Pri priestupkovej imunite sa bez nich zaobídu.
BRATISLAVA. Poslanci zo Smeru a väčšina klubu SNS včera odmietli obmedziť trestnú imunitu pre poslancov len na výroky v parlamente. Bez ich hlasov návrh prejsť nemohol.
Ako hlasovali
V parlamente sa o návrhu začalo v prvom čítaní rokovať 11. augusta.
Smer vyhlásil, že o podpore bude uvažovať len po referende a ak zostane imunita sudcom.
Do druhého čítania sa dostal návrh 9. septembra.
16. septembra sa konalo neúspešné referendum o imunite.
5. októbra Smer oznámil, že obmedzenie trestnoprávnej imunity definitívne nepodporí.
Proti návrhu hlasoval Smer a väčšina SNS. Za obmedzenie imunity hlasovalo všetkých
73 prítomných poslancov
koalície a dvaja SNS.
Koaličné strany majú teraz za úlohu zrušiť priestupkovú imunitu poslancov, ktorú už vedia presadiť aj bez hlasov opozície. Na rozdiel od trestnej imunity, ktorú predložila vláda, návrh pripravia koaličné poslanecké kluby. Doterajšie pokusy rušiť vlastné privilégiá často zlyhávali. Minulý týždeň sa poslancom nepodarilo dohodnúť, ako si znížia platy.
Zrušenie priestupkovej imunity navyše nie je jednoduchá vec. Priestupky totiž definuje viac zákonov. Ide o prehrešky nielen proti cestnému, ale i stavebnému zákonu, o priestupky pri ochrane životného prostredia, či sankcie v prípade porušovania daňových alebo odvodových povinností.„Nebude to také jednoduché. Budeme si musieť sadnúť s právnikmi. Bude to tuhý boj," predpokladá šéf klubu MostaHíd László Solymos.
„Je len jeden dôvod na odmietanie zúženia poslaneckej imunity. Tým je porušovanie zákona. Čestný a slušný poslanec sa nemá čoho báť," reagovala na hlasovanie v parlamente premiérka Iveta Radičová.
Poslancov parlamentu bude teda možné najmenej do roku 2014 trestne stíhať iba so súhlasom parlamentu. Poslanci opozície, s výnimkou Anny Belousovovej a Rudolfa Pučíka z SNS, zmenu ústavy nepodporili.
Smer navyše potvrdil, že jeho postoj platí do konca volebného obdobia. „Jedným z dôvodov je aj obava z kriminalizácie, a tak sa aj náš klub pri hlasovaní správal," zopakoval argument Smeru predseda jeho klubu Pavol Paška.
- Debata o poslaneckej imunite sa práve začína, myslí si Lukáš Fila
Boja sa Lipšica
„Dali sme veľmi jasne najavo, že v tomto volebnom období nie sme ochotní podporiť zrušenie trestnoprávnej imunity cez zmenu ústavy," povedal Paška. Niektorí z poslancov Smeru hovorili, že sa boja najmä ministra vnútra Daniela Lipšica. Paška to „personalizovať" nechcel.
„Zmysel má všetko. Treba však naozaj spraviť návrhy na rozhodnutia tak, aby nevznikali zbytočné trenice a neupodozrievali sme sa z politikárčenia, ale vážne pristúpili k riešeniu problému, ktorý sa vždy začne entuziazmom a skončí sa sklamaním," odpovedal na otázku, či má ešte zmysel v tomto období podávať návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity šéf klubu KDH Pavol Hrušovský. Takýto scenár by si preto nerád zopakoval.
Zostali iba priestupky
Šéf klubu SaS Jozef Kollár v opätovnom návrhu už zmysel nevidí. „Ak nemáme podporu 90 hlasov, k zrušeniu imunity nikdy nedôjde."
Podobne sa vyjadril aj predseda klubu SDKÚ Jozef Mikuš. Pravica tak zrejme zvolí iný postup ako v minulosti. V minulom, ale aj v predchádzajúcich volebných obdobiach podávali jej poslanci takéto návrhy aj v situácii, keď bolo dopredu jasné, že pre postoje Smeru, HZDS či SNS neprejdú.
V novembri naopak sľubuje koalícia podať návrh na zrušenie priestupkovej imunity. Na ňu nepotrebuje súhlas opozície. Mikuš predpokladá, že návrh podajú spoločne všetky štyri koaličné kluby.

Beata
Balogová
