlásil po rokovaní s Haraldom V. Gašparovič. "Keď žil, robil všetko preto, aby sa mohol postaviť za práva malých národov, ktoré v tom čase boli utláčané, a čo nás veľmi teší, že konkrétne hovoril aj o postavení Slovákov v Uhorsku," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Nórsky monarcha, ktorý zasadol na trón v roku 1991, sa spolu s manželkou a slovenským prezidentským párom v stredu zúčastnia aj na otvorení výstavy o Björnsonovi na Bratislavskom hrade. Spisovateľ žil v rokoch 1832 až 1910 a okrem iného je autorom textu nórskej hymny.

Z Nórska prídu peniaze

Gašparovič a Harald V. dnes pred novinármi ocenili aj význam takzvaných nórskych fondov, vďaka ktorým na Slovensko prúdia milióny eur na desiatky projektov. "To je jeden z dôležitých pilierov, na ktorých naša spolupráca stojí," dodal Harald V.

Vďaka Finančnému mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórskemu finančnému mechanizmu na obdobie rokov 2009-2014 je pre Slovensko určených viac ako 80 miliónov eur.

Memorandá o prioritách grantov dnes v Bratislave podpísali premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) a nórsky minister zahraničných vecí Jonas Gahr Störe. Peniaze by mali smerovať najmä na boj proti klimatickým zmenám či protipovodňovú ochranu.

SkryťVypnúť reklamu

Finančné mechanizmy Nórska a EHP vznikli v roku 2004 po prijatí nových krajín do únie. Prostredníctvom fondov Island, Lichtenštajnsko a Nórsko prispievajú krajinám pristupujúcim do EHP na projekty v rozšírenom vnútornom trhu.

Kráľa čaká Modra a Štiavnica

Kráľovský pár pricestoval na návštevu Slovenska v pondelok. Oficiálny program sa však začal dnes dopoludnia stretnutím s Gašparovičom.

V stredu sa nórsky monarcha zúčastní na otvorení konferencie o prínosoch zodpovedného podnikania a dôstojných pracovných podmienkach, spolu s manželkou a prezidentským párom navštívia aj vinohradnícke mesto Modru.

Posledný deň návštevy nórsky panovník s manželkou strávi v historickej Banskej Štiavnici a v Žiari nad Hronom, kde pôsobia dve spoločnosti s nórskym kapitálom.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 1989 Slovensko hostí monarchu po šestnásty krát. Naposledy bol na návšteve jordánsky kráľ Abdalláh II., ktorého Gašparovič prijal v apríli 2009.

Nórsku kráľovnú Sonju očarilo súčasné slovenské umenie

Prvé kroky nórskej kráľovnej Sonje počas spoločného programu s prvou dámou Slovenska Silviou Gašparovičovou neviedli k historickým pamiatkam, ale k súčasnému slovenskému umeniu v múzeu na vode - v Danubiane.

Kráľovná Sonja neskrývala silný umelecký zážitok, ktorý v nej vyvolalo múzeum samotné i výstava jedného z najvýznamnejších slovenských výtvarných umelcov dneška Jozefa Jankoviča. "Celá Danubiana je fantastická. Spôsob, akým je postavená, si ma veľmi získal. A aj spôsob, akým do nej preniká svetlo," opísala svoje pocity po výstave. "Myslím, že v budúcnosti máte šancu urobiť z nej (z Danubiany) významné miesto, na ktoré sa prídu ľudia radi pozrieť. To, čo som videla, na mňa urobilo veľký dojem," odpovedala na otázku TASR.

SkryťVypnúť reklamu

Kráľovná je známa svojou vášňou pre umenie a, ako prezradila, jednoznačne preferuje moderné umenie pred klasickým. To tvorí aj hlavnú časť jej súkromnej umeleckej zbierky. "Zbieram nórske umenie, súčasné nórske umenie," priblížila. Jej zbierka sa však po dnešku rozrastie aj o dve slovenské diela - obrazy od Milana Lukáča a Petra Pollága, ktoré jej darovalo múzeum.

Kráľovná a prvá dáma sa do Danubiany nevybrali náhodou. Na tomto nápade sa zhodli obe strany - slovenská aj nórska. "Je to zaujímavé miesto pre návštevu, pretože Jej Veličenstvo kráľovná Sonja má veľmi rada umenie a, ako povedala pred chvíľou, moderné. Tak som si myslela, že to pre ňu bude veľmi zaujímavé a som rada, aký prejavila záujem a ako sa jej výstava páčila," zhodnotila výsledky nápadu prvá dáma Silvia Gašparovičová. "Som veľmi rada, že ste ju vybrali," dodala kráľovná.

SkryťVypnúť reklamu

Jankovičova výstava v modernom čunovskom múzeu dostala názov Svedectvo na okraji a je výpoveďou umelca o totalite. "Výstava je takým silným zážitkom totalitného systému, takže je to také symbolické," priblížila Gašparovičová. Pre diela sú charakteristické postavy s deformovanými, predĺženými končatinami v rôznych obmedzujúcich pózach.

Riaditeľ múzea Vincent Polakovič je rád, že obe dámy sa vybrali práve do Danubiany, ktorá tento rok oslavuje desiate výročie. "Táto výstava sa stretla už od začiatku septembra, keď sme ju otvorili, s veľkým ohlasom, videlo ju už niekoľko tisíc ľudí. A je to nakoniec veľké šťastie, že práve takýto termín si vybrala kráľovná na návštevu Slovenska, keď takéto niečo v Danubiane beží," povedal Polakovič, ktorý sprevádzal kráľovnú po celej výstave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 312
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 632
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 229
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 424
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americká tenistka Jessica Pegulová.

Slovenské tenistky čakajú súboje proti tenistkám Dánska a USA.


Na snímke slovenský hokejista Libor Nemec počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie.

Mladý útočník si odbije debut v seniorskej reprezentácii.


Martin Turčin
Danis Zaripov (vľavo), vedľa neho ruský prezident Vladimir Putin a hokejisti Alexander Ovečkin a Nikolaj Kuľomin.

Ruský hokejista je oddaný fanúšik prezidenta Putina.


Martin Turčin a 1 ďalší
Natália Hejková.

Jej zverenkyne nastúpia v stredu na štvrťfinálový duel Final 6 ženskej Euroligy.


SkryťZatvoriť reklamu