BRATISLAVA. Vyplýva to zo správy úradu, ktorú dnes poslanci Národnej rady SR zobrali na vedomie.
Vlani k zahraničným Slovákom putovalo spolu viac ako 1,9 milióna eur. Tieto prostriedky sa využili napríklad na pokračujúcu rekonštrukciu novopridelenej budovy pre 21. školu s vyučovacím jazykom slovenským a Slovenské kultúrne centrum v ukrajinskom Užhorode či rekonštrukciu Gymnázia Jána Kollára so študentským domovom v Báčskom Petrovci v Srbsku.
Ako sa ďalej uvádza v materiáli, Slovensko bude aj na budúci rok od krajín, v ktorých žijú krajania, požadovať plnenie prijatých záväzkov v súlade s medzinárodnoprávnymi dokumentmi a záväzkami krajín v oblasti ochrany práv národnostných menšín a ochrany ľudských práv. Zastupiteľské úrady SR a slovenské inštitúty v zahraničí budú opäť organizovať kultúrno-spoločenské podujatia so zámerom pozitívne prezentovať SR v zahraničí. Predpokladá sa aj ďalší kvalitatívny posun v činnosti Zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín, ako aj Medzivládnej slovensko-ukrajinskej komisie pre národnostné menšiny, školstvo a kultúru.
Ministerstvo školstva plánuje priebežne plniť programy spolupráce uzatvárané za oblasť vzdelávania s jednotlivými krajinami, kde slovenské komunity žijú. Prioritnou úlohou je priebežne iniciovať podpísanie bilaterálnych dohôd v oblasti uznávania dokladov o vzdelaní absolventov slovenských vysokých škôl pre potreby ďalšieho štúdia. K podpisu takejto bilaterálnej dohody došlo s Maďarskou republikou, Poľskom a Rumunskom. So Srbskom je plánované začatie rokovaní v záujme uzatvorenia bilaterálnej zmluvy o vzájomnom uznávaní dokladov o vzdelaní.
Odhaduje sa, že v zahraničí žije v súčasnosti vo viac ako 50 krajinách vyše dva milióny osôb hlásiacich sa k slovenskému pôvodu.