BRATISLAVA. Tri najlepšie získajú odmenu až do výšky 5500 eur. Z nej budú môcť úspešní uchádzači o grant pokryť náklady spojené s autorskou činnosťou.
Grantovú výzvu na autorstvo knižných publikácií s tematickým zameraním na problematiku rozvojovej pomoci v slovenskom jazyku vyhlásila Nadácia Pontis. Prerozdeliť plánuje v tejto súvislosti 16.500 eur.
"Výzva je zameraná na prehĺbenie vedomostí o tejto problematike v kruhoch slovenských akademikov, ale aj na zvýšenie povedomia, znalostí a podpory témy rozvojovej pomoci v širokej verejnosti," informoval Vladimír Vladár z nadácie.
Doplnil, že knihy by sa mali zaoberať napríklad slovenskými mimovládnymi organizáciami a rozvojovou spoluprácou v praxi, rodovou rovnosťou v rozvojových krajinách či migráciou a jej dôsledkami. Ďalšími témami sú dôsledky devastácie životného prostredia a klimatických zmien na rozvojové krajiny, bilaterálna a multilaterálna rozvojová pomoc a architektúra systému rozvojovej spolupráce, hospodársky rozvoj v rozvojových krajinách a zodpovedné podnikanie (CSR) kľúč k rozvoju, podpore obchodu a investícií v rozvojových krajinách.
Vladár upozorňuje, že uchádzači musia mať ukončené magisterské alebo inžinierske štúdium najneskôr v čase podávania návrhu. "Účasť frekventantov doktorandského štúdia, odborných asistentov, ako aj novinárov je veľmi vítaná," poznamenal.
Návrhy na knihy vyhodnotí odborná komisia. Prihliadať bude okrem iného na súlad obsahu so zadanými témami, na originalitu konceptu, či na prínos pre súčasnú rozvojovú teóriu, alebo prax - výstupy smerom k cieľovej skupine.
Grantový program realizuje nadácia v rámci projektu Vzdelanie prináša zmenu!, ktorý sa venuje presadzovaniu témy rozvoja v spoločnosti a je financovaný Europe Aid. Ide o projekt, na ktorom spolupracujú organizácie troch európskych krajín: Slovenska, Poľska a Cypru. Cieľom projektu, okrem budovania kapacít mimovládnych organizácií v Poľsku, na Slovensku a na Cypre, je zlepšiť spoluprácu medzi mimovládnymi organizáciami, akademickými inštitúciami, vládnymi predstaviteľmi a verejnosťou. Výsledkom má byť zvýšenie úrovne povedomia o rozvojovej spolupráci v týchto troch krajinách.