BRATISLAVA. Kabinet premiérky Ivety Radičovej dnes schválil návrh tohto programu z dielne splnomocnenca vlády SR pre územnú samosprávu ako aj návrh jeho realizačného projektu pre rok 2010.
Prioritou programu a jeho dominujúcim prvkom je zadržiavanie dažďovej vody v krajine, spomaľovanie jej odtoku a umožnenie jej vsakovania. Program vybudovaním vodozádržných systémov so zádržnou kapacitou dažďovej vody s objemom 250 milióna metrov kubických má súčasne vytvoriť prevenciu pred povodňami, vysušovaním krajiny a ostatnými rizikami náhlych živelných pohrôm.
Počíta s vybudovaním účinnej celoplošnej ochrany územia SR pred povodňami a ostatnými rizikami a so znížením rizík vzniku škôd na majetku, kultúrnych hodnotách, zdraví a životoch ľudí.
Cieľom sú aj nové vodné zdroje a zvýšenie ich výdatnosti a kvality, nové pracovné príležitosti pri budovaní vodozádržných systémov a technických riešení v lesnej, poľnohospodárskej krajine a v intravilánoch miest a obcí. Návrh však počíta aj s tímom nových vládnych úradníkov, ktorým bude šéfovať výkonný riaditeľ Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR.
„Výkonný riaditeľ a jeho pracovný tím bude hodnotiť účinnosť zavedených opatrení a definovať okruh problémov, ktoré sa zahrnú alebo budú musieť zahrnúť do revitalizácie krajiny a protipovodňových opatrení a koncepcií na lokálnej úrovni, úrovni povodia, regiónu a na národnej a rezortnej úrovni,“ zdôvodňuje sa v materiáli.
Gestorom štartovacích projektov bude splnomocnenec vlády SR pre územnú samosprávu, integrovaný manažment povodí a krajiny.
Prvé projekty majú tento rok odštartovať v 24 obciach v povodiach riek Ondava, Torysa, Hornád, Váh a Kysuca a vláda chce do nich ešte tento rok investovať 580-tisíc eur. S týmto objemom disponibilných finančných zdrojov budú vytvorené vodozádržné opatrenia, ktoré nevyžadujú zložité procesy prípravy i schvaľovania projektovej dokumentácie.
Ide o vybudovanie odrážok na lesných a poľnohospodárskych cestách, vodoholdingov, zasiakavacích jám, vrstevnicových vodozádržných pásov v poľnohospodárskej krajine, hrádzok v eróznych ryhách a na drobných bezmenných vodných tokoch, ktoré si vyžadujú iba súhlas vlastníka. Zrealizované vodozádržné opatrenia budú schopné zadržať 130.500 m3 dažďovej vody pre extrémny dážď 80 mm v trvaní 20 minút. Táto zadržaná dažďová voda vsiakne do ekosystémov i vyparí sa z nich.
„To znamená, že vodozádržné prvky dokážu cyklický prijímať dažďovú vodu v závislosti na priebehu zrážkovej činnosti, doplňovať zásoby pôdnych i podzemných vôd a následne prostredníctvom výparu ozdravovať klímu,“ konštatuje sa v materiáli.