SME

Radičová sa koncom týždňa zúčastní na summite únie v Bruseli

Zmena rozpočtových pravidiel EÚ, príprava na summit G20 o globálnej ekonomike a konferenciu o zmene klímy v Cancúne, ako aj vzťahy so Spojenými štátmi americkými sú témy jesenného zasadnutia Európskej rady.

BRATISLAVA. Zmena rozpočtových pravidiel EÚ, príprava na summit G20 o globálnej ekonomike a konferenciu o zmene klímy v Cancúne, ako aj vzťahy so Spojenými štátmi americkými sú témy jesenného zasadnutia Európskej rady (ER) v Bruseli, na ktorom sa 28. a 29. októbra zúčastní aj slovenská premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Jej zahraničnú cestu dnes schválil vládny kabinet.

Lídri EÚ by mali vo štvrtok a piatok schváliť komplexný balík odporúčaní na základe záverečnej správy osobitnej skupiny (Task Force) zameranej na posilnenie hospodárskeho riadenia v únii. Správa obsahuje päť hlavných pilierov - fiškálnu disciplínu posilnením Paktu stability a rastu, širší hospodársky dohľad na skoré odhalenie makroekonomickej nerovnováhy, hlbšiu a širšiu koordináciu, rámec pre krízový manažment, ako aj silnejšie inštitúcie a zefektívnenie ich rozhodovacieho procesu.

SkryťVypnúť reklamu

"SR podporuje rozhodnutia, ktoré sú zakotvené v záverečnej správe, pretože podľa nášho názoru povedú k lepšej koordinácii hospodárskych politík členských štátov a hlavne k posilneniu Paktu stability a rastu," informovala Radičová minulý týždeň členov parlamentného výboru pre európske záležitosti. Z pohľadu Slovenska je podľa nej dôležitá aj dosiahnutá dohoda, že pri implementácii pravidiel sa bude zohľadňovať vplyv zavedenia druhého dôchodkového piliera na deficit verejných financií.

Slovenská vláda podľa svojej predsedníčky pri doterajších rokovaniach zdieľala názor Európskej komisie (EK), aby sankcie za nedodržiavanie rozpočtových pravidiel boli plne automatické. K takejto dohode však na rokovaní ministrov financií EÚ minulý týždeň v Luxemburgu nakoniec nedošlo. Vytvoril sa však mechanizmus stupňovitého prijímania sankcií vrátane časových limitov na nápravné opatrenia a SR túto kompromisnú dohodu podporuje.

SkryťVypnúť reklamu

"Za dôležitú považujeme aj diskusiu a záver o vytvorení krízového mechanizmu. SR s mnohými ďalšími členskými štátmi trvá na tom, že ak by sa prijalo takéto trvalé riešenie, potom bude musieť obsahovať mechanizmy reštrukturalizácie dlhu," zdôraznila Radičová. Tento rok dohodnutý európsky finančný stabilizačný nástroj (EFSF), tzv. euroval bol vytvorený len na obmedzené trojročné obdobie, pričom neobsahuje pravidlá pre riadený bankrot štátov. Diskutovať sa má aj o tom, v akej miere sa na nákladoch riešenia prípadných budúcich kríz bude podieľať súkromný bankový sektor. Prijatie trvalého krízového mechanizmu, pripustila Radičová, si pravdepodobne bude vyžadovať otvorenie Lisabonskej zmluvy.

Lídri EÚ majú tento týždeň pripraviť aj pozíciu zoskupenia na dva nadchádzajúce globálne summity. Prvým z nich je summit skupiny G20, ktorý sa uskutoční 11. a 12. novembra v Soule a bude zameraný na zotavenie globálnej ekonomiky z finančnej a hospodárskej krízy. Zmenou klímy sa zase od 29. novembra do 10. decembra tohto roka bude zaoberať medzinárodná konferencia v Cancúne.

SkryťVypnúť reklamu

Únia podľa Radičovej zastáva názor, že samostatný právne záväzný dokument by bol najlepším riešením situácie po roku 2012, kedy vyprší platnosť Kjótskeho protokolu. Po nedohode vlani v Kodani je však EÚ pripravená pristúpiť aj na pokračovanie druhého záväzného obdobia doterajšieho dokumentu. "Avšak len pod podmienkou, že predĺženie podpíšu aj najväčšie ekonomiky sveta, dosiahne sa dostatočne ambiciózna dohoda a zavedú sa nové alebo reformujú terajšie trhové mechanizmy," priblížila šéfka vládneho kabinetu.

Rada by mala na svojom nadchádzajúcom zasadnutí stanoviť aj hlavné politické posolstvá EÚ na summit so Spojenými štátmi, ktorý sa uskutoční 20. novembra tohto roka v Lisabone.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 763
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 264
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 161
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 023
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 837
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 462
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 475
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu