SME

Chronológia: Domáce udalosti - máj 2002

25. májaSpoločná budúcnosť v Európskej únii, nové výzvy pre boj proti terorizmu a ilegálnej imigrácii, spolupráca krajín Visegrádskej štvorky a Beneluxu ...

BRATISLAVA 1. júna (SITA) -

25. mája
Spoločná budúcnosť v Európskej únii, nové výzvy pre boj proti terorizmu a ilegálnej imigrácii, spolupráca krajín Visegrádskej štvorky a Beneluxu ako aj integrácia SR do NATO boli témami rokovania premiérov a predstaviteľov vlád siedmich štátov na summite v Trenčíne.
Pôsobenie Strany maďarskej koalície (SMK) vo vláde bolo jednoznačne pozitívne, konštatoval pred vyše 300 delegátmi IV. kongresu SMK v Bratislave jej predseda Béla Bugár. Podľa jeho slov prevzala v roku 1998 vláda krajinu zmietanú závažnou ekonomickou, morálnou a finančnou krízou, a preto prvoradou úlohou bolo prijať riešenia na odstránenie tohto stavu. Základnými piliermi volebného programu, ktorý schválil IV. kongres SMK, sú občan, rodina, regióny a štát. Cieľom SMK je vytvoriť spoločnosť sebavedomých, vzdelaných občanov.
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) neodíde z vlády ani po rokovaní Republikovej rady (RR). Predseda SDĽ Pavel Koncoš uviedol, že odchod ľavičiarov z vlády ani nenavrhol. Podľa neho sa hovorilo o postupe na dosiahnutie cieľa, ktorým je podpis Európskeho zákonníka sociálneho zabezpečenia. RR SDĽ odsúhlasila prvých 14 miest na kandidačnej listine. Lídrom strany do parlamentných volieb by mal byť Koncoš, ale definitívna podoba kandidačnej listiny bude známa až po nominačnom zjazde SDĽ 8. júna.
Sociálnodemokratická strana Slovenska (SDSS) pôjde do parlamentných volieb na kandidátke
SDĽ, na ktorej bude aj Strana občianskeho porozumenia (SOP). Potvrdila to Ústredná rada sociálnych demokratov, ktorá schválila Dohodu SDSS a SDĽ o vzájomnej spolupráci pred parlamentnými voľbami 2002.
Krajským ustanovujúcim snemom Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA) v Košiciach sa ukončilo budovanie krajských a okresných štruktúr strany.
Vyše 200 delegátov IX. Stupavskej konferencie mimovládnych organizácií (MVO) v Košiciach prijalo dokument s názvom Očakávania občianskej spoločnosti od zákonodarnej a vládnej moci po voľbách 2002. Hlavným mottom dokumentu ako aj celej konferencie bola orientácia na integračné úsilie vo vzťahu k NATO aj Európskej únii.
Zakladajúci snem Združenia poškodených občanov (ZPO), ktorý sa uskutočnil vo Zvolene, schválil plán činnosti, vedenie a financovanie ZPO a splnomocnil predsedu k rokovaniam s politickými stranami. Snahou ZPO je dosiahnuť odškodnenie občanov postihnutých činnosťou nebankových subjektov, v prípade členov ZPO aj nad rámec zákona.

26. mája
Strana demokratického stredu (SDS) - STRED je už minulosťou. Rozhodol o tom mimoriadny kongres a zároveň odporučil približne 5 000 členom strany, aby sa preregistrovali do Ficovho Smer-u, ktorý má v súčasnosti podľa podpredsedu Borisa Zalu približne 5 600 členov. Tomáš Weiss, ktorý bol od januára tohto roku po odchode zakladateľa SDS Ivana Mjartana na čele strany odhaduje, že do Smer-u sa preregistruje väčšina jeho členov.

27. mája
V Bratislave sa pod vedením štátneho tajomníka MZV SR Jána Figeľa uskutočnilo 23. zasadnutie Výboru vlády pre prípravu SR na členstvo v NATO (PRENAME) na úrovni štátnych tajomníkov kľúčových ministerstiev z hľadiska integrácie. Na zasadnutí boli schválené priority ročného programu PRENAME na rok 2003.
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR získalo v Bratislave nové reprezentačné a administratívne priestory. Po troch rokoch dokončili rekonštrukciu Palugyayovho paláca na Pražskej ulici, ktorá rezort stála takmer 223 miliónov korún. Minister Kukan v zrekonštruovaných priestoroch paláca zdôraznil, že "táto budova je aj príspevkom rezortu Bratislave". MZV totiž obnovilo kultúrnu chránenú pamiatku, ktorou sa hlavné mesto môže popýšiť.
Postoj ministrov vo vláde, ktorí hlasovali proti prijatiu Európskeho sociálneho zákonníka, ocenila Aliancia nového občana (ANO) a zároveň vyzýva vládu, aby nepodľahla tlaku SDĽ. Ako pripomenul podpredseda ANO Ľubomír Lintner, jeho prijatie by totiž ohrozilo naštartovanie dôchodkovej a sociálnej reformy, reforiem v oblasti školstva a zdravotníctva, ktoré sú dôležité pre zmenu v deficitnom systéme verejných financií.
Poslanci zo SNS podali na Mandátový a imunitný výbor NR SR opätovný návrh na začatie disciplinárneho konania voči poslancovi SMK Miklósovi Durayovi. Poslanci žiadajú výbor, aby predložil plénu uznesenie, v ktorom by odporučil, aby NR SR navrhla poslancovi M. Durayovi vzdať sa funkcie poslanca pre závažné porušenie poslaneckého sľubu. Duray poslanecký sľub i Ústavu SR porušil podľa národniarov svojimi výrokmi na predvolebnom mítingu Fidesz-u v Budapešti.
Projekt Protikorupčného minima určený politickým stranám predstavila organizácia Transparency International Slovensko (TIS). Táto iniciatíva obsahuje 15 kľúčových opatrení v boji proti korupcii, ktoré by sa mali stať základom protikorupčného boja nielen novej vlády, ale aj parlamentu. Medzi opatreniami sú napríklad - prijatie prísneho zákona o konflikte záujmov, zvýšenie transparentnosti poskytovania dotácií, odstránenie súdnych prieťahov, zefektívnenie práce katastra nehnuteľností, uskutočnenie reformy v zdravotníctve, alebo zvýšenie transparentnosti financovania politických strán.
Prvá Nezávislá správa o exporte zbraní zo Slovenska, ktorú vydala Spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) v spolupráci s britským výskumným centrom Saferworld a ďalšími mimovládnymi organizáciami, bola prezentovaná v Bratislave. Ako uviedol autor publikácie Matúš Korba z SFPA, jej cieľom je zvýšiť transparentnosť obchodu so zbraňami na úroveň krajín EÚ. Korba pripomenul, že v krajinách EÚ s výnimkou Rakúska a Grécka platí od roku 1998 tzv. Európsky kódex o vývoze zbraní a je zaužívaným pravidlom, že každá vláda vydáva každoročne oficiálnu výročnú správu o zbrojnom exporte, ktorá obsahuje detailné informácie o objeme zbrojného exportu a krajinách koncového užívateľa.
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Prešove zažili netradičný začiatok rokovania. Pri hlasovaní o programe jeden poslanec za SDĽ Ján Čižmár vytiahol puzdro s osobnou zbraňou. Svoje konanie vysvetlil tým, že chcel názorne predviesť, aké je ľahké dostať sa na zasadnutie mestského parlamentu ozbrojený. Vymenoval ďalších asi piatich poslancov, ktorí majú zbrojný pas a zdôraznil, že poslanci a primátor mesta nemajú dostatočnú ochranu. V tejto súvislosti pripomenul tragédiu, ktorá sa tohto roku odohrala vo Francúzsku, kde mestskí poslanci prišli o život pri útoku psychicky narušeného muža. Čižmár predložil návrh, aby prijali zvláštne opatrenie na svoju ochranu. Keďže zákon neukladá v tomto smere mimoriadne opatrenia, poslanci jeho návrh neschválili. Neprešiel ani návrh, aby miestnosť strážili mestskí policajti.

28. mája
Na slávnostnom otvorení nových prevádzkových budov diaľkového cestného hraničného priechodu medzi ČR a SR republikou pri Břeclavi sa zúčastnili premiéri Zeman a Dzurinda. Hraničný priechod leží na frekventovanej diaľničnej spojnici medzi Bratislavou, Brnom a Prahou, ktorá je súčasťou európskej cestnej magistrály E-65 spájajúcej severnú a juhovýchodnú Európu.
Monako podporí kandidatúru Slovenska na nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN v rokoch 2006-2007. Prezidentovi Rudolfovi Schusterovi to sľúbil dedičný monacký princ Albert, ktorý pricestoval na trojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska. Monacký princ podporil návrh slovenského prezidenta na zriaďovanie spoločných malých a stredných podnikov v oblasti cestovného ruchu, turistiky, kúpeľníctva, chemického, textilného, odevného, prípadne farmaceutického priemyslu.
Kultúrna spolupráca medzi Slovenskom a Monackým kniežatstvom bola hlavnou témou stretnutia ministra kultúry Milana Kňažka s riaditeľom pre kultúru Monackého kniežatstva Rainierom Rocchim. Ten prejavil záujem o spoluprácu a výmenu umelcov a umeleckých súborov predovšetkým z oblasti vážnej hudby a divadelného umenia. Slovenskí umelci by mali tak možnosť predstaviť sa monackému publiku, ako aj kniežacej rodine, ktorá je známa svojim vzťahom k opernému umeniu.
Poslanci NR SR neposunuli do druhého čítania návrh zákona na zamedzenie diskriminácie občanov SR vyplývajúcej zo zákona Maďarskej republiky o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch, ktorí predložila Slovenská národná strana (SNS). Plénum sa tak odmietlo zaoberať už druhou normou, ktorá bola reakciou na maďarský krajanský zákon. Na aprílovej schôdzi poslanci odmietli návrh zákona o zabezpečení zvrchovanosti SR z dielne KDH.
Nové partnerstvo medzi NATO a Ruskou federáciou je podľa MZV SR prínosom k posilneniu globálnej bezpečnosti a zároveň aj účinným nástrojom proti novým hrozbám. Rezort tak reagoval na podpísanie deklarácie hlavami štátov a vlád členských krajín Severoatlantickej aliancie a Ruskej federácie na rímskom summite NATO-Rusko o vytvorení kvalitatívneho nového rámca vzájomnej spolupráce medzi alianciou a Ruskom.
Poplatok za neprisťahovalecké víza do Spojených štátov amerických sa od 1. júna zvyšuje zo 45 na 65 USD. Tento poplatok sa zvyšuje na celom svete, aby sa pokryli zvýšené náklady. Na Slovensku ho treba zaplatiť v ktorejkoľvek pobočke Tatra banky alebo na vybraných pobočkách Slovenskej pošty, ktorá následne vydá doklad o zaplatení. Ten musí byť priložený k žiadosti o udelenie víz.
Po prvý raz v histórii Slovenska došlo v roku 2001 k prirodzenému úbytku obyvateľstva, lebo počet živonarodených detí bol o 844 nižší než počet zomrelých. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR), kým v minulom roku sa narodilo 51 136 živých detí, v tom istom období zomrelo 51 980 ľudí. K celkovému úbytku obyvateľstva však zatiaľ nedošlo, pretože na Slovensko sa v roku 2001 prisťahovalo o 1012 osôb viac než sa vysťahovalo. Do našej krajiny sa prisťahovalo 2023 osôb a vysťahovalo sa 1011 osôb. Preto celkový prírastok obyvateľov bol kladný a predstavoval 168 osôb. Ako však upozornil dnes pred novinármi predseda ŠÚ SR Peter Mach, minulý rok bude zrejme posledným takým rokom, kedy sme zaznamenali nárast obyvateľstva. K 31. decembra 2001 po zohľadnení výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov ŠÚ SR mala Slovenská republika 5 379 780 obyvateľov a z toho 51,4 percenta žien.
Ak by sa voľby konali v druhej dekáde mája, do parlamentu by sa dostalo sedem politických strán a hnutí. Vyplýva to z výskumu mediálneho správania sa obyvateľstva, ktorý od 13. do 19. mája vykonal Odbor mediálneho výskumu (OMV) Slovenského rozhlasu (SRo) na reprezentatívnej vzorke 3034 respondentov. Podľa výskumu si prvenstvo naďalej udržiava HZDS-ĽS, ktoré by volilo 27 percent opýtaných. Na druhom mieste skončil Smer s 15,4-percentnou podporou a na treťom SMK s 11 percentami. SDKÚ by podporilo 9,4 percenta respondentov a ANO 8,5 percenta. Päťpercentnú hranicu nevyhnutnú na vstup do parlamentu by prekročilo aj KDH (7,1 percenta) a SNS (5,6 percenta). Pod prahom zvoliteľnosti zostala SDA (3,8 percenta), KSS (2,6 percenta) a SDĽ (2,5 percenta).
Krajský súd v Košiciach uznesením vyhlásil konkurz proti úpadcovi HORIZONT Slovakia, a.s., Košice a ustanovil za správcu konkurznej podstaty košického advokáta Vladimíra Bajtoša. Podľa účtovnej evidencie má úpadca viac ako 47 000 veriteľov. Krajský súd v Košiciach zabezpečuje organizačné opatrenia na prijímanie prihlášok pohľadávok podávaných veriteľmi.
Posledné aktivity a vyhlásenia Roberta Fica svedčia o tom, že Smer premyslene smeruje ku koalícii s Hnutím za demokratické Slovensko (HZDS). Vyhlásil to dnes na tlačovej besede SDKÚ člen výkonného výboru Ivan Mikloš. Väčšina Ficovych aktivít podľa neho smeruje k presadzovaniu záujmov energetickej podnikateľskej loby úzko spojenej s HZDS. "Myslím si, že Robert Fico sa stáva trójskym koňom podnikateľov-Mečiarovcov," povedal Mikloš. Konfliktami, ktoré Fico inscenuje s Vladimírom Mečiarom v televíznych diskusiách podľa Mikloša len zakrýva silné prepojenie Smer-u a HZDS v ekonomickej oblasti.
Dohodu o predvolebnej spolupráci v Bratislave podpísali tri ľavicové subjekty - SDĽ, SOP a SDSS. Dohoda má byť začiatkom budúcej integrácie ľavice, t. j. vytvorenie jednej silnej ľavicovej strany.
Pravá slovenská národná strana (PSNS) považuje návrhy Strany maďarskej koalície (SMK) a angažovanie sa vicepremiéra Pála Csákyho na zriadenie maďarského biskupa na Slovensku za cielené zhoršovanie dobrých vzťahov SR so Svätou stolicou a za neprípustné zasahovanie do zvrchovanosti cirkevného práva a rozbíjanie základnej zmluvy s Vatikánom.
Vedúci twinningového antikorupčného projektu Carlos Jiménez Villarejo a predvstupový poradca Jorge Espina vyjadrili spokojnosť s realizáciou projektu špecializovaného na boj proti korupcii. C. J. Villarejo zdôraznil, že zriadenie Úradu špeciálneho prokurátora, ktorý je súčasťou tohto projektu, výrazne posunie Slovensko dopredu pri riešení problémov korupcie a klientelizmu.

29. mája
Monacký dedičný princ Albert je veľmi dobre informovaný o Slovensku, uviedol po stretnutí s ním predseda parlamentu Jozef Migaš: Princ Albert kládol otázky nie preto, aby získal základné údaje o našej krajine, ale aby si svoje vedomosti spresnil.
Monackého korunného princa Alberta v priestoroch bratislavského Primaciálneho paláca privítal primátor hlavného mesta Jozef Moravčík. Po zápise do Zlatej knihy Bratislavy oboznámil primátor princa Alberta s históriou a súčasným postavením Bratislavy. Princ vyjadril potešenie nad pozitívnym zahraničnopolitickým smerovaním Slovenska. Moravčík previedol monackého princa po interiéroch paláca a potom absolvovali krátku prehliadku historického centra. Princ Albert navštívil v Banskej Štiavnici štôlňu Glanzenberg a prijali ho do cechu baníkov.
NR SR schválila vládny návrh zákona o sociálnom poistení, pričom neodsúhlasila návrh finančného výboru na univerzálny systém poistenia, ktorý mal zrušiť výsadné postavenie ozbrojených zložiek pri sociálnom zabezpečení. Nový zákon vstúpi do platnosti 1. júla 2003.
Od júla sa dôchodky zvýšia o 5 percent. Schválením vládneho zákona o zvyšovaní dôchodkov o tom rozhodla NR SR.
Návrh na ratifikáciu Medzinárodného dohovoru o potláčaní financovania terorizmu schválila vláda. Dohovor je posledným z celkového počtu 12 univerzálne platných dohovorov v oblasti boja proti terorizmu, ktorého SR ešte nie je zmluvnou stranou.
Slovensko má záujem o flámske investície a o rozvoj ekonomickej spolupráce s týmto belgickým regiónom, tlmočil premiér Dzurinda predsedovi vlády belgického regiónu Flámsko Patrickovi Dewaelovi. Stimulom pre flámskych podnikateľov by mohli byť podľa Dzurindu naše zákony o investičných stimuloch a o priemyselných parkoch. Predstavitelia podporili aj výmenu podnikateľských misií oboch krajín a organizovanie spoločných seminárov.
Rozvoj slovensko-chorvátskych vzťahov ocenili štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ján Figeľ a splnomocnená veľvyslankyňa Chorvátskej republiky v SR Andrea Gustovičová-Ercegovacová. Popri rozvoji bilaterálnej spolupráce dôležitým predmetom rozhovoru bola aj spolupráca oboch krajín pri integrácii do európskych a euroatlantických štruktúr.
Nedostatok finančných prostriedkov vyčlenených pre potreby Slovenskej informačnej služby (SIS) čoraz viac ohrozuje bezpečnosť SR, povedal pred poslancami NR SR riaditeľ SIS Vladimír Mitro. Dodal, že reálne bezpečnostné riziká sa prejavujú v prehlbovaní technického a materiálneho zaostávania SIS za prostriedkami, ktorými disponujú skupiny organizovaného zločinu, teroristické organizácie, ako i cudzie spravodajské služby pôsobiace proti záujmom SR. SIS odpočúvala 674 telefónov. Sudcovia vydali súhlas na použitie informačno-technických prostriedkov (ITP), teda odposluchov na 551 mobilných a 123 pevných linkách. V 72 nerealizovaných prípadoch SIS na použitie ITP nezískala súhlas sudcu. Nepomer medzi počtom žiadostí na mobilné a pevné linky je spôsobený tým, že záujmové osoby používajú viacero mobilných telefónov.
SR je v oblasti ochrany utajovaných skutočností pripravené na vstup do NATO, spĺňa všetky odborné kritériá. Zhodli sa na tom predstavitelia národných bezpečnostných úradov krajín V4, ktorí sa zišli na svojom prvom stretnutí v Bratislave.
Na slávnostnom zasadaní Vedeckej rady Univerzity Komenského (UK) udelil dopoludnia rektor UK Ferdinand Devínsky čestný titul doctor honoris causa Piotrovi P. Slonimskému, poprednému genetikovi a molekulárnemu biológovi, profesorovi Univerzity Pierra a Marie Curie v Paríži.

30. mája
NR SR neschválila ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných činiteľov, tzv. zákon o konflikte záujmov. Zo 121 prítomných poslancov za návrh hlasovalo 75, proti bolo sedem, zdržalo sa 36 a nehlasovali traja. V platnosti tak ostáva zákon z roku 1995, voči ktorému vyslovili výhrady viacerí poslanci, nakoľko sa v praxi ukázal sa ako neefektívny. Proti návrhu ústavného zákona sa v konečnom hlasovaní vyslovili opoziční poslanci Tibor Cabaj, Ján Jasovský, Jarmila Michalovová, Dušan Švantner a Štefan Zelník. Z koalície nepodporili návrh poslanci za KDH František Mikloško a Vladimír Palko.
Posilniť ochranu práv a slobôd fyzických osôb pri spracúvaní ich osobných údajov by mal Zákon o ochrane osobných údajov, ktorý schválila NR SR. Norma stanovuje spôsob ochrany osobných údajov fyzických osôb pri ich spracúvaní, rieši ochranu práv dotknutých osôb, ako aj problematiku cezhraničného toku osobných údajov. Rieši tiež otázku spracúvania biometrických osobných údajov - odtlačkov prsta, dlane a analýzy deoxyribonukleovej kyseliny (DNA) a ich zaradenie do osobitných kategórií osobných údajov.
Na záver svojho pobytu zavítal monacký dedičný princ Albert na Košickú radnicu. Viceprimátor Boris Farkašovský ho oboznámil s históriou a súčasnosťou druhého najväčšieho mesta v SR.
Prezident Schuster podporuje zvýšenie štátnej podpory pre rodiny s deťmi. Potvrdil to podpisom zákona o prídavku na dieťa a príspevku k prídavku na dieťa a zákona o rodičovskom príspevku. Zákony umožnia od júla vyplácať prídavky všetkým deťom bez ohľadu na príjem rodiny a od novembra zabezpečia zvýšenie rodičovského príspevku zo súčasných 2740 na 3790 Sk.
Zákon, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov, podpísal prezident Schuster. Prezident podpísal aj nový zákon o povolaní sestry a povolaní pôrodnej asistentky, ktorý upravuje odborné a etické zásady výkonu spomínaných povolaní a súčasne špecifikuje práva, povinnosti a postavenie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek a jej členov. Ďalšími právnymi normami, ktoré prezident podpísal sú novela zákona o Slovenskej živnostenskej komore, zákon o archívoch a registratúrach, zákon o prídavku na dieťa a príspevku k prídavku na dieťa, zákon o rodičovskom príspevku, zákon o cestovných náhradách, novela zákona o Zbierke zákonov SR a novela zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest.
Severoatlantická aliancia (NATO) neposudzuje politikov v kandidátskych krajinách podľa ich slov, ale podľa ich činov. Po stretnutí s premiérom Mikulášom Dzurindom to uviedol senátor Kongresu USA za štát Ohio George Voinovich. "Činy hovoria viac než slová. Aj keď dnes (Vladimír Mečiar) používa nové slová, bude posudzovaný podľa toho, čo robil v minulosti," zdôraznil. Na to, aby si Slovensko zabezpečilo pozvánku do NATO už na novembrovom summite v Prahe, "musí pokračovať v tom, čo robí v posledných rokoch".
Sme si plne vedomí, že vstup Slovenska do EÚ bude znamenať aj určitý otras pre spoločnosť, preto chceme zabezpečiť taký funkčný systém, ktorý zmierni tieto dopady a zabezpečí pozitívny efekt pre SR. Uviedol vicepremiér SR pre ľudské práva, menšiny a regionálny rozvoj Pál Csáky po návrate z Bruselu, kde hlavnou témou dvojdňových rokovaní na pôde Európskej komisie bolo čerpanie fondov EÚ po vstupe SR do bloku a regionálna politika.
Dohodu o spolupráci medzi vládou SR a belgickým regiónom Flámsko, ktorá umožní prílev flámskych investícií na Slovensko, podpísali v Bratislave minister Eduard Kukan a flámsky predseda vlády Patrick Dewael. Regióny majú na základe belgickej ústavy veľké právomoci, pričom Flámsko vytvára až 80 percent belgického exportu.
Činnosť Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a účasť Slovenska na jej aktivitách bola témou rozhovoru ministra zahraničných vecí SR a predsedu Parlamentného zhromaždenia OBSE Adriana Severina, ktorý je na krátkej návšteve na Slovensku.
Európsky priestor spravodlivosti – perspektívy pre harmonizáciu je názov konferencie ministrov spravodlivosti členských štátov Európskej únie a kandidátskych krajín, na ktorej sa zúčastňuje aj minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský.
Prvovoliči najviac dôverujú Ficovmu Smeru, ktorý by v parlamentných voľbách podporilo 26,9 percenta. Takmer 22 percent (21,8 %) respondentov by dalo hlas Aliancii nového občana a Hnutie za demokratické Slovensko/ĽS by získalo 12,9 percenta hlasov. Ak by volili iba prvovoliči, Strana maďarskej koalície by sa dostala do parlamentu s deviatimi percentami a Slovenská demokratická a kresťanská únia so ziskom 7,6 percenta. Parlamentnou stranou by bola s 5,8 percentami aj Slovenská národná strana. Vyplýva to z kontinuálneho prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra MVK v dňoch 12. marca až 20. mája v troch vlnách na reprezentatívnej vzorke 3487 respondentov, pričom 275 bolo prvovoličov. Na otázku - "Keby sa parlamentné voľby konali už tento víkend, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?" - 10,2 percenta prvovoličov uviedlo, že by sa na voľbách nezúčastnilo a 20 percent nevedelo, za koho by hlasovali.
Trestné oznámenia na dekana Fakulty manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave Jozefa Komorníka za porušenie zákona v prípade zásahov do výsledkov prijímacích skúšok podá Ministerstvo školstva SR na orgány činné v trestnom konaní. Ako vyhlásil minister školstva Peter Ponický, kontrola ministerstva poukázala na nezákonné kroky spomínaného dekana. Podľa neho, ak sú podozrenia opodstatnené, tak sa musia riešiť štandardným zákonným spôsobom.
Ruská strana zastúpená firmou Metrostroj je ochotná vstúpiť do projektu výstavby bratislavského metra. Ako uviedol riaditeľ spoločnosti Metro Vladimír Kovalčík, Metrostroj má záujem o realizáciu hlboko zapustených trás metra napríklad pod Dunajom a Starým Mestom. Vyplynulo to z rokovaní o technicko-ekonomických podmienkach výstavby bratislavského nosného systému medzi predstaviteľmi obidvoch firiem, ktoré sa uskutočnili v týchto dňoch v Bratislave.

31. mája
Tretím členom Súdnej rady za parlament sa stal poslanec HZDS Peter Brňák. Rozhodli o tom v tajnej voľbe poslanci, keď mu zo 103 poslancov vyjadrilo dôveru 70 jeho kolegov. Brňák tak doplní dvojicu - Štefan Detvai a Jozef Farkašovský, ktorých parlament zvolil za členov Súdnej rady 22. mája. Súdna rada ako najvyšší orgán všeobecného súdnictva bude mať 18 členov. Predsedom bude automaticky predseda Najvyššieho súdu SR, pričom ich funkčné obdobie je päť rokov.
Šesť z desiatich občanov Slovenska si myslí, že súčasťou vlády utvorenej po voľbách by mala byť strana Smer. Vyplýva to z reprezentatívneho výskumu verejnej mienky, ktorý od 13. do 19. mája uskutočnil Odbor mediálneho výskumu (OMV) Slovenského rozhlasu na vzorke 3321 respondentov. Polovica oslovených uviedla, že v budúcej vláde by malo byť HZDS a 44 percent účastníkov prieskumu by vo vláde uvítalo ANO. Na otázku neodpovedalo, alebo zvolilo odpoveď neviem, 28 percent oslovených.
Pre občanov Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) sa od prvého júna zruší osobitný vízový režim pre vstup na územie SR, uviedol minister Eduard Kukan po stretnutí s juhoslovanským kolegom Goranom Svilanovičom. O vstup na Slovensko budú môcť občania tejto krajiny požiadať na hociktorom veľvyslanectve SR v zahraničí. Nebudú musieť zároveň predkladať pozvanie od príbuzných zo Slovenska, čo doteraz značne sťažovalo komunikáciu medzi občanmi oboch krajín.
Na vytvorenie Slovenskej koalície (SK), ktorá by mala byť diskusnou platformou na formovanie názorov o ďalšom smerovaní našej krajiny, vyzvala SNS. Členmi koalície by mohli byť okrem politických strán aj významné spoločenské a odborné organizácie.
Majiteľom ochrannej známky celoštátneho denníka Práca sa od 1. júna stane vydavateľská skupina Petit Press, a.s. Potvrdil to pre agentúru SITA výkonný riaditeľ spoločnosti Denník Práca, spol. s.r.o. a šéfredaktor denníka Vladimír Miškovský. Predaj značky nebude podľa Miškovského znamenať zánik periodika.
Na slovenský knižný trh sa dostáva ďalšia kniha politika. Po prezidentovi Rudolfovi Schusterovi, predsedovi Smeru Robertovi Ficovi sa rozhodol svoje skúsenosti s politikou zverejniť aj premiér Mikuláš Dzurinda. Jeho publikácia Kde je vôľa, tam je cesta s podtitulom Môj maratón sa do slovenských kníhkupectiev dostáva v týchto dňoch. Vydavateľom knihy je LCA Kolomana Kertésza Bagalu. Krstnými rodičmi knihy sú Július Satinský a Peter Šťastný, ktorí ju pokrstia 4. júna v bratislavskom Auparku, kde sa uskutoční aj autogramiáda s autorom.
Českú a slovenskú literárnu tvorbu čaká 112-hodinový čitateľský maratón. Naši autori sa budú prihovárať kultúrnej verejnosti v 19 mestách Európy a Ameriky - všade, kde existujú České centrá, ktoré toto podujatie organizujú už piaty raz. Maratón otvorí dnes o 14:00 nepretržité dvadsaťštyrihodinové čítanie v Prahe, pokračovať sa bude v sobotu 1. júna od 14:00 v Českom centre v Bratislave. V nedeľu o 14:00 preberú štafetu ďalšie mestá. Slovenská a česká kultúra sa bude šíriť v Budapešti, Bukurešti, Sofii, Moskve, Kyjeve, Varšava, Drážďanoch, Berlíne, Štokholme, New Yorku, Londýne, Haagu, Bruseli, Paríži, Madride, Mníchove a vo Viedni. "Tu je už Slovákov a Čechov menej, takže čítania budú kratšie, najčastejšie osemhodinové," povedal pre agentúru SITA účastník podujatia Ján Juráš. Minimálny čas čítania je 15 minút. Maratón sa skončí dvadsaťštyrihodinovkou 8. júna znova v Prahe.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 110
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 437
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 357
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 128
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 872
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 569
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 303
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu