Podľa podpredsedu vlády pre národnostné menšiny Rudolfa Chmela existuje mnoho dôvodov na to, aby sa poslanci vážne zamysleli nad možnosťami ďalšej úpravy textu zákona o štátnom jazyku pred schválením jeho novelizácie.
BRATISLAVA. Napriek viacerým pozitívnym zmenám novela zákona o štátnom jazyku, ktorú predkladá minister kultúry Daniel Krajcer (SaS), stále nie je v súlade s posudkom Benátskej komisie. Tvrdí to vicepremiér pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel. "Preto verím, že posudok bude impulzom pre ďalšie zmeny v texte zákona o štátnom jazyku," uviedol Chmel.
Komisia Rady Európy posudzovala jazykový zákon na žiadosť Slovenska po tom, čo jeho novelizáciu exministrom kultúry Marekom Maďaričom (Smer-SD) vlani kritizovala Budapešť. "Benátska komisia potvrdzuje môj doterajší názor, že zákon o štátnom jazyku je neprimeraný a voči príslušníkom národnostných menšín diskriminačný," konštatuje Chmel.
Podľa jeho slov stanovisko komisie podčiarkuje skutočnosť, že slovenský jazyk nie je ohrozený jazykmi národnostných menšín, preto na jeho ochranu nie sú potrebné radikálne opatrenia.
Benátska komisia odporúča preskúmanie a zrevidovanie ustanovení zákona o štátnom jazyku, ktoré neprimeraným spôsobom obmedzujú používanie jazykov národnostných menšín. Ochrana a podpora úradného jazyka štátu je legitímnym záujmom, ale vyžadovanie používania štátneho jazyka na územiach obývaných národnostnými menšinami bez akýchkoľvek výnimiek je podľa posudku Benátskej komisie neprimerané z hľadiska slobody prejavu aj ochrany práv príslušníkov národnostných menšín.
Benátska komisia Rady Európy viaceré ustanovenia zákona považuje za nezlučiteľné s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky. "A to je mnoho dôvodov na to, aby sa poslanci Národnej rady SR vážne zamysleli nad možnosťami ďalšej úpravy textu zákona o štátnom jazyku pred schválením jeho novelizácie," dodal Chmel.
Németh dúfa, že Slovensko zohľadní hlásenie komisie
Októbrové hlásenie Benátskej komisie jasne ukazuje Slovensku cestu vo veci riešenia jazykového zákona. Vyhlásil to dnes v Budapešti maďarský štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh, ktorý vyjadril nádej, že Slovensko zrealizuje závery hlásenia.
Ako uviedla maďarská tlačová agentúra MTI, Németh na schôdzke parlamentného výboru pre zahraničné záležitosti a zahraničných Maďarov povedal, že podľa postoja Benátskej komisie slovenský jazykový zákon protirečí medzinárodným právnym princípom a normám. To je v rozpore s názorom vysokého komisára OBSE pre menšiny Knuta Vollebaeka, dodal.
Németh pripomenul, že na Benátsku komisiu sa s požiadavkou o postoj obrátilo Slovensko, preto Maďarsko dúfa, že závery hlásenia slovenská strana vezme do úvahy.
Dôležitým prvkom odporúčania komisie podľa štátneho tajomníka je, aby zákon o používaní jazyka menšín nepodriadili zákonu o štátnom jazyku. Treba teda vytvoriť právnu rovnováhu medzi realizáciou práv menšín a ochranou štátneho jazyka, konštatoval.
Podľa jeho slov hlásenie podotýka, že zvláštna ochrana sa poskytuje zvyčajne menšinovému jazyku a nie štátnemu jazyku. Németh sa domnieva, že v prípade jazykového zákona sú potrebné ďalšie úpravy, aby bol v súlade s postojom Benátskej komisie.
Treba upraviť jazykovú situáciu v rámci procesov na úradoch, súdoch a vo verejnej správe, ale aj v prípade dokumentácie cirkví a školstva, médií, kultúrnych podujatí, ozbrojených síl, zmlúv súkromného charakteru, oznamov, politických strán, podnikov či spolkov, povedal Németh.
Hlásenie komisie síce v najkritickejších prípadoch pripúšťa aj sankcie, ale považuje za omnoho účinnejšiu spoluprácu, zdôraznil predstaviteľ maďarskej diplomacie a dodal, že postoj komisie otvára možnosť, aby v Európe bolo uceleným spôsobom upravované používanie jazyka menšiny a väčšiny a ich vzájomný vzťah.
Németh poznamenal, že vo vzťahu Maďarska a Slovenska nastal nedávno zvrat, podmienky vzájomnej spolupráce sa zlepšili, preto maďarská vláda dúfa, že Bratislava usporiada otázku jazykového zákona a tým odstráni tento problém z dvojstranných vzťahov.
Vládny politik ocenil konsenzus, ktorý sa v diskusii k tejto téme vytvoril medzi maďarskými parlamentnými stranami a hlásenie Benátskej komisie označil za vážny úspech maďarskej diplomacie. Nie je to však víťazstvo nad slovenskou vládou, podčiarkol Németh.