SME

Gašparovič pozval nórskeho kráľa na hokejové majstrovstvá

Slovensko ako usporiadateľ budúcoročných majstrovstiev sveta vníma, že úroveň nórskeho hokeja je na vzostupe.

BRATISLAVA. Preto sa prezident SR Ivan Gašparovič teší na zápasy "krajiny polnočného slnka" na Slovensku. V rámci príhovoru na slávnostnej večeri, podávanej na počesť návštevy nórskeho kráľa Haralda V. a kráľovnej Sonje na Slovensku, ich ako športových priaznivcov zároveň pozval na šampionát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V spomienkach sa vrátil ešte k Zimným olympijským hrám v Lillehammeri v roku 1994, na otvorení ktorých sa zúčastnil spolu s manželkou Silviou. "Táto úspešná olympiáda zanechala v nás Slovákoch hlboký dojem - bola to prvá olympiáda v dejinách našej štátnej samostatnosti," pripomenul Gašparovič.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov možno súhlasiť s tým, že podobnosť historických osudov našich krajín je očividná. "Obidva národy sa prebíjali peripetiami dejín viac ako tisícročie. Dobre si uvedomujeme, za cenu akých obetí sme si dokázali uchrániť našu identitu, jazyk i vieru," pripomenul prezident SR. Spomenul osobnosť nórskeho rodáka, spisovateľa a dramatika, nositeľa Nobelovej ceny Björnstjerne Björnsona ako spojivka národných dejín, ku ktorému si slovenský národ vypestoval hlboký vzťah.

Príchod nórskeho kráľovského páru na Slovensko v roku stého výročia úmrtia tohto podporovateľa národného boja Slovákov za uplatnenie ich jazyka a kultúry dodáva návšteve výraznú pozitívnu symboliku. "Na Slovensku si vážime skutočnosť, že historický odkaz Björnsona naďalej rozvíjate prostredníctvom fondov na podporu kultúry a dotáciami pri obnove bohatého slovenského kultúrneho dedičstva," zdôraznil prezident SR.

SkryťVypnúť reklamu

Slávnostnú chvíľu využil na poďakovanie za to, že i keď Nórsko nie je členom EÚ, otvorilo Slovákom svoj pracovný trh. "Prejavili ste tak silnú dávku empatie a solidarity s mladou európskou demokraciou. Verím, že Slovensko vás nesklamalo," poznamenal. Nórske kráľovstvo je príkladom krajiny s ekonomikou postavenou na kompetentnosti a zodpovednosti, tvrdí Gašparovič, ktorý ocenil aj angažovanosť a dôslednosť Nórska v ochrane životného prostredia.

"Pripíjam na pokračovanie výborných vzťahov medzi našimi krajinami, na blaho a prosperitu národov Slovenskej republiky a Nórskeho kráľovstva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Fabrika v Číne, ktorej kópia má vyrásť v Šuranoch.

Chýbajúce materiály chce investor dodať na základe pripomienok.


Verejnoprávne médium čaká nové alebo staronové vedenie.


a 1 ďalší
Veľkokalibrová munícia vyrobená skupinou MSM Group, ktorá patrí pod Czechoslovakia group zbrojára Michala Strnada

Uzavretý výrobný reťazec z nás urobí kľúčovú krajinu pre obranu Únie.


41
Bombic ukazuje extrémistické gesto, keď ho policajti berú do väzby.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3
SkryťZatvoriť reklamu